90% חסימה בעורק הלב

ד
ד"ר סייף אבו מוך צילום: הלל יפה

בבית החולים הלל יפה הצילו את חייה של אמא בת 36, מורה בבית ספר יסודי, שבסך הכול חשה עייפות רבה מהרגיל

לקראת יום הולדתה ה- 36 קיבלה שני קדוש מתנה מצוות המומחים של המרכז הרפואי הלל יפה – את חייה. הרגשת העייפות והכאבים הלא מוסברים עימם הגיעה לחדר מיון, הסתיימו בצנתור שגילה 90% חסימה בעורק הלב, צנתור עליו התעקש ד"ר סייף אבו מוך, מנהל מחלקה פנימית ב', בה אושפזה. "בקרב נשים, בוודאי צעירות כמו שני אבל לא רק, בעיות לבביות הן חמקמקות", הוא מסביר, וקורא לנשים לשים לב לייחודיות סימנים אלו בכדי לקבל טיפול נכון ומהיר.

ד"ר רמי אבו פאנה צילום: הלל יפה

שני קדוש בת 36 מהישוב שקד, נשואה ואם לשלושה רגילה להיות עייפה. יום אחד הרגישה שהיא עייפה מהרגיל. היא התלוננה בפני אמה ובעלה, אבל המשיכה את סדר היום שלה שכלל את היותה מורה לילדים בכיתה א'. "הרגשתי מן מועקה כזאת וקושי בנשימה, אבל פשוט שתיתי מים והמשכתי הלאה", היא מספרת. "כשהגיעה הביתה, העייפות גברה, ובבת אחת החלו גם כאבים. הכאבים חלפו כעבור 5 דקות ואני נשכבתי לישון. לאחר חצי שעה הבנתי שהכאב לא באמת מפסיק. פנינו למוקד של קופת חולים והם הפנו אותנו לחדר המיון של המרכז הרפואי הלל יפה. חשבתי באמת ובתמים שמקור הכאב הוא מהבטן וממשהו שאכלתי".

בחדר מיון ביצעו לשני את כל הבדיקות, אך לא נראה בהן משהו חריג במיוחד. היא הועברה להמשך בירור והשגחה במחלקה פנימית ב'. "ראיתי אישה צעירה, בריאה, ללא רקע משפחתי של מחלות לב, אבל עם קליניקה מובהקת לבעיה בלב", מסביר ד"ר סייף אבו מוך, מנהל מחלקה פנימית ב', "הדיון היה האם להעביר אותה לצנתור או אולי לנסות קודם בדיקה לא פולשנית, כגון סי טי של עורקי הלב [צנתור וירטואלי] בכדי שלא להעביר אותה פרוצדורה רפואית שסיכון בצידה. בסופו של דבר, ההחלטה הייתה שהיא חייבת צנתור אבחוני".

המטופלת שני קדוש צילום: הלל יפה

המטופלת הועברה לחדר צנתורים במערך הלב, שם ביצע ד"ר רמי אבו פנה, רופא בכיר במערך הלב, את הצנתור. במהלך הצנתור נדהמו כולם לגלות כי קיימת חסימה של 90% באחד מעורקי הלב של שני, דבר שלא רואים בדרך כלל באישה כל כך צעירה. הצנתור הסתיים בהצלחה, ולאחר התאוששות מהירה, היא שוחררה לביתה למנוחה. הקרדיולוג ד"ר אבו פנה: "ידוע כי בעיות לב בנשים מתבטאות אחרת מאשר בגברים. לפעמים אלו כאבים שאינם מובהקים אלא יותר עייפות משמעותית. מומלץ להקשיב לגוף שלנו כך שבמידה שישנה תחושה חריגה ולא מוכרת, לפנות בדחיפות לייעוץ רפואי".

פרופ' אריאל רוגין, מנהל מערך הלב, מוסיף: "אין מספיק מודעות לכך שמחלת לב עלולה לפגוע בנשים – לא בקרב האישה עצמה ולעיתים גם לא בקרב הצוותים הרפואיים. חשוב להבין כי לעיתים התופעות אצל נשים עם בעיות לב הן חולשה כללית, צרבת, כאבים בזרועות או בגב העליון, כאבים בלסת ואי נוחות בחזה".

ד"ר סייף אבו מוך צילום: הלל יפה

ד"ר אבו מוך מסכם: "המקרה של שני הוא נדיר כי מדובר באישה צעירה ללא מחלות רקע. ההמלצה שלנו היא להיות מודעים לסימנים הקליניים, לצמצם גורמי סיכון כמו עישון ואם יש חשד- לגשת להיבדק".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות לב וכירורגיה >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן