טיפול נמרץ נוירולוגי-נוירוכירורגי

ד
ד"ר סטפן מאוסבך צילום: שערי צדק

לראשונה בישראל, נפתחה יחידה משולבת לטיפול נמרץ נוירולוגי-נוירוכירורגי, שתשלב טיפול חדשני בקירור לדימומים מוחיים

הורחב את מערך המוח בבית החולים שערי צדק: במהלך חודש מאי 2021 נפתחה יחידה לטיפול נמרץ נוירולוגי-נוירוכירורגי ייחודית בבית החולים בירושלים. היחידה תשלב טיפול חדשני בקירור, לטיפול בדימומים מוחיים. ד”ר סטפן מאוסבך, מומחה לנוירולוגיה עם התמחות-על בגרמניה בטיפול נמרץ נוירולוגי-נוירוכירורגי, מונה לניהול היחידה. הרחבת שירות צנתורי המוח בבית החולים, תושלם בחודשים הקרובים.

בהנהלת בית החולים אומרים, כי כעת, לאחר שהמרכז הרפואי שערי צדק הקים יחידה ראשונה בארץ מסוגה, לטיפול נמרץ נוירולוגי-נוירוכירורגי משולב, מערך המוח בשערי צדק ערוך לספק את מעטפת השירות הטובה ביותר לחולה הנוירולוגי – נוירוכירורגי. פרופ’ נתן בורנשטיין, מנהל מערך המוח בשערי צדק: “מערך המוח מתהדר בתוספת ייחודית זו המהווה נדבך נוסף ומשמעותי ליכולת הטיפול האקוטי בתחלואת המוח על סוגיה השונים. ד”ר מאוסבך הינו פורץ דרך בתחום הטפול הנמרץ הנוירולוגי-נוירוכירורגי, ויחידה זו היא הראשונה מסוגה בארץ”.

ד”ר סטפן מאוסבך, יליד גרמניה, סיים את לימודי הרפואה באוניברסיטת יוהנס גוטנברג במיינס, ועלה לישראל בשנת 2013. דר׳ מאוסבך השלים את התמחות הבסיס בנוירולוגיה בבית החולים תל השומר, ולאחר מכן חזר לגרמניה להתמחות על בטיפול נמרץ נוירולוגי- נוירוכירורגי, בבית החולים האוניברסיטאי של יוסטוס-ליביג ג’יסן, המוביל בתחום זה בגרמניה.

ד”ר סטפן מאוסבך: “מטופלים עם רקע של אירוע מוחי, מחלת שריר, מחלה נוירו-אימונית ופרכוס, דורשים בירור ומעקב נוירולוגי בשילוב טיפול אינטנסיבי בטיפול נמרץ. המקום האידיאלי עבורם הוא טיפול נמרץ נוירולוגי. מטופלים אחרי ניתוח מוח או עמוד שדרה, חבלת ראש, או דימום תוך גולגולתי שנגרם מסיבות שונות, חייבים מעקב בטיפול נמרץ נוירוכירורגיה. המרכז הרפואי שערי צדק הוא בית החולים הראשון בארץ שמציע את הגישה הטיפולית המשולבת הזו, עם פתיחת היחידה החדשה והמתקדמת”.

ד”ר מאוסבך מרחיב על הטכנולוגיות, שצפויות לדבריו לשנות את פני הטיפול במערך המוח, ולהפחית אחוזי התמותה באופן משמעותי: “בקרוב יחל טיפול חדש מסוגו למטופלים עם דימום מוחי משמעותי, הסובלים מהתכווצות פתאומית של כלי הדם ( ואזוספאזם ), אחד מגורמי התמותה המשמעותיים. הטיפול שקיים כיום הוא העלאת לחץ הדם על ידי תרופה ל- 180-200 סיסטולי, טיפול שמלווה בפגיעה אופציונאלית באברים אחרים. בגרמניה נצבר ניסיון בטיפול בקירור סיסטמי למניעת ואזוספאזם. לראשונה בשערי צדק, גם אנחנו נטפל בשיטה זו של קירור, שהוכחה כיעילה ביותר בעולם. טכנולוגיה נוספת שתצטרף למכלול הטיפולים במערך המוח, הוא ניטור ארוך של ואזוספזם. כל אלו משפרים משמעותית את אחוזי ההישרדות, ויסייעו במתן טיפול מוביל בשבץ מוחי, חבלות ראש, בעיות נוירולוגיות ולאחר ניתוחי מוח”.