בדיקת קולונוסקופיה

קולונוסקופיה-שש
קולונוסקופיה-שש
צילום: שטרסטוק

קולונוסקופיה מבוצעת לצורך אבחון או טיפול במחלות שמקורן במעי הגס, ובמיוחד לגילוי סרטן המעי הגס, בכל מי שחצה את גיל חמישים ובמקרים כאב בטן מסיבה לא ברורה, שינוי בהרגלי יציאות (עצירות או שלשול), דימום טרי מפי הטבעת ומעקב אחר נבדקים בסיכון מוגבר לסרטן המעי הגס

אנדוסקופיה: הערכה של חלל מערכת העיכול נעשית על ידי ביצוע בדיקה הקרויה אנדוסקופיה. קיימות בדיקות אנדוסקופיות שונות המכוונות לחלקים השונים של מערכת העיכול. אחת מהן היא בדיקת הקולונוסקופיה. קולונוסקופיה היא כלי אנדוסקופי שמאפשר אבחון ולעיתים אף טיפול במחלות של המעי הגס. הבדיקה מתבצעת באמצעות מכשיר אנדוסקופי בצורת צינור גמיש אשר מוחדר דרך פי הטבעת ומעבר לכל אורך המעי הגס ועד החיבור למעי הדק. במידת הצורך ישנה אפשרות של הסתכלות אל תוך המעי הדק (חלקו הסופי).

במהלך הבדיקה הרופא צופה במסך טלוויזיה והתמונות של המעי הגס פרוסות לפניו בזמן אמיתי. בקולונוסקופיה ניתן לאבחן דלקות, זיהומים, פוליפים, וגידולים וניתן לבצע פעולות טיפוליות כגון: הסרת פוליפים (גידולים שפירים) או צריבתם ללא צורך בניתוח, הרחבת הצירויות במעי הגס ועצירת דימום. ניתן ליטול דגימות רקמה (ביופסיות) לצורך אבחנה של סוג דלקת או הבדלה בין גידולים שפירים לגידולים ממאירים.

בהשוואה לבדיקות דימות כגון סי.טי או אמ.אר.איי, לקולונוסקופיה יש רמת דיוק גבוהה, המאפשרת זיהויי של תהליכים קטנים ועדינים ברירית המעי. קיימת אפשרות לביצוע הגדלה להערכה טובה ומדויקת של נגעים קטנים על הרקמה. הקולונוסקופיה היא פעולה אבחנתית ופעולה טיפולית.
בדיקת הקולונוסקופיה גם הוכחה כבדיקה המונעת סרטן מעי גס. סרטן מעי גס נפוץ מאד (עד 6% מהאוכלוסיה חולה בסרטן מעי גס) הוכח שכריתת פוליפים באנשים, בריאים, חסרי תסמינים, מונעת סרטן מעי גס לטווח של כ 10 שנים. בבדיקת הקולונוסקופיה קיימת אפשרות של נטילת דגימות (ביופסיות) והסרה של תהליכים ברירית המעי במידת הצורך.

קולונוסקופיה מבוצעת לצורך מניעה, אבחון או טיפול במחלות שמקורן במעי הגס, כאשר: יש כאב בטן מסיבה לא ברורה או כאשר יש שינוי בהרגלי יציאות (עצירות או שלשול), דימום טרי מפי הטבעת או צואה לדם סמוי חיובי, בירור חוסר דם (אנמיה), ירידה במשקל שאינה מוסברת, מעקב אחר נבדקים המצויים בסיכון מוגבר לסרטן המעי הגס ובדיקות סקירה למניעה ואבחון מוקדם (ראשוני של סרטן המעי הגס) לאוכלוסייה כללית מעל גיל 50.
בעת ההמלצה לביצוע קולונוסקופיה תקבל הסבר ראשוני אודות הבדיקה, הסבר לגבי בדיקות אלטרנטיביות קיימות, והסבר לגבי הסיבוכים האפשריים. ביום הפעולה, לאחר קבלת הסבר נוסף מהרופא המבצע, תתבקש לחתום על טופס הסכמה מודעת. בדיקת קולונוסקופיה מתבצעת בשכיבה על צידך השמאלי לאחר שתקבל זריקת הרדמה תוך וורידית. הבדיקה מבוצעת בשינה. יחד עם זאת בעת הפעולה תתכן הופעה של הרגשת לחץ בבטן המלווה באי נוחות קלה, עקב ניפוח חלל המעי באוויר. הבדיקה אינה כואבת. משך הבדיקה הוא כ- 30 דקות ומושפע מאיכות ניקיון המעי, ומבנה המעי הגס הספציפי של כל אחד מאתנו והצורך בפעולות אבחנתיות או טיפוליות במהלך הבדיקה. להצלחת הבדיקה, חיוני למלא אחרי הוראות ההכנה בדקדקנות. המכשור האנדוסקופי עובר ניקוי וחיטוי בין בדיקה לבדיקה בהתאם לסטנדרטים מקובלים.
הכנת המעי הגס לבדיקת קולונוסקופיה דורשת דיאטה מיוחדת ושתייה של חומר משלשל לצורך ניקוי חלל המעי הגס מתוכן. לאחר הבדיקה ייתכנו גירוי וכאב מקומי בזרוע בסביבות הווריד שלתוכו הוזרק חומר הרגעה. הללו חולפים לאחר מספר ימים. ייתכן דימום קל מאיזור נטילת ביופסיה או מאזור כריתת פוליפ. הדימום בדרך כלל קל ונעצר לבד. במקרים נדירים יתכן דמם חזק מהרגיל המצריך פניה למיון בימים שאחרי הפעולה. קיימת אפשרות נדירה או להתנקבות המעי במהלך הבדיקה (פרפורציה). סיבוך זה קורה בדרך כלל בכריתת פוליפים גדולים אך יכולה להתרחש בכל בדיקה. סיכון זה דורש טיפול רפואי מיידי ולעיתים אף ניתוח. במידה וביממה שאחרי הבדיקה אתה חש כאב בטן עז, חום, הקאות או העדר מעבר גזים – עליך לפנות לחדר מיון בהקדם.

מקור מידע – "אתר בית החולים רמב"ם בחיפה"


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות אורולוגיה, גסטרו ופלסטיקה >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן