סורוקה ותע"ש בקוקפיט

הקוקפיט-של-סורוקה-ותעש-קרדיט-דינה-פרנקל-סורוקה
הקוקפיט-של-סורוקה-ותעש-קרדיט-דינה-פרנקל-סורוקה

התעשייה האווירית ובית החולים בבאר שבע פיתחו מערכת בקרה בשלט רחוק, לריכוז מידע על חולי קורונה המאושפזים בטיפול נמרץ. צפו בסרטון

נציגי בי"ח ותע"ש בחדר הבקרה צילום: דינה פרנקל, סורוקה

התעשייה האווירית פיתחה, בשיתוף פעולה עם המרכז הרפואי סורוקה שבבאר שבע, מערכת בקרה המאפשרת ריכוז מידע על חולי קורונה מונשמים במקום אחד, ומקלת על קבלת תמונה מלאה על מצב החולה תוך צמצום החשיפה של הצוות הרפואי להידבקות. המערכת מתכללת מידע מכלל המערכות והחיישנים, ומבצעת חיתוך ומיצוי מידע כגון ניטור מדדים, זיהוי מגמות, ומתן התרעות מוקדמות תוך שימוש באמצעים של בינה מלאכותית. המערכת מאפשרת ייעול תהליכים, לימוד והפקת ידע. הידע הנאסף מונגש לצוות הרפואי, בחדר הבקרה לצרכים השונים, כמעין תא טייס ("קוקפיט") – לביקור רופא מרחוק, ניהול מצב המטופל באופן שוטף, ניהול המשימות במחלקה וניהול מכשירים ואמצעים.

צפו בשיתוף הפעולה בין תע"ש לסורוקה

שיתוף המידע מאפשר גישה למכלול הנתונים מקרוב ומרחוק, תוך ניצול כלל המשאבים השונים ברחבי בית החולים ומחוצה לו. הטיפול במידע ייעשה בצורה מאובטחת ועל פי כל הכללים המחמירים של הגנת מידע רפואי. המערכת אופיינה במפגשים מוקדמים בין צוות המפתחים, לבין צוות היחידה לטיפול נמרץ פנימי בסורוקה. המערכת הודגמה בפני ד"ר שלומי קודש, מנהל סורוקה, ירדן נבו, המשנה למנהל, ערן ברבי, מנהל היחידה למחשוב ומערכות מידע, ופרופ' יניב אלמוג, מנהל היחידה לטיפול נמרץ פנימי הייעודית לחולי קורונה.

המערכת פותחה על גבי פלטפורת Azure של חברת מייקרוסופט, תוך שימוש בשירותי Real Time Data Ingestion ו- Data analytics Services לניתוח ולהצגת נתוני החולים ושירותי Video Streaming להצגה חזותית של החולה. הפיתוח מאפשר בקרה על כמות רבה של חולים במקביל, כאשר ניתן להזרים ולהציג במערכת מיליוני אירועים בשנייה.

ד"ר קודש: "כחלק מהטיפול בחולי קורונה, נדרשת הגנה מירבית על הצוות הרפואי. אחד האתגרים המשמעותיים שניצבים בפנינו בטיפול בחולי קורונה הוא הוא הצורך בצמצום מירבי של מגע פיזי בין מטפל למטופל. האמצעים הדיגיטליים מאפשרים לנו לשמור על ריחוק מקסימלי ולהבטיח הגנה מירבית לצוות בטיפול הרפואי. אנו מודים לתעשייה האווירית על שילוב הידיים והתמיכה שלהם בצוותים הרפואיים שנמצאים בחזית המאבק בנגיף".

פרופ' אלמוג: "היתרון הגדול של המערכת שפותחה הוא היכולת שלה לדמות את הסיטואציה הרגילה שבה אני נכנס לחדר, רואה את החולה, עוקב ואוסף נתונים ממכלול המכשירים שיש מסביבו. זהו יתרון חשוב שיאפשר לנו להתמודד באופן בטוח ושלם עם ניהול הטיפול בחולה גם בעידן הקורונה".

יואב תורג'מן, סמנכ"ל התעשייה האווירית ומנכ"ל אלתא: "התעשייה האווירית התגייסה למאבק נגד הקורונה, ולצד הפעילות העסקית השוטפת, פיתחה בשבועות האחרונים טכנולוגיות רבות, המסייעות לצוותים הרפואיים ולמטופלים, בבתי החולים".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן