סורוקה: ירידה בפריון, יותר אנמיה בהריון

רוחב-לצרנוביל7372
רוחב-לצרנוביל7372
פרופ' שיינר צילום: רחל דוד, סורוקה

מחקר שבוצע ב-170 נשים ישראליות שעלו מצ'רנוביל, חושף כי 30 שנה לאחר האסון הגרעיני, יש עדיין השפעה על ההריון והפריון שלהן אך לא על הוולד

באפריל 1986 התרחש אחד האסונות הגדולים בהיסטוריה הגרעינית, פיצוץ הכור בתחנת הכוח בצ'רנוביל בברית המועצות. לאחר האסון התגלו סיבוכים בריאותיים מרובים בקרב החשופים. הרבה אזרחים חשופים היגרו לארצות אחרות בעקבות האסון, חלקם לישראל. מחקר של חוקרים מהמרכז הרפואי סורוקה ומאוניברסיטת בן גוריון, שהוצג לאחרונה בכנס רפואי בדאלאס שבטקסס, בדק את ההיריון של נשים שחיו בילדותן בצ'רנוביל ועלו אחר כך לישראל.

החוקרים מצאו כי לנשים שנחשפו בילדותן לקרינה היה קושי להיקלט להיריון והן נזקקו לטיפולי פיריון. עורכי המחקר, פרופ' איל שיינר, מנהל מחלקת נשים ויולדות ב' בסורוקה, פרופ׳ ג׳ולי צוויקל, מהמחלקה לעבודה סוציאלית באוניברסיטת בן גוריון, בשיתוף רוסלן סרג׳יאנקו מהמחלקה לאפידמיולוגיה והערכת שירותי בריאות, בחנו את הפוריות של 170 נשים ששהו בילדותן המוקדמת בצ'רנוביל, ואת סיבוכי ההיריון שלהן ובדקו האם קיים קשר ביניהם לבין מידת החשיפה שעברו הנשים בהתחשב למקום מגוריהן בעת אסון צ'רנוביל.

הכור בצרנוביל צילום:שטרסטוק

במחקר נבחנו שלוש קבוצות ביקורת: עולות ממדינות אחרות, נשים ילידות הארץ ועולות חדשות מברית המועצות שלא נחשפו לקרינה. נמצא כי לנשים שנחשפו לאסון בילדותן היה קשה להיקלט להיריון בהשוואה לקבוצות הביקורת. כך נמצא כי 9% מהן נזקקו לטיפולי פוריות לעומת 6.5% מהנשים ילידות הארץ ו- 5.4% מעולות מברית המועצות שלא נחשפו לקרינה. כמו כן נמצא כי לנשים שנחשפו לאסון, היו פחות ילדים בממוצע: ממוצע של שני ילדים לעומת ממוצע של שלושה ילדים לקבוצות הביקורת.

ממצא נוסף היה שיעור יתר של אנמיה בהיריון, עם אחוזים של מעל 50% בקרב העולות מצ'רנוביל, לעומת שיעור של כ-35% בקרב קבוצת הביקורת. יחד עם זאת, לא נמצאה עליה בסיבוכים אחרים כמו שיעור לידות מוקדמות, מומים או תמותה לילודים.

פרופ' איל שיינר: "המחקר הדגיש שאפקט החשיפה ממשיך גם כשלושים שנה אחרי האסון. אפקט צ'רנוביל במחקר בא לידי ביטוי בירידה ברורה בפיריון ועליה בשיעור האנמיה בעקבות החשיפה לאסון הגרעין. הבשורה המשמחת היא כי בתינוקות של נשות צ'ירנוביל לא התגלה שיעור גבוה יותר של מומים לעומת קבוצת הביקורת, לא מצאנו מומים מולדים, לידות מוקדמות או תמותה מוגברת של התינוקות לעומת האוכלוסייה הכללית".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – רפואת נשים ויולדות >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן