ניתוחי עמוד שדרה צווארי

עמוד-שדרה-צווארי
עמוד-שדרה-צווארי
צילום: שטרסטוק

בניתוח יחשוף המנתח את האזור הפגוע וישחרר את הלחץ על ידי הסרת חלק מהחוליה או הוצאת הדיסק הפרוץ. לעיתים, על מנת לייצב עמוד שדרה צווארי, נלקח שתל עצם מאזור האגן או פלטת מתכת

עמוד השדרה בנוי משרשרת של שלושים ושלוש טבעות גרמיות. החוליות מתחילות בצוואר ומסתיימות בעצם הזנב. כל חוליה בנויה מגוף עגול קדמי וקשת אחורית. חיבור כל החוליות והקשתות, יוצר תעלה המהווה את תעלת השדרה ובה עובר חוט השדרה. עמוד השדרה מחולק למספר אזורים:

שבע חוליות צוואריות –  C  CERVICAL

תריסר חוליות גביות - D  DORSAL 

חמש חוליות מותניות - L  LUMBAR 

חמש חוליות העצה המחוברות יחד - S  SACRAL

ארבע חוליות הזנב המחוברות יחד ונקראות - C  COCCYX  

החוליות מונחות אחת על גבי השנייה כשבין כל שתי חוליות נמצאת כרית סחוסית. הדיסק מהווה בולם זעזועים ומקנה לעמוד השדרה את גמישותו. החוליות מחוברות זו לזו על ידי רצועות חזקות (ליגמנטים) ועל ידי מפרקים בין חולייתיים. פריצת דיסק מאופיינת בדרך כלל על ידי כאבי צוואר לעיתים מלווים בכאבי ראש עם הקרנת הכאב וחולשה בידיים.

כאשר קיים לחץ על חוט השדרה הסימנים  כוללים: הרגשת נימול, הרדמות כבדות, חולשה בגפיים, הגבלה בתנועה, שינויים בתחושה ומתח שרירים מוגבר. היצרות תעלת השדרה  מאופיינת באותם הסימנים. לאחר שנעשתה האבחנה על ידי צילומי סי.טי או אמ.אר.איי והוחלט על תהליך ניתוחי – מטרותיו הן מניעת כאב, מניעת הידרדרות נוירולוגית נוספת, ניסיון לשיפור התנועתיות וחזרה לשגרה.

בניתוח יחשוף המנתח את האזור הפגוע ועל פי שיקולו והתנאים האנטומיים ישחרר את הלחץ באזור על ידי הסרת חלק מהחוליה מאחור או הוצאת הדיסק הפרוץ. לעיתים על מנת לייצב עמוד שדרה צווארי, נלקח שתל עצם מאזור האגן או פלטת מתכת (כי אזור ממנו הוצא שתל העצם כואב). לכל החולים מורכב צווארון קשיח שתפקידו לקבע את אזור הצוואר. אין להסיר את הצווארון גם בזמן שכיבה במיטה. מאזורים המנותחים (צוואר ואגן) יהיו נקזים. מטרתם ניקוז דם והפרשות והם יוצאו יומיים לאחר הניתוח.

כאבים הינם תופעה שכיחה לאחר ניתוח. במידה ותחוש בכאב, תוכל לקבל משככי כאבים בהתאם להוראות הרופאים. הדרך המומלצת ביותר לנוע במיטה הנה בציר אחד, הראש והגוף יחדיו. יש להימנע מבצוע תנועות חדות למעלה למטה ימינה ושמאלה. יש לדווח מידית לצוות הרפואי על כל כאב או קושי והגבלה בתנועתיות או בתחושה של הידיים והרגליים. קושי בבליעה גם הוא אופייני לאחר הניתוח.

מקור מידע – "אתר בית החולים שיבא"


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות נוירולוגיה ונוירוכירורגיה >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן