חקר תאים לעומק

ד
ד"ר רמי אונטרמן צילום: ליאור צור

למעבדת בית החולים איכילוב הוכנסה טכנולוגיה חדשה, המאפשרת לאפיין פרופיל של תאים בגוף האדם, ברזולציה גבוהה במיוחד

בבית החולים איכילוב בתל אביב הוכנס לאחרונה לשימוש, לראשונה בישראל, מכשיר בטכנולוגיה פורצת דרך בשם Single-cell RNA sequencing המאפשר לחקור לעומק פרופיל של תאים – אבני הבניין של גופנו – ולאפיין אותם ברזולוציה גבוהה מאי פעם. כך, למשל, השם RNA מוכר לכולנו מהחיסון לקורונה, אך למעשה מדובר במרכיב חיוני הנמצא בכל אחד מתאי גופנו.

ד״ר רמי אונטרמן, רופא מומחה למחלות ריאה ומנהל השירות לפיברוזיס ריאתי באיכילוב, הוא בין הישראלים היחידים המומחים לטכנולוגיה זו שבה השתלם באוניברסיטת Yale בארה״ב ופרסם מספר מחקרים בנושא. "הטכנולוגיה הגנומית החדשה הזאת, ממצבת את איכילוב בחזית החדשנות במחקר בתחום זה", אומר ד״ר אונטרמן. "באמצעות טכנולוגיה זו אנו לוקחים רקמה כלשהי הנגועה במחלה, למשל ביופסיית ריאה של חולה בפיברוזיס ריאתי, אבל יכול להיות כל איבר מכל מחלה, מפרידים את התאים לתאים בודדים באמצעות אנזימים ואז מריצים את התאים הבודדים במכשיר הזה. כל תא מבין אלפי התאים הללו עובר ריצוף של מולקולותRNA. מדובר ב אותן מולקולות, המתרגמות את ההוראות הגלומות ברצף הגנטי ,כלומר DNA, וכך ניתן לזהות אילו מולקולות RNA מאפיינות את התאים החולים לעומת תאים בריאים וכך להבין טוב יותר את הביולוגיה של המחלה ולזהות אתרים לטיפולים חדשים למחלה".

מדובר באחד המכשירים הבודדים בארץ מסוג זה. במעבדת מחקר בבית חולים, יש יתרון עצום למיקום של מכשיר מתקדם זה, שכן בית חולים הוא המקום האידאלי לחיבור בין מחקר מדעי מתקדם לבין החולים וצרכיהם. מתוך הבנה זאת, בית החולים איכילוב משקיע משאבים רבים בפיתוח המחקר הרפואי. ״במעבדה שלנו", מסכם ד"ר אונטרמן, "אנו מתמקדים במחקר בקורונה ובפיברוזיס ריאתי, אך ישנם שיתופי פעולה עם מחלקות אחרות באיכילוב ואף במרכזים רפואיים אחרים המעוניינים להשתמש בטכנולוגיה מתקדמת זו".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן