גורמים לסרטן ריאות

סרטן-ריאות
סרטן-ריאות
צילום: שטרסטוק

כתשעים אחוז מהחולים בסרטן ריאה הם מעשנים בהווה או שעישנו בעבר. אדם המפסיק לעשן מפחית את הסיכון לחלות. 15 שנה לאחר הפסקת העישון, רמת הסיכון משתווה לשאר האוכלוסייה

קיימים מספר גורמים העלולים להגביר את הסיכון לחלות בסרטן הריאה. נוכחותו של גורם סיכון מסוים אינה בהכרח מעידה על כך כי בוודאות תתפתח מחלה, ומנגד, לעיתים אנשים ללא גורמי סיכון ידועים עלולים לחלות בסרטן. עישון סיגריות הוא הסיבה למרבית המקרים של סרטן הריאה. ככל שמעשנים יותר, כך גובר הסיכון לחלות בסרטן הריאה. כתשעים אחוז מהאנשים החולים בסרטן ריאה הם מעשנים בהווה או שעישנו בעבר. כמו כן, הסבירות להתפתחות סרטן ריאה גבוהה יותר בקרב אנשים המתחילים לעשן בגיל צעיר.

סרטן ריאה היה תמיד נפוץ יותר בקרב גברים, בעיקר מעל גיל 40, בין השאר בשל העובדה שגברים מעשנים יותר מנשים. עם זאת, ככל שמספר הנשים המעשנות עולה, כך עולים מקרי סרטן הריאה בקרב נשים. אנשים שאינם מעשנים עלולים לפתח סרטן ריאה אף הם. כ-10% עד 15% מהאנשים שחלו בסרטן ריאה, לא עישנו מעולם. אדם המפסיק לעשן מפחית באופן משמעותי את הסיכון שלו לחלות. הסיכון הולך ופוחת ככל שחולף הזמן, וכעבור 15 שנה לאחר הפסקת העישון, רמת הסיכון משתווה לשאר האוכלוסייה.

שאיפת עשן שמקורו בסיגריות שמעשנים אחרים, מוגדרת כיום כגורם המגביר את הסיכון לחלות במחלות ריאה וסרטן. עם זאת, חשוב לזכור שסיכון זה נמוך בהרבה לעומת עישון בפועל. הקשר בין עישון קנאביס ובין סרטן הריאה וסוגי סרטן אחרים עדיין אינו ברור במלואו, אך מחקרים מראים כי עישון מריחואנה עלול לעלות את הסיכון לסרטן ריאה. הסיכון לחלות בסרטן הריאה בקרב מעשני מקטרת וסיגרים נמוך יותר מאשר בקרב מעשני סיגריות, אולם מעשנים אלה נמצאים בסיכון גבוה יותר לחלות בסרטן הריאה ביחס לאנשים שאינם מעשנים כלל.

גורמי סיכון נוספים הם: הגיל – סרטן הריאה שכיח יותר בגיל 60 ומעלה. כ-80% מהחולים המאובחנים כחולים בסרטן מסוג זה, הם אנשים מבוגרים. התפתחות סרטן ריאה בצעירים, מתחת לגיל 40, היא נדירה יחסית. גנטיקה – במשפחות מסוימות עלולים מעשנים להימצא בסיכון גבוה יותר לחלות בסרטן בריאה, בשל סיבות גנטיות. גז ראדון – באזורים מסוימים בארץ קיימים בקרקע מצבורי ראדון. זהו גז טבעי חסר ריח, וכאשר הוא נפלט מן הקרקע, הוא מתנקז לתוך יסודות בניינים ומרתפים. כיום סבורים שחשיפה ממושכת לראדון מעלה את הסיכון לחלות בסרטן הריאה, בעיקר במעשנים. ניתן לערוך בדיקה לגילוי נוכחות ראדון, ולנקוט צעדים כדי להפחית את הצטברותו.

חשיפה לאזבסט – אזבסט הוא מינרל טבעי אשר שימש בתעשיות בניין שונות. אנשים שנחשפו לחומר או שהו זמן רב בקרבתו, מצויים ברמת סיכון גבוהה לחלות בסרטן הריאה, בייחוד אם הם מעשנים. חשיפה גבוהה למינרל זה עלולה גם לגרום למחלה המכונה מזותליומה (סרטן המתפתח בתאים המצפים את הריאות). גורמים נוספים – מגע עם חומרים מסוימים, כגון סיליקה, אורניום, כרומיום וניקל, עלול לגרום לסרטן ריאה, אך מדובר בגורם נדיר ביותר. חשוב לציין כי סרטן הוא אינו מחלה מידבקת.

תסמינים של סרטן הריאה: שיעול מתמשך במשך שלושה שבועות ויותר, או שינוי באופי השיעול הרגיל; דלקת בבית החזה שאינה מגיבה לטיפול תרופתי; קוצר נשימה וצפצופים; שיעול והפרשה של ליחה דמית; צרידות; כאב בחזה או בכתף (ניתן לחוש בכאב עמום או חד בחזה בעת שיעול או בלקיחת שאיפה עמוקה); איבוד תיאבון וירידה במשקל; קוצר נשימה; קשיי בליעה; עייפות קיצונית (תשישות) וישנוניות; קצוות אצבעות הידיים הופכות לגדולות יותר ומעוגלות יותר; נפיחות בבלוטות לימפה באזור הצוואר. אם אתה סובל מאחד התסמינים המפורטים לעיל במשך למעלה משלושה שבועות, חשוב כי תיבדק על ידי רופא המשפחה שלך. כל התסמינים הללו עלולים להיגרם גם מעישון או ממחלות אחרות שאינן סרטן.

מקור מידע – "אתר האגודה למלחמה בסרטן"