מחקר קרדיו-אונקולוגי בטכניון, רמב"ם וכרמל

דר-שמרית-אברהם
דר-שמרית-אברהם
פרופסור עמי אהרונהיים צילום: הטכניון

החוקרים גילו כי אותות שמשחרר הלב, במקרה של מצוקה קרדיו-וסקולרית, עלולים לעודד צמיחת גידולים סרטניים וגרורות – אפילו בשלבים הראשוניים של בעיות לב, לפני שמתפתחת מחלת לב

חוקרים בפקולטה לרפואה ע"ש רפפורט בטכניון ועמיתיהם בבתי החולים בחיפה, רמב"ם וכרמל, מציגים מחקר אודות מסלול השפעתם של שיבושים במערכת הלב על התפתחות סרטנית. על פי הממצאים, כבר בשלב מוקדם של מחלת לב, קדם כשל לבבי, כשהיא עדיין אינה מסכנת את המטופל באופן ישיר, מופעל מנגנון המעודד התפתחות תאי סרטן לרבות גרורות.

את המחקר הובילו ד"ר שמרית אברהם והפרופסורים יובל שקד ועמי אהרונהיים מהפקולטה לרפואה ע"ש רפפורט בטכניון. מטרת המחקר הינה להוביל למניעה של החמרה בהתפתחות סרטנית באמצעים עקיפים, כלומר על ידי הקדמת טיפולי לב בשלב מוקדם של מחלת הלב, שבו היא עדיין אינה מסכנת את המטופל באופן ישיר.

בשנים האחרונות מתבהר יותר ויותר הקשר בין סרטן לבין מחלות לב, וזה הבסיס להתפתחותו של תחום מחקר חדש בשם קרדיו-אונקולוגיה. בין השאר ידוע כיום שתרופות אנטי-סרטניות מסוימות יוצרות רעילות לבבית, העלולה להוביל לבעיות לב וכלי הדם, ובהן אי ספיקת לב, אוטם שריר הלב, הפרעות קצב, קרישי דם ויתר לחץ דם.

הקשר בין סרטן לבין מחלות לב פועל גם בכיוון ההפוך. האותות שמשחרר הלב במקרה של מצוקה קרדיו-וסקולרית, עלולים לעודד ולהאיץ תהליכים סרטניים. המחקר הנוכחי מגלה כי יותר מכך, אפילו שינויים ראשוניים במערכת הקרדיו-וסקולרית ובעיקר בלב, שינויים שעדיין אינם מעידים על חולי לבבי, עלולים לעודד צמיחת גידולים סרטניים וגרורות.

פרופ' אהרונהיים: "במקרה של היצרות של המסתם האורטלי, הלב פועל כנגד לחצים גבוהים ועובר תהליך של תכנות-מחדש של פעילותו. הלב מפריש חלבונים, שבין השאר מעודדים חלוקת תאים, בדומה לחלוקת תאים בלתי מבוקרת – כמו זו המאפיינת גידולים סרטניים".

ד"ר שמרית אברהם צילום: הטכניון

חוקרי הטכניון לא רק זיהו את התהליך האמור, אלא גם גילו את אחד הגורמים המקשרים בין היתכנות מחדש לחלוקה המואצת של התאים הסרטניים. גורם זה הוא חלבון מופרש בשם פריוסטין, הממלא תפקיד מרכזי ביכולת ההידבקות של תאים, ונדידתם לרקמות שונות בגוף.

המחקר נערך בשתי זרועות: האחת, עבודה על מודלים של סרטן שד וסרטן ריאות בעכברים, והשניה – ניתוח מסד נתונים עצום של חולי לב וחולי סרטן. מדובר במידע על כ-80 אלף חולי לב, שנאסף במשך כ-18 שנה על ידי פרופ' אבינעם שירן, קרדיולוג בכיר בבית החולים כרמל. נתונים אלו עובדו והוצלבו עם מידע ממאגר הסרטן הישראלי, על ידי פרופ' וליד סליבא, אפידמיולוג בבית חולים כרמל.

הנתונים הנ"ל הראו, כי מצוקת לב גורמת להפרשה מוגברת של פריוסטין לזרם הדם, וזו מובילה להאצת חלוקת התאים. כך אימתו החוקרים את ההשערה שבעיות לבביות, גם בשלבים ראשוניים שלהן, ובעיקר בחולים צעירים (60-40), מעודדות התפתחות גידולים סרטניים וגרורות סרטניות ופוגעות ביכולתו של הגוף להתמודד עמם. המחקר נתמך על ידי הקרן הלאומית למדע.

פרופ' אהרונהיים: "בעקבות המחקר אנחנו ממליצים לשקול לטפל בבעיות לב גם בשלב מוקדם, כשהגוף עוד מתמודד בהצלחה עם הבעיה, ולא לחכות למצב אקוטי. אפשר לגלות בעיות כאלה בבדיקה פשוטה של אקו לב, ויתכן שבמקרים רבים, צינתור בשלב מוקדם יעזור לא רק ללב אלא גם ימנע התפתחויות סרטניות".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות לב וכירורגיה >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות אונקולוגיה, המטולוגיה ודימות >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן