צנתור לב בגלי קול במקום ניתוח לב

ד
ד"ר קרלוס כפרי צילום: סורוקה

במקום ניתוח לב פתוח (מעקפים): בבית החולים סורוקה פותרים היצרות של עורקים מסויידים, על ידי פרוצדורה חדשנית של צנתור לב, תוך שימוש בגלי קול כדי למוסס את האבנית ולפתוח את העורק לזרימת חופשית של דם

במערך הקרדיולוגי של בית החולים סורוקה בבאר שבע, בוצעה פרוצדורה חדשנית של טיפול בגלי קול – Shock Wave – בצנתור, במקום בניתוח לב פתוח. הפרוצדורה החדשנית בוצעה במטופל, כדי לפתור בעייה של הצטברות הסתיידות בעורקי הלב.

ד"ר קרלוס כפרי, מנהל יחידת הצנתורים במערך הקרדיולוגי בסורוקה, מסביר: "הפרוצדורה החדשנית מיועדת לטיפול בחולים עם היצרויות בעורק, ומאפשרת טיפול במקרים שבהם העורק מסוייד ולכן קשה לפתוח אותו באופן אופטימלי בטכנולוגיות הקיימות. עד כה, הטיפול במקרים אלה היה ברובו בניתוח מעקפים, ואילו פרוצדורה זו מאפשרת טיפול באמצעות צנתור לב".

צנתור לב באמצעות גלי קול Shock Wave, מיועד לטיפול במקרים מורכבים של הצטברות קשה של הסתיידות בעורקי הלב. הפרוצדורה מבוצעת עם מכשור מיוחד שבאמצעותו ממקמים בלון זעיר, המלא בנוזל ובכדוריות זעירות, בנקודה שבה יש הצטברות של הסתיידות בתוך העורק. לאחר שהבלון ממוקם, מופעלים גלי קול היוצרים תנועה מהירה של הכדוריות, שגורמות לסדקים בהסתיידות שבעורק, המאפשרים הגמשה של קטע העורק המלא באבנית והכנסת סטנט (תומכן) באותו מקום, מבלי לפגוע בעורק או לגרום לו נזק.

חולי לב הסובלים מהיצרות קשה של העורקים הכליליים, שמשפיעה על זרימת הדם ועל תפקוד הלב ונמצאים בסכנה להתקף לב, מטופלים בעיקר באמצעות צנתור שבו מושתל סטנט כדי לאפשר פתיחה אופטימלית של עורק הלב וכדי למנוע היצרות בעורק. בעורק שבדפנותיו יש הצטברות משמעותית של סידן, אין אפשרות להרחבה אופטימלית של התומכן, וקיים סיכון מוגבר לסיבוך, שמצריך ניתוח מעקפים דחוף. השימוש בטכנולוגיה Shock Wave – מאפשר ריסוק של הסידן, החוסם את העורק, ופתיחה טובה של העורק ובכך מניעה של ניתוח לב פתוח.

פרופ' דורון זגר, מנהל המערך הקרדיולוגיה בסורוקה, מברך: "המערך הקרדיולוגי בסורוקה ממשיך להצטייד בציוד המתקדם ביותר אשר בעזרת הצוות המסור והמעולה שלנו מאפשר לתושבי הנגב ליהנות ממיטב השירות הקרדיולוגי המודרני הקיים כיום בעולם". ד"ר קרלוס כפרי מסכם: " עד כה, היה מורכב מאוד, עד בלתי אפשרי, לבצע צנתורים במקרים מורכבים של הצטברות אבנית בעורקי הלב, שכן התערבות כזו הייתה עשויה לגרום לקרע ולנזק בעורק הלב. חולים שסבלו מבעיה של הצטברות אבנית בעורקים עברו ניתוח מעקפים מורכב שכעת ניתן להימנע ממנו".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות לב וכירורגיה >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן