הפרעות בקצב הלב - אלקטרופיזיולוגיה

הפרעותקצב-ששש
הפרעותקצב-ששש
צילום: שטרסטוק

חולים הסובלים מהפרעות קצב ואי ספיקת לב, שלא ניתנים לשליטה על ידי טיפול תרופתי, מופנים למיפוי אלקטרופיזיולוגי של הפעילות החשמלית בלב, לטיפולי קרדיולוגי פולשני ולצנתור הלב

חולים הסובלים מהפרעות קצב שונות, לעיתים לא ניתנות לשליטה ע"י טיפול תרופתי, מופנים כיום להערכה אלקטרופיזיולוגית ולטיפולי קרדיולוגיה פולשנית וצינתור הלב עם אחוזי הצלחה מרשימים וסיבוכים מעטים. היכולת למקם ישירות בתוך לבם של חולים קטטרים, המוחדרים דרך וריד או עורק פריפרי וקולטים סיגנלים חשמליים, מאפשרת לזהות את המרכיבים השונים של המערכת ולהגיע להבנת יסוד של המנגנונים האחראים להתפתחות הפרעות קצב הלב.

מיפוי הפעילות החשמלית (אבלציה)

מיפוי הפעילות החשמלית הנו הבסיס של ההערכה האלקטרופזיוזיולגית .בנוסף לכך, ניתן לטפל בעזרת קטטרים מיוחדים בהפרעות קצב שונות בצורה יעילה ובטוחה, ללא טראומה גדולה מצדם של המטופלים. הטכניקה, הנקראת אבלציה, מתבססת על שימוש בקטטרים הצורבים את מוקדי הפרעות הקצב שזוהו ע"י המיפוי האלקטרופיזיולוגי. הטכניקה מלווה באי נוחות מינימאלית מצדו של החולה, אשפוזים קצרים ואפשרות לחזרה מלאה לחיים תקינים, לרוב ללא צורך בטיפולים תרופתים נוספים. הפרעות הקצב העיקריות שבהן ניתן לטפל בעזרת אבלציה הן: טכיקרדיה עלייתית; טכניקרדיה נודלית; טכניקרדיה חדרית; פרפור פרוזדורים; תסמונת וולף פרקינסון ווייט; ועוד.

בשנים האחרונות, פותחו מערכות מתוחכמות, המאפשרות את מיפוי הלב בצורת תלת ממדית. בעזרת מערכות אלו ניתן לבצע סקירה עקיפה של הפעילות החמשלית הלבבית ולנווט בצורה מדויקת ומהירה יותר את הקטטרים לאבלציה, לעומת שיטות המיפוי הקלאסיות, הכרוכות בשימוש במספר רב של קטטרים שונים בו זמנית. כתוצאה מכך, ניתן כיום להרחיב את האינדיקציות ואת האפשרויות הטיפוליות לתחום של אלקטרופיזיולוגיה והפרעות הקצב, כמו למשל פרפור פרוזדורים, שעד כה טופלו אך ורק ע"י טיפול תרופתי עם הצלחה חלקית.

קוצבי לב ודפיברילטורים

תחום נוסף באלקטרופיזיולוגיה, שהראה התפתחות אדירה בשנים האחרונות, הנו השימוש בקוצבים  בי ונטריקולריים ומכשירי דפיברילטור פנימיים. הדפיברילטורים הפנימיים מושתלים במספר הולך וגדל מדי שנה של חולים קרדיאליים שונים, שנמצאים בסכנה לפתח הפרעות קצב קשות ואף קטלניות. מחקרים הראו באופן חד משמעי יתרון לשיטה זו הן במניעה ראשונית והן במניעה שניונית.

תוצאות מבטיחות נרשמו עד כה עם השימוש במכשיר מסוג T-Wave Alternans המאפשר להשיג אינפורמציות חשובות לגבי הסיכון למוות פתאומי, בעיקר בחולים עם רקע של מחלת לב איסכמית, ללא התערבות פולשנית. ארגון ה-FDA אישר את השימוש בו בארה"ב. התפתחות מרשימה נוספת של השנים האחרונות, הינה השימוש בקוצבים המאפשרים קיצוב בו זמני של חדר שמאל וחדר ימין, בחולים עם אי ספיקת לב.

מקור מידע – "אתר בית החולים איכילוב" תקציר מאמר של פרופ' סמי ויסקין, מנהל היחידה לאשפוז קרדיולוגי, פרופ' ברנדרד בלאסן, ד"ר רפאל רוסו, היחידה לקרדיולוגיה התערבותית