טרפני קנאביס

פרופ' סולימן חטיב צילום: עלי חטיב
פרופ' סולימן חטיב צילום: עלי חטיב

פרופ' סולימאן חטיב, ממכון המחקר מיגל, מפתח שיטות למיפוי ושימור טרפנים, שהינם המרכיבים הפחות מוכרים של צמח הקנאביס. לדבריו, השפעת הטרפנים ניכרת בהפחתת כאב ודלקת, ובעיכוב מחלות נוירולוגיות

פרופ' סולימאן חטיב, ראש קבוצת המחקר לחומרי טבע וכימיה אנליטית, במכון המחקר מיגל של החברה לפיתוח הגליל, מפתח שיטות למיפוי חומרים פעילים בצמח הקנאביס, ושיטות לשימור הטרפנים – שהינם חומרים פחות מוכרים הנמצאים בצמח הקנאביס – ואשר השפעתם ניכרת בהפחתת כאב ודלקת, ובעיכוב מחלות נוירולוגיות. פרופ' ח'טיב עוסק שנים רבות במחקר של מחלות הקשורות לזקנה, עוד בטרם החל את מחקריו על הקנאביס, ופרסם עשרות מאמרים בנושא בכתבי עת בינלאומיים.

פרופ' סולימאן חטיב, שהוא גם מרצה בכיר במכללת תל-חי, מתמקד במחקריו על צמח הקנאביס, הן בחומרים הפעילים המוכרים יותר, ובראשם THC ו- CBD, וכן בחומרים הפעילים הפחות מוכרים, הנקראים טרפנים, שלהם סגולות רפואיות רבות והשפעתם ניכרת על כאב ודלקת. בנוסף, הטרפנים מגבירים את האפקט החיובי של החומרים הפעילים בקנביס (הנקראים קנבנואידים).

במערכת החיסון ובחלקים שונים בגוף האדם, נמצאים קולטנים הנקראים אנדוקנבינואידים (CB1 ו-(CB2, שאליהם נקשר החומר שנחקר רבות (THC), המהווה את המרכיב הפסיכו-אקטיבי העיקרי בצמח. מרכיב זה קרוי, כאמור, THC. גם החומר הפעיל, הקרוי CBD , נחקר רבות, וידוע כבעל היקף רחב יותר של יישומים רפואיים.

יחד עם זאת, ישנם בקנאביס חומרים פעילים, פחות ידועים, שפחות נחקרו, הנקראים טרפנים (Terpenes). מדובר במולקולות אורגניות, שהצמחים מייצרים בעצמם לצורכי הגנה (לא רק בקנאביס, גם בצמחים אחרים). הטרפנים מעניקים לצמחים תכונות פיזיולוגיות מגוונות, והמרכזיות שבהן הן הטעם והריח, המעידים על איכותם של הצמחים, כך שלכל זן קנאביס יש ריח-ניחוח וטעם ייחודיים משלו, כתוצאה משילוב מסויים של הטרפנים.

במעבדתו, פיתח פרופ' חטיב, שיטה לכימות וזיהוי 35 טרפנים, וכן פיתח שיטה נוספת לכימות וזיהוי של כ- 17 קנבינואידים, הנמצאים בצמח, וכעת נחקרת גם השפעת הסינרגיה (הפעילות ההדדית) שבין הקנבינואידים לבין הטרפנים. לדברי פרופ' חטיב: "כאשר מבודדים רק קנבואידים, כדי לבדוק את יכולת ההשפעה שלהם, ניתן לראות שהפעילות פחותה, לעומת מצב שבו יש סינרגיה בינם לבין הטרפנים, שמגבירה את ההשפעה".

אחד הטרפנים הנמצאים בקנאביס, והתגלה כטרפן עיקרי בהרבה זני הקנביס שנחקרו על ידי פרופ' חטיב, נקרא .Beta Caryophyllene טרפן זה נקשר לרצפטורCB2 , ומפעיל אותו, ויכול לשמש כחומר אנטי-דלקתי העשוי להקל על כאב. "בנוסף, נמצא שלסוג אחר של טרפן, הנקרא Alpha Pinene , קיימות תכונות אנטי-מיקרוביאליות, והוא מעכב פעילות של אנזים הקשור למחלת האלצהיימר", אומר פרופ' חטיב.

צמח הקנאביס מייצר מאות חומרים, וביניהם קבוצות שונות של מונו-טרפנים. הייחודיים ביניהם, הם אלפא-פינן ומירצן, שהם הגורמים לארומה שהצמח מפיץ. כשהצמח מתחמצן, על-ידי קרינת האור בתהליך הפוטוסינתיזה, הוא מייצר טרפן ייחודי שקוראים לו חששן ((Hashishene מהשם "חשיש", שהנו אחד מתצורותיו השונות של הקנאביס. הצמח מפיץ את החומרים הפעילים (הטרפנים) בעיקר כאשר הוא נמצא במצב עקה מצוקתי, כדי להרתיע חרקים ולמנוע פגיעה בצמח. הפצת הריח היא פעולה הנובעת ממנגנון ההגנה של הצמח.

הטרפנים הם חומרים נדיפים, המתפוגגים באוויר, ולכן לא קל לאתר ולזהות אותם, כמו גם למצות אותם ולשמור עליהם. פרופ' ח'טיב במעבדתו מפתח מגוון שיטות למיצוי ולשימור הטרפנים בשמן הקנאביס, כך שלכל זן של קנאביס יש פרופיל טרפנים מאוד מסויים, שאותו ממפה פרופ' חטיב, על מנת לגלות את סגולותיהם הרפואיות של הזנים הנחקרים על ידו. בנוסף, פרופ' חטיב מפתח פרוטוקול לאפיון הטרפנים בתמציות המופקות במעבדה.