ניתוחי כפתורים באוזניים

אוזניים-שששש
אוזניים-שששש
צילום: שטרסטוק

בניתוח כפתורים מוחדרות צינוריות זעירות לעור התוף במטרה לנקז את הנוזלים החוצה, לשפר את השמיעה ולמנוע מחלות באוזן התיכונה. כעשרים אחוזים מהמנותחים יזדקקו לניתוח חוזר 

ניתוח החדרת כפתורים הוא ניתוח במהלכו מוחדרות צינוריות זעירות לעור התוף במטרה לנקז את הנוזלים החוצה, לשפר את השמיעה ולמנוע מחלות באוזן התיכונה. ישנם מספר סוגי כפתורים. כולם מיועדים לאוורור וייבוש האוזן מנוזלים והחזרת השמיעה לרמה תקינה, וכן הפחתת מצבי דלקת באוזן התיכונה.

מהלך הניתוח להחדרת כפתורים: בשלב הראשון, בשביל שיתאפשר לראות בבירור את כל עור התוף תחת מיקרוסקופ, יבוצע ניקוי של תעלת השמע משעווה והפרשות. בשלב השני, יבוצע חתך קטן בחלקו הקדמי של עור התוף וממנו יישאבו הנוזלים ויוחדר כפתור (צינורית). פתח זה בעור התוף יאפשר החדרת אוויר לאוזן התיכונה והשוואת לחץ האוויר משני צדי עור התוף, ומניעת הצטברות נוזלים באוזן תיכונה ושקיעת תופית.

לאחר החדרת הכפתור, יזליף הרופא לאוזן טיפות אנטיביוטיות. הניתוח נעשה תחת הרדמה כללית, ללא טובוס (צינור דרך האף או הפה אל תוך קנה הנשימה). הניתוח יכול להיות חד צדדי או דו צדדי. כעשרים אחוזים מהמנותחים יזדקקו לניתוח חוזר.

ניתוח להוצאת כפתורים: מבוצע במקרים בהם הכפתור לא נפלט מהאוזן או במידה וגורם לדלקות. הניתוח מבוצע תחת הרדמה כללית או בהרדמה מקומית.

מקור מידע – "אתר קופת חולים מאוחדת"


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן