שבוע ההנקה

מרכזת ההנקה אורית ממן אושרת. צילום: אלי דדון
מרכזת ההנקה אורית ממן אושרת. צילום: אלי דדון

שבוע ההנקה הבינלאומי צוין בבית החולים כרמל בהדרכות, הרצאות וסדנאות ליולדות, שבוצעו על ידי 22 יועצות הנקה

שבוע ההנקה הבינלאומי נפתח במרכז הרפואי כרמל בהדרכות מיוחדות ליולדות, סרטים וטיפים להנקה נכונה, תזונה מותאמת למניקות, סדנאות להמשך הנקה לאחר השחרור ועוד. שושי קליין מנהלת סיעוד חטיבתית במערך המיילדות: "אנו מעודדים הנקה עם 22 יועצות הנקה הפזורות בבית החולים כדי להעניק לכל יולדת את ההדרכה האישית והמקצועית הטובה ביותר עבורה".

ליולדות המאושפזות בפגיה ובמחלקת אם יילוד הוכנה תכנית הרצאות לאורך כל השבוע בהשתתפות יועצות הנקה, דיאטנית המחלקה, רוקחת המחלקה, הדרכות פרטניות לכל יולדת לפי צרכיה בחדר שלה ועוד.
כל יולדת קיבלה סינר הנקה מתנת בית החולים, צמיד הנקה, יומן הנקה והמחלקות קושטו במסרים של הנקה לעידוד ותמיכה.

האחות אורית ממן אושרת, מרכזת תחום הנקה במרכז הרפואי כרמל בחיפה, מקבוצת קופת חולים כללית, מסבירה: "ההנקה היא אכן מאתגרת, ולאישה המניקה צפויות לפעמים הפתעות וקשיים על כן יש צורך בקידום ידע, תמיכה, התמודדות עם מיתוסים ואמונות קדומות, יועצות הנקה שמלוות לארוך ההנקה גם כשקל וגם כשמאתגר. השנה משרד הבריאות נתן דגש במיוחד לנושא, בעקבות התמודדות במשך השנה החולפת עם הקורונה, עם המצב הביטחוני והתמודדות עם מצבים של מתח ואי וודאות".

הדרכת הנקה בחדר ההנקה. צילום: אלי דדון

מדוע ההנקה חשובה?

"להנקה חשיבות בריאותית לאם ולתינוק. באופן כללי, תינוקות יונקים חולים פחות, בעיקר בזיהומים במערכת העיכול והנשימה, והסיכוי שלהם לסבול מהשמנה בילדות נמוך יותר. לנשים מיניקות יש סיכון נמוך יותר לחלות בסרטן השד, צורות מסוימות של סרטן השחלות וסוכרת. בנוסף לכך, ההנקה אינה עולה כסף ולאחר שנכנסים לשגרה היא נוחה מאוד ויש בה ערך מוסף רב מבחינה רגשית".

בכרמל, יועצות ההנקה הציגו את הקשר עם הקהילה במפגש עם אחיות טיפת חלב, הממשיכות ללוות את הנשים והיולדות. במהלך השבוע העבירה ד"ר שרון צברי, מנהלת בנק חלב האם בישראל, הרצאה לצוות העובדים. לטובת המניקות נפתח בכרמל עמוד פייסבוק חדש של המערך המיילדותי, המתופעל על ידי אחות המחלקה יפעת סנדלר. מדי יום עולים בעמוד הפייסבוק תכנים וטיפים של יועצות ההנקה, רופאים, מיילדות וגם אימהות צעירות שרק ילדו.

קבלת פנים ליולדות בשבוע ההנקה. צילום: אלי דדון

מנהלת הסיעוד החטיבתית, שושי קליין, מסכמת: "בבית חולים כרמל, יש 22 יועצות הנקה הפזורות במחלקות השונות ונותנות מענה לתינוקות בפגיה, במחלקת אם יילוד, בחדר לידה, במחלקת הריון בסיכון, במיון ילדים ובמחלקת ילדים. כך שההנקה היא מוטו שמתמשך לאורך כל תקופת ההנקה ואנו דואגים למענה לאימהות הצעירות בכל שלב".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – רפואת נשים ויולדות >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן