שחזורי שד - סקירה

ד
ד"ר נטע אדלר, צילום: הדסה

לרגל חודש המודעות לסרטן השד, מספקת ד"ר נטע אדלר, כירורגית פלסטית בכירה ומנהלת השירות לשחזור השד בבית החולים הדסה עין כרם, כמה תובנות לגבי תהליך שחזור השד

"כשאישה מגיעה אלי לייעוץ ראשוני לשחזור שד, מדובר במעמד שבו המון רגשות מעורבים. חשוב לי שהיא תקבל מידע על כלל האפשרויות העומדות בפניה, כולל האפשרות לבחור שלא לשחזר. אני מאמינה שכל אישה צריכה לבחור מה שמתאים לה ורק לה", אומרת ד"ר נטע אדלר, כירורגית פלסטית בבית החולים הדסה עין כרם.
לרגל חודש המודעות לסרטן השד, מספקת ד"ר אדלר, מנהלת השירות לשחזור השד בהדסה, כמה תובנות לגבי תהליך שחזור השד.

"השחזור הכי נפוץ בארץ ובעולם מבוסס על שתלי סיליקון. היום, בניגוד לעבר, אפשר לשמור בחלק ניכר מהמקרים על עור השד של האישה ואז הסיליקון משמש כמילוי במקום רקמת השד שהוצאה. חשוב לדעת שסיליקון אינו בהכרח מוצר לכל החיים ויתכן – אם כי לא בטוח – שיהיה צורך להחליפו בעתיד. יש צורך להיות במעקב של אולטרסאונד או MRI לבדיקת השתלים לפחות אחת לשנתיים ואפשר כמובן לבצע זאת במהלך הבדיקות האונקולוגיות השגרתיות".

סוגי שחזורי שד

"סוג אחר לגמרי של שחזורים, אותו אנו מבצעים בהדסה, הוא מרקמה עצמית של הגוף, כלומר, משתמשים ברקמה של האישה עצמה, בעיקר מדופן הבטן. מדובר בניתוח מורכב, אבל היתרון הוא שאין שימוש בגופים זרים, ובנוסף, מי שמתאימה לכך 'מרוויחה' מתיחה של הבטן".

"דרך נוספת שהשימוש בה הולך וגובר היא שאיבה של שומן, כמו בניתוח קוסמטי, אך במקום לזרוק את השומן מזריקים אותו באזור החזה. הזרקת השומן לא מתאימה בדרך כלל ליצירת שד באופן מלא, אך בהחלט עוזרת לשפר תוצאות, ולתקן בעיות של חוסר סדירות או שקעים".

בשבילן זה הכול

"תחום נוסף שמתפתח מאוד לאחרונה הוא השתתפות של כירורג פלסטי בכריתת שד חלקית, כלומר למפקטומיה. הסיבה לכך שבמקרים בהם חוששים שיווצר עיוות משמעותי של השד, ניתן להשתמש בטכניקות מהכירורגיה הפלסטית כמו הקטנת שדיים, או הבאה של רקמה ממקום אחר בגוף לשד, על מנת שבסוף הניתוח צורת השד תישאר אסתטית ללא עיוות".

"לכל אישה רצון ותקוות משלה, ובפגישתנו חשוב לי להבהיר לה, כי הבחירה היא שלה. אני אלך איתה ואגשים איתה. מדיי יום אני פוגשת נשים, שמגיעות לשחזורי שד, ויש משפט אחד שאני לא שוכחת לעולם, אותו אמרה לי מטופלת: 'ביום חמישי, אחרי כמעט שש שנים, רכשתי חזייה. את ההרגשה שלי לא ניתן להעביר במילים. החזרת לי את תחושת הנשיות, ובשבילי זה הכול".

כתבה זו אינה מהווה, בשום אופן, תחליף להיוועצות ברופא/ה מומחה.