לידה וחרדה

תניה לוי צילום: הלל יפה
תניה לוי צילום: הלל יפה

שירות חדש בבית החולים הלל יפה: תכנית להתמודדות עם חרדה לקראת לידה, הכולל טיפול פסיכותרפי ממוקד מטרה

אגף אימהות של המרכז הרפואי הלל יפה מציע שירות חדש לנשים החוששות מפני לידה- טיפול CBT – טיפול פסיכותרפי קוגניטיבי התנהגותי, קצר מועד וממוקד מטרה, על ידי מיילדות שהוכשרו לכך, בו המטופלות מקבלות כלים מעשיים וטכניקות להרגעה עצמית במטרה לסייע להן להתגבר על החששות והסימפטומים בכל הקשור להריון ולידה.

כ- 13% מהנשים מדווחות על חשש משמעותי מהלידה על כל הקשור בה. נתון זה מאגד בתוכו נשים שטרם חוו לידה, אבל גם נשים שזו הלידה השנייה, השלישית שלהן ואף יותר מזה. ישנן נשים שיזכרו את הלידה כאירוע מכונן ומהנה, וישנן כאלו שהלידה תיזכר אצלן כאירוע טראומתי (טוקופוביה שניונית). יתר על כן, גם נשים שטרם חוו הריון עלולות לפתח חששות ופחדים באשר ללידה הקרבה ובאה (טוקופוביה ראשונית).

המושג "טוקופוביה" משמעותו- "חרדה מלידת תינוק". לטוקופוביה השפעה לא מבוטלת על כל מהלך הפריון והלידה- החל מהימנעות מכניסה להריון ועד חשש מוגבר מלידה והעדפת ניתוח קיסרי על פני לידה וגינאלית. בבית החולים הלל יפה מציעים למטופלות בהריון תכניות לעיבוד לידה במטרה לסייע להן בהתמודדות המורכבת עם החרדה לקראת הלידה.

תניה לוי, אחות אחראית חדרי לידה בהלל יפה: "לא פעם אנו נתקלות בנשים אשר חרדות לקראת הלידה, בין אם מדובר בלידה הראשונה שלהן ובין אם בלידה חוזרת. לידות קודמות עם תפיסת החוויה כשלילית על ידי היולדת עלולות ליצור פוסט-טראומה בקרב אותן נשים ולהשפיע באופן ישיר גם על הסובבים אותן. בהלל יפה אנו מאפשרים להריוניות שמגיעות אלינו טיפול CBT, טיפול פסיכותרפי קוגנטיבי התנהגותי, קצר מועד וממוקד מטרה, אשר מציע פתרון נקודתי לבעיה ונחשב לטיפול מוצלח ויעיל במקרים של חרדה, דיכאון ופוסט-טראומה. דרך מפגשים אישיים וליווי פרטני של מיילדות, שהוכשרו לכך, המטופלות מקבלות כלים מעשיים וטכניקות להרגעה עצמית שמסייעים להן להתגבר על החששות, הסימפטומים ותחושות הדחק שמציפים אותן".

מחקרים הוכיחו כי טיפול פסיכותרפי לשינוי דפוס החשיבה הקוגניטיבי של האישה יכול להפחית את עוצמת החרדה ולאמץ מחשבות חיוביות לגבי הלידה הבאה. "בהקשר זה", מוסיפה תניה לוי, "חשוב לזכור כי לידה שנתפסת בעייני המטופלת כטראומטית יכולה להשפיע גם על קשר אם-יילוד מכיוון שלתחושות אלו ישנה השפעה נפשית ופיזית על האם. עלולים להיווצר קשיים בהנקה או קושי של האם לספק את צרכיו הרגשיים של התינוק. אישה שזוכרת את לידתה באור שלילי, תתקשה להימנע מהפחד לקראת הלידה הבאה".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – רפואת נשים ויולדות >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן