זריקות ביולוגיות למפרקים

ד
ד"ר ירון ברקוביץ צילום: הלל יפה

ד"ר ירון ברקוביץ, מנהל המחלקה האורתופדית בהלל יפה, וד"ר יניב יונאי, מומחה לרפואת ספורט, מטפלים בפציעות ספורט ובבעיות מפרקים בכל הגילאים במרפאה חדשה בבי"ח רפאל

אחד מהטיפולים החדשים והמומלצים הקיימים היום בבעיות מפרקים, הדורשים התערבות כירורגית, הן הזריקות הביולוגיות. הטיפול ניתן במרפאה חדשה של שני המומחים למפרקים, ד"ר יניב יונאי, רופא ספורט בבית החולים הלל יפה, וד"ר ירון ברקוביץ, מנהל המחלקה האורתופדית בהלל יפה. המרפאה נפתחה לאחרונה בבית החולים הפרטי החדש, רפאל, בפארק עתידים (רמת החייל) בתל אביב.

ד"ר ברקוביץ, מומחה בהחלפות מפרקי ברך וירך לרוב אצל אנשים מעל גיל 50, וד"ר יונאי, מומחה בפגיעות ספורט ברך וירך עד גיל 50, החליטו לאחד כוחות ולפתוח את המרפאה המשותפת, על מנת לתת מענה לכלל הגילאים תחת קורת גג אחת. "הרעיון היה להקים מרפאה עם מגוון הפתרונות לכל הגילאים", מסבירים השניים.

מי מגיע אליכם?

ד"ר ירון ברקוביץ: "לאחר שישנה אבחנה ראשונית מרופא קהילה, המטופלים מגיעים אלינו. רוב האנשים מגיעים עם הדמיה מתאימה, ואנו מאבחנים ומתאימים את הטיפול הנכון למצב הקליני, ומתחילים בטיפולים, כל חולה לפי מצבו".

ד"ר יניב יונאי: "מגיעים אלינו גם אנשים צעירים, שנפגעו במהלך פעילות ספורט, מקצועית ולא מקצועית, וגם אנשים מבוגרים, הסובלים מבעיית מפרקים".

ד"ר יניב יונאי צילום: הלל יפה

מהם סוגי הטיפולים הניתנים במרפאה?

ד"ר ברקוביץ: "סוגי הטיפולים מתחלקים לכמה קטגוריות. יש את הטיפולים השמרניים, כמו פיזיותרפיה, טיפולים תרופתיים, סדר יום והתאמת הפעילות לפגיעה, ויש את הקטגוריה הנוספת, שכוללת הזרקות שמורידות את הדלקת, והזרקות היוצרות סיכוך בברך. ההזרקות מתחלקות לשניים, הזרקות סינטטיות והזרקות ביולוגיות".

מהם הטיפולים הביולוגיים?

ד"ר יונאי: "מדובר בטיפול חדשני, על בסיס ביולוגי. לוקחים את הדם מהחולה, מסרקזים אותו, ומוסיפים לו חומרים שהם אקטיבטורים המשפרים את התאים נוגדי הדלקת, ואת תאי הגדילה, ואותם מזריקים לאיבר החולה או הפצוע. הטיפול יעיל למגוון פגיעות של ספורטאים, וכמובן גם למפרקים חולים. למשל, אם יש חולה מבוגר עם בעיית ניוון, אבל לא מתקדמת, שעדיין יכול להגיב טוב לזריקה, אז נבצע טיפול ביולוגי ולא נשלח אותו מיד לניתוח. כך ניתן לעכב את הניתוח או לדחות אותו. הטיפול נועד לתת למטופל שיפור משמעותי באיכות החיים, ולהוות תחליף זמני או קבוע לניתוח".

ד"ר ירון ברקוביץ צילום: הלל יפה

ד"ר ברקוביץ מסכם: "יש חשיבות רבה לאבחון מוקדם. ככל שמאבחנים מוקדם, כך הטיפול יעיל יותר. הטיפולים לא נועדו להחליף את הסחוס. הם נועדו להאט, להגן ולשמר את הסחוס. כשאין ברירה, נמליץ על ניתוח. כל מי שמגיע למרפאה יקבל פתרון לבעייתו. חשוב לציין כי הטיפולים הביולוגיים אינם בסל הבריאות, אך מוכרים בחלק מביטוחי הבריאות הפרטיים".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות אורתופדיה ורפואה דחופה >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן