היזהרו מפטריות שאחרי הגשם

ד
ד"ר שאדן סלמה יוסף צילום: הדסה הר הצופים

אישה בת 58 מירושלים, שקטפה פטריות רעילות והכינה מהן מרק, אושפזה במצב קשה

בת 58 מירושלים הורעלה מפטריה שקטפה, והובהלה לבית החולים הדסה הר הצופים במצב קשה. מנהלת חדר המיון, ד״ר שאדן סלאמה-יוסף: "אני קוראת למטיילים להיזהר מפטריות שאחרי הגשם. הדמיון בין פטריות מותרות לאכילה, לבין אלו הרעילות, יכול להוביל לסכנת חיים של ממש״.

הפטריות הרעילות צילום: באדיבות הדסה הר הצופים

האישה הגיעה אל חדר המיון בהדסה הר הצופים, לפני כמה שבועות, כשהיא מתלוננת על הקאות, כאבי בטן וחולשה קיצונית. היא נבדקה במוקד רפואי בשכונתה קודם לכן, שם אובחנה כסובלת מהתייבשות, אך התעקשה להגיע אל חדר המיון. בזכות תשאול ובירור מעמיק שערכו רופאי המיון בהדסה הר הצופים, נמצא כי כמה ימים קודם להגעתה, יצאו האישה ובעלה לקטוף פטריות ביער ירושלים, מהן הכינה קדירת מרק.

״לאור הסיפור של האישה והתסמינים הברורים מהם סבלה, הצוות חשד כי מדובר בהרעלה כתוצאה מאכילת מפטריה רעילה״, אומרת ד״ר שאדן סלאמה-יוסף, מנהלת המרכז לרפואה דחופה (מיון) בהדסה הר הצופים. ״מצבה היה קשה. היא סבלה מפגיעה רב מערכתית בכבד, בכליה ואף מפגיעה קשה בלב וטופלה ביחידה לטיפול נמרץ כשהיא מונשמת ומורדמת. בעלה מיהר והגיע אלינו אף הוא לבדיקות, למרות שחש בטוב, ולא הדגים תסמיני הרעלה".

ד"ר עקיבא נחשון צילום: הדסה הר הצופים

ד״ר עקיבא נחשון, רופא בכיר ביחידה לטיפול נמרץ בהדסה, משחזר: ״מצבה הלך והידרדר ומערכות גופה החלו לקרוס. הפגיעה הלבבית הקשה הודגמה באקו לב והייתה אפילו מחשבה על חיבור למכשיר אקמו".

יחד עם בני הזוג אכלו עוד שישה אנשים מהמרק, וחלקם חשו רע. הבעל הסביר לאנשי הצוות הרפואי כי הם מרבים לצאת לקטוף פטריות, ומכירים היטב את המותרות לאכילה, ואין לו מושג כיצד קרה שנקטפה גם פטריה רעילה. צוות בית החולים קיבל לידיו מבני הזוג את תמונות של הפטריות שנקטפו.

״ייתכן וחל בלבול מצער ומאוד מסוכן בין הפטריות המותרות לאכילה, לבין פטריות מאוד דומות, ככל הנראה מסוג רעיל של אמניטה״, מוסיפה ד״ר סלאמה-יוסף. ״אני קוראת לכל המטיילים, גם מי שמנוסים יותר בזיהוי, היזהרו מפטריות שאחרי הגשם. הדמיון בין פטריות מותרות לאכילה לבין אלו המסוכנות יכול להוביל לטעויות מצערות, לקריסת מערכות ולסכנת חיים של ממש".

הפטרייה הרעילה צילום: באדיבות הדסה הר הצופים

בן זוגה של האישה מסכם: ״אנחנו קוטפים פטריות באופן קבוע כבר המון שנים ואשתי מכינה מהן מרק. אני מכיר היטב את סוגי הפטריות, ויודע לזהות פטריות רעילות ולא ראיתי משהו חריג כשניקיתי אותן לקראת הבישול. כבר באותו היום בשעות הערב, אישתי התחילה להרגיש לא טוב, ובהמשך המצב החמיר ככל שעברו השעות. היא הייתה מאוד חלשה ופנינו למיון בהדסה הר הצופים, שם זיהו שהיא סובלת מהרעלה בעקבות אכילת פטריה רעילה, וכי מצבה הרפואי לא פשוט. כשהראו לי את התמונה של הפטריה הרעילה, נדהמתי לנוכח העובדה שהיא מאוד דומה לפטריות, שאנחנו קוטפים ואוכלים רבות. אני קורא לכולם מכל הלב, תיזהרו. אני עתיר ניסיון ועם המון ידע, ובכל זאת נתקלתי לראשונה בחיי בפטריה רעילה, שהעמידה את אישתי בסכנת חיים".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות אורתופדיה ורפואה דחופה >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן