זהירות, טיפולים אסתטיים מסוכנים

המטופלת עם פרופ' ליאור הלר צילום: שמיר
המטופלת עם פרופ' ליאור הלר צילום: שמיר

באיגוד לכירורגיה פלסטית ואסתטית מזהירים מפני ניתוחים בחו"ל או ברשות הפלסטינית, שמבוצעים על ידי רופאים שאינם מומחים בתחום, ומסתבכים. מטופלת צעירה כזו הובהלה השבוע לבית החולים אסף הרופא, שם הצילו את חייה

ניתוח לשאיבת שומן על ידי רופא לא מומחה, ברשות הפלסטינית, הסתיים כמעט במוות של צעירה. הצעירה הובהלה לבית החולים אסף הרופא בצריפין, שם טופלה במחלקה לכירורגיה פלסטית, וכעת מצבה התייצב והיא צפויה להשתחרר לביתה בימים הקרובים להמשך מעקב וטיפול בקהילה. מנתוני האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית בהסתדרות הרפואית, עולה כי בכל שנה מתאשפזים כ-60 נשים וגברים בבתי חולים הציבוריים בארץ בעקבות סיבוכים, שרבים מהם נובעים מניתוחים אסתטיים המבוצעים בחו"ל.

כאמור, לפני כמה ימים הגיעה למיון שמיר (אסף הרופא) צעירה בשנות ה-20 לחייה, שעברה 24 שעות לפני כן ניתוח לשאיבת שומן על ידי רופא לא מורשה ברשות הפלסטינית. המטופלת הגיעה במצב הלם, לחץ דם נמוך מאוד, סחרחורות וחיוורון. בבדיקה שנעשתה למטופלת התגלו סימנים כחולים על פני כל הגוף שהעידו על שטפי דם נרחבים. בדיקה מעמיקה נוספת גילתה רמת המוגלובין 5 שהיא נמוכה מאוד ואפילו מסכנת חיים.

המטופלת הועברה למחלקה לכירורגיה פלסטית, בראשות פרופ' ליאור הלר, ושם קיבלה טיפול אינטנסיבי לייצוב מצבה שכלל שלוש מנות דם ונוזלים. בנוסף, בוצע בירור הדמייתי לבדוק פגיעה באיברים הפנימיים. כאשר משפחת המטופלת התבקשה להביא את דו"ח הניתוח שעברה המטופלת, היא סורבה והביאה מכתב כללי אשר אינו תואם את הפעולות שנעשו בו. על סמך החתימה על המסמך, התברר שהרופא שביצע את הניתוח והציג את עצמו כמומחה לכירורגיה פלסטית, לא עבר התמחות בתחום זה כלל וכלל.

פרופ' ליאור הלר, מנהל מח' לכירורגיה פלסטית בבית החולים אסף הרופא: "מקרה זה מייצג קבוצת מטופלות ומטופלים, שעוברים ניתוחים ופעולות הקשורות לכירורגיה פלסטית במקומות לא מוסמכים. הציבור מושפע מפרסום, מצגי שווא ועלות נמוכה ומסכן בכך את חייו בצורה ממשית. במקרה הטוב, שיקום ותיקון הנזקים הללו יגרור אחריו צלקות גופניות ונפשיות לכל החיים למטופלים".

ד"ר מאיר כהן, יו"ר האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית בהסתדרות הרפואית: "אני מאחל למטופלת החלמה מהירה ומברך את צוות הכירורגיה פלסטית בבית החולים שמיר, בראשות פרופ' ליאור הלר, על הצלת חייה. מדובר במקרה כואב ומצער. אני קורא לציבור לשים לב מי הרופא שמטפל בו, להיזהר ממבצעים והגרלות שאסורות לחלוטין בתחום ולזכור שבכל ניתוח יש גם סיכונים ותקופת החלמה, ולכן מומלץ לפני הניתוח לשאול את הרופא מהם הסיבוכים הקשורים לאזור הספציפי של הניתוח וכן לעדכן את הרופא בכל מחלות הרקע, ההיסטוריה הרפואית ולשמוע את המלצותיו. חיוני שהציבור יבין שמומחה בכירורגיה פלסטית הוא רופא, שלאחר קבלת הרישיון לעסוק ברפואה כללית בישראל בחר להמשיך את הכשרתו ולהתמחות בענף הרפואי הנקרא כירורגיה פלסטית ואסתטית, השלים את תקופת ההתמחות שנמשכה 6 שנים, עמד בהצלחה בכל הדרישות הכרוכות בה וקיבל ממשרד הבריאות תעודת רופא מומחה בתחום זה. כך שבחלוף כ–13 שנה מתחילת לימודיו, הפך לרופא מומחה לכירורגיה פלסטית ואסתטית, שמביא עמו אל שולחן הטיפולים והניתוחים, ניסיון רב, הכשרה מעמיקה ויכולת למנוע מראש סיבוכים ואף לטפל בהם אם חלילה קרו".

מנתוני האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית בהסתדרות הרפואית, עולה כי בכל שנה מתאשפזים כ-60 נשים וגברים בבתי חולים הציבוריים בארץ בעקבות סיבוכים של ניתוחים אסתטיים שנערכו מחוץ למערכת הבריאות הישראלית, חלקם מחו"ל. הסיבוכים הללו עשויים להוות סכנת מוות, ולגרום לנמקים, זיהום קשה, הצטברות דם ונוזל שמצריך ניקוז בחדר ניתוח, פתיחה של צלקות ופצע ניתוחי, פצעים קשי ריפוי ועיוותים שנוצרים בעקבות הניתוח או הפעולה הכירורגית הלא מקצועית. כול אלה מותירים לעיתים צלקות קשות לכל החיים. עוד עולה מנתוני האיגוד כי בשנה האחרונה בוצעו בישראל בהצלחה כ – 6,000 הליכי שאיבת שומן בהרדמה מקומית או מלאה, על ידי מנתחים פלסטיים מומחי הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית בהסתדרות הרפואית.


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות אורולוגיה, גסטרו ופלסטיקה >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן