מעגל הקסמים הבריאטרי

מור אגוזי צילום: העמק
מור אגוזי צילום: העמק

לפחות מחצית ממנותחים לקיצור קיבה, מעלים את משקלם בחזרה מספר שנים לאחר ההליך, וחלקם אף הגיעו למשקל גדול יותר. שירות הפיזיותרפיה בבית החולים העמק מספק הסברים ופתרונות לתופעה

עברתם קיצור קיבה? כך תשמרו על התוצאות. בבית החולים העמק בעפולה, מצליחים לשמור על הישגי הירידה במשקל לאחר הניתוח גם בעזרת קבוצת כושר. ואולם רבים מאנשים שעברו ניתוח בריאטרי, לא מצליחים לשמור על הישגיהם ועולים במשקל. מדוע זה קורה וכיצד ניתן למנוע זאת. עינת אזולאי, מנהלת שירות הפיזיותרפיה בבית החולים העמק, מסבירה.

"עניין המשמעת העצמית הוא גורם קריטי בתהליך של ירידה במשקל, ויש לא מעט אנשים שהעניין הזה של אימוץ הרגלים ושמירה עליהם קשה להם במיוחד", אומרת עינת אזולאי. "ניתוח בריאטרי נותן למטופל מעין חלון הזדמנויות לשינוי הרגלים, אבל זה לא פתרון קסם. רק מי שיאמץ אורח חיים בריא יוכל לשמור על ההישגים. חלק מזה הוא נושא הפעילות הגופנית".

במחקרים שבוצעו בקרב מטופלים שעברו ניתוחים בריאטריים נמצא שלפחות מחצית מהם העלו את משקלם בחזרה מספר שנים לאחר ההליך, וחלקם אף הגיעו למשקל גדול יותר ממשקלם המקורי לפני הניתוח.

צילום אילוסטרציה: בנגמין קלאבר, אנספלאש

הסיבות לעליה במשקל אחרי ניתוח בריאטרי הן פעמים רבות:

  • הגורם הפיזיולוגי, הקיבה מתרחבת מחדש והתיאבון שוב גדל.
  • היעדר תמיכה רגשית/נפשית.
  • הגורם ההתנהגותי, המטופלים אינם מצליחים לשמור על תזונה נכונה ואורח חיים בריא, ובין היתר נמנעים מפעילות גופנית, שהיא קריטית לשמירה על המשקל, ובאופן כללי לשמירה על בריאותנו.

מור אגוזי, פיזיותרפיסטית ומאמנת כושר במכון הפיזיותרפיה של בית החולים העמק, אומרת: "אחת מתופעות הלוואי העיקריות של הניתוח הבריאטרי הוא חסר תזונתי שנוצר עקב יכולת ספיגה מוגבלת. כתוצאה מהניתוח יש ירידה חדה במשקל, אך גם במסת השריר והעצם. מחקרים מצאו שפעילות גופנית, המורכבת מפעילות אירובית וחיזוק השרירים, מפחיתה משמעותית את הירידה הקיצונית במסת השריר ובמסת העצם, לעומת מנותחים שלא ביצעו פעילות גופנית קבועה. פעילות גופנית, המתבצעת במקביל לתזונה נכונה, נועדה לבנות מסת שריר ולחזק את העצם. ברגע שאדם בונה מסת שריר, הוא ממשיך לפרק קלוריות גם כשהוא ישן. אנשים שעברו תהליכי הרזיה משמעותיים ולא טרחו לחזק את השרירים בפעילות גופנית, יעלו מהר מאוד את הקילוגרמים שירדו. סוג של מעגל קסמים שכזה".

פעילות גופנית סדירה גם מורידה באופן משמעותי את הסיכון לתמותה ממחלות לבביות, משפרת ערכי לחץ דם, כולסטרול ושומנים בדם, יכולה למנוע סוכרת מסוג 2 וסוגי סרטן שונים. יתרה מזאת, נמצא שהיא גם מסייעת לשיפור הקוגניציה ולאיכות השינה, מפחיתה חרדה וסיכון לדיכאון ולדמנציה. מדוע, אם כך, איננו מתמידים בה כשברור שהיא יכולה רק לתרום לנו, על אחת כמה וכמה אחרי שהצלחנו להשיל מעלינו כל כך הרבה קילוגרמים?

מור אגוזי מסבירה: "לאנשים עם עודף משקל משמעותי יש חסמים רבים שמונעים מהם לעסוק בפעילות גופנית. אלה יכולים להיות חסמים פסיכולוגיים כמו מצב רוח ירוד, היעדר תחושת מסוגלות, או דימוי עצמי נמוך שגורם להם לחוש אי נוחות באימונים בחדר כושר לצד אנשים נוספים רזים וחטובים. מאידך, גם לא נעים להם לבצע פעילות כמו צעידה או ריצה לבדם, כי זה קצת משעמם. יש גם חסמים פיזיים כמו כאבי מפרקים, גב, ברכיים ואחרים, שמונעים את העיסוק בספורט, ויש גם כאלה שסובלים מיתר לחץ דם או סוכרת וחוששים שפעילות מאומצת תחמיר את מצבם, בזמן שההיפך הוא הנכון".

אז איך בכל זאת עוזרים להם להיכנס לשגרה כלשהי של פעילות גופנית?

אגוזי: "צריך לעודד את אותם אנשים לקבל הדרכה מקצועית שכוללת התאמת תרגילים באופן אישי לכל אחד על פי מצבו הבריאותי והפיזיולוגי, ולבצע את הפעילות במסגרת קבוצה תומכת שכל חבריה מצויים באותה סיטואציה. כך תנוטרל גם תחושת הבושה ואי הנוחות. מדריך מקצועי, שמוביל את הפעילות ומפקח עליה, יודע להביא את המתאמנים למקסימום היכולת שלהם, והתוצאות טובות יותר מאלה שהם יגיעו אליהן אם יבצעו את התרגילים לבד. מחקרים שבוצעו בנושא מעידים כי מנותחים שביצעו פעילות גופנית בצורה סדירה לאחר ניתוח בריאטרי הורידו בממוצע 3.6 ק"ג יותר מאשר מנותח שלא ביצע פעילות גופנית".

מתוך ראיית הצורך במסגרת כזו החליטו בשירות הפיזיותרפיה בבית החולים העמק, לפתוח קבוצת כושר ייחודית המיועדת לאנשים הסובלים מהשמנת יתר ומצויים לפני או אחרי ניתוח בריאטרי. את הקבוצה הקימה ומובילה מור אגוזי, שהיא בעלת תואר ראשון בפיזיותרפיה ותעודת מאמן חדר כושר ממכון וינגייט.

"אצלנו לא מתעסקים בשקילות", אומר אגוזי. "מטרת הקבוצה היא ליצור למנותחים סביבה תומכת שמעודדת אורח חיים בריא, לשפר את ה-BMI ולהביא את המשתתפים לעצמאות ולשגרה של פעילות גופנית נכונה ויעילה שתביא לתוצאות אמיתיות. אנו שואפים להצבת יעדים אישיים והגשמתם. רוב חברי הקבוצה הם כאלה שנמנעו בעבר מפעילות גופנית, ואנחנו מעוניינים לקרבם לנושא, באמצעות פעילות מדורגת ומותאמת למצבם. המנותחים שעושים פעילות גופנית מדווחים על שיפור בתפקוד היומיומי, הם פעילים יותר ומרגישים טוב יותר, ואנו רואים שיפור משמעותי במדדי הסוכר בדם שלהם, במערכת החיסונית ואפילו הפחתה בדיכאון".

כיצד זה מתבצע בפועל?

"חברי הקבוצה נפגשים פעמיים בשבוע אחר הצהרים למשך כשעה בכל פעם, במכון הכושר החדיש שממוקם בתוך המכון לפיזיותרפיה, ומבצעים ביחד תרגילי כושר שהותאמו ליכולותיהם ע"פ מצבם הפיסי והבריאותי. יש אנשים שסובלים מבעיות אורטופדיות כמו כאבי ברכיים וגב, או בעיות נוספות שנוצרות במצבים של עודף משקל משמעותי, ולכן להתאמה האישית על ידי בעל מקצוע המתמחה בתחום, יש חשיבות מרובה. התאמה ברמה כזאת לא ניתן למצוא בחדרי כושר רגילים. בנוסף, עצם העובדה שאתה מתרגל עם קבוצת השווים לך, גורמת לך הנאה ורצון להתמיד, יוצרת בסיס להזדהות, מגבירה מוטיבציה ומאפשרת תמיכה הדדית".

עבור מור אגוזי, הקמת הקבוצה הייתה הגשמת חלום. כמי שספורט זורם בעורקיה, חזונה האישי הוא שכל אחד יוכל ליהנות מעצמו, מהגוף ומהתנועה. האימון בקבוצת הכושר של מור הוא אמנם קבוצתי, אך כאמור, כל מתאמן פועל לפי סדרת תרגילים שהותאמה לו מראש לאחר תחקיר רפואי אישי.

"לאחר התחקור הרפואי", מסבירה אגוזי, "אני בונה לכל מתאמן תכנית אימון ואנחנו מתחילים עם שניים שלושה אימונים פרטניים שאחריהם הוא מצטרף לקבוצה, שבה כל אחד עובד עם התוכנית האישית שלו. בסוף סוגרים את האימון עם פעילות פונקציונלית משותפת. כמובן שכל מתאמן מקבל הדרכה מקיפה על התהליך כבר בתחילתו, לתיאום ציפיות".

חדר הכושר של מכון הפיזיותרפיה כולל מכשירים לפיתוח כושר שרירי ומכשירים לפיתוח כושר אירובי, המתאימים לכל הרמות וסוגי האימון, הליכונים, אופני ידיים ואופני רגליים, קרוס-טריינרים ועוד. כמו כן, בצמוד לחדר הכושר ישנו סטודיו מרווח הכולל מגוון רחב של אביזרי תרגול נוספים. מכשירי הכוח פועלים על טכנולוגיה פניאומטית (התנגדות לחץ אויר) והם ממוחשבים ומתקדמים. לכל מכשיר יש מסך מגע ולכל מתאמן כרטיס מגנטי, כשהמכשיר מתכוונן באופן אוטומטי להתנגדות שהמדריך או המתאמן קובעים. יתרה מכך, אין צורך לשנות פרמטרים תוך כדי האימון, היות שהמכשיר מבצע זאת באופן אוטומטי לפי תוכנית האימון שהוזנה למתאמן על ידי המדריך.

האימון הגופני לא מסתיים רק במכון. מתאמני הקבוצה מקבלים גם הדרכה לאימוני בית. בהמשך מתוכננת גם אפליקציה ייעודית שתאפשר לצוות המכון לעקוב אחר הפעילות הגופנית שחברי הקבוצה מבצעים בבית, כדי שיוכלו לקבל ליווי צמוד מעבר לשעות פעילות הקבוצה.

למי מתאימה קבוצת הכושר?

אגוזי: :"למי שסובל מהשמנת יתר (מעל BMI 40, או 35 המלווים במחלה נוספת כמו לחץ דם גבוה, סוכרת, מחלות לב, מחלות ריאה והפרעות נשימה כמו דום נשימה בשינה) ומתכנן לעבור ניתוח בריאטרי, למי שכבר עבר ניתוח בריאטרי ומעוניין לשמור על התוצאות, לכל מי שסובל מעודף משקל משמעותי ויימצא מתאים לתוכנית. כל מי שעובר או עבר ניתוח בריאטרי, גם אם הניתוח מבוצע בבית חולים אחר, מוזמן להצטרף לקבוצה".