ניתוחים בריאטריים לקיצור הקיבה

מערכת-עיכול-ששש
מערכת-עיכול-ששש
צילום: שטרסטוק

ניתוחים בריאטריים להצרת הקיבה, מעקף קיבה, והחדרת טבעת מחייבים שמירה על תזונה נכונה

ניתוחים לקיצור קיבה צוברים פופולאריות שרק מתגברת עם השנים. אנשים מחפשים לא פעם את הדרך הקלה לירידה במשקל ללא מאמץ, ופונים לטיפול בבעיה באמצעות ניתוח בריאטרי. קיימים סוגים רבים של ניתוחים בריאטריים ביניהם, מעקף קיבה, מיני מעקף, טבעת, שרוול ועוד.

הניתוח משנה את החיים למטופלים רבים, הם יורדים במשקל משהו שלא פעם חיכו לו שנים רבות. לעתים קרובות השינוי מביא איתו פרק חדש של בריאות, הנאה ואסתטי אך עם זאת, לא מדובר בפתרון קסם או בפתרון קל.

ניתוחים מהסוג הזה, מורידים באופן משמעותי את כמות האוכל שמסוגל המנותח להכניס לגופו, כל אחד מסוגי הניתוחים פועל באופן שונה, כשהמשותף לכולם, הוא צמצום משמעותי של כמות האוכל הנכנסת ונספגת בגוף. החלק הניתוחי אינו קל, ודורש לאחר הניתוח, הקפדה יתרה של תזונה נכונה ומאוזנת על מנת לספק לגוף את הוויטמינים והמינרלים הדרושים לו לתפקוד יומיומי יעיל ונכון. לאחר הניתוח מומלץ להתייעץ עם דיאטנית כדי לספק לגוף את הדרוש לו.

ממחקר שנערך בישראל בשנים 2007 עד 2010 ובו השתתפו כמאה ועשרים אנשים, אפשר ללמוד כי מי שהיו תחת מעקב סדיר למשך שלושים חודשים הראו באופן משמעותי ירידות משמעותיות יותר במשקל, סבילות טובה יותר למזון, ולא פחות חשוב מכך שיפור בתחלואה הנלווית (קשיי נשימה, סכרת, לחץ דם, דיסליפידמיה, כאבי פרקים ורפלוקס). מחקר ישראלי אחר שנערך בשנים 2006 עד 2010 ובו השתתפו 1680 מנותחי קיצור קיבה, הראה ירידה רבה יותר במשקל, באופן משמעותי ומובהק, אצל אלו שהגיעו למעקב תזונתי, בהשוואה לאלו שלא הגיעו למעקב.

ניתוח בריאטרי עוברים אנשים הסובלים מהשמנה חולנית, כלומר כאלה שה בי.אם.איי שלהם הוא מעל ארבעים, או שהוא מעל 35 ובנוסף על כך הם סובלים ממחלות הקשורות בהשמנה כמו סוכרת, לחץ דם גבוה, תשניק נשימה בשינה ועוד. סוגי ניתוחים הנפוצים בארץ הם (סוג הניתוח נקבע במהלך פגישה בין הרופא למטופל, ולאחר סקירה של מחלות המטופל):

ניתוח טבעת: לגוף מוחדרת טבעת עשויה סיליקון עם בלון בהיקפה הפנימי, שניתן לנפחה למידות שונות, אשר תפקידה להגביל את כמות האוכל ומרקמו. הניתוח מתבצע בשיטה לפרוסקופית ואורך כחצי שעה. ניתוח שרוול קיבה: כריתה אורכית של מרבית מנפח מהקיבה תוך השארת מעבר בצורת שרוול. הניתוח מצר את נפח הקיבה לכדי עשירית מהנפח הקודם שלה. בנוסף למגבלה המכנית שהניתוח יוצר, ישנה גם מעורבות הורמונלית בהקשר לתיאבון. מטופלים שעברו ניתוח שרוול רעבים פחות לאחר הניתוח לתקופה של כחצי שנה. לכן קל להם יותר לסגל הרגלי אכילה נכונים שיסייעו להם לשמור על תוצאות הניתוח לאורך זמן. הניתוח מתבצע בשיטה לפרוסקופית בהרדמה מלאה ואורך בין כשעה לשעתיים.

ניתוח מעקף קיבה: מדובר בניתוח שבו יוצרים כיס קיבה קטן שמתחבר למעי הדק, תוך מעקף של רוב הקיבה, ובכך הקיבה קטנה וישנו צמצום משמעותי של יכולת האכילה. ניתוח זה מומלץ במיוחד למטופלים שסובלים ממחלות הקשורות להשמנה כגון: סוכרת, לחץ דם גבוה, תשניק נשימה בשינה ועוד. לניתוח זה שיעור סיבוכים גבוה יותר ונחשב לניתוח מורכב יותר. הניתוח מבוצע בשיטה לפרוסקופית גם כן ואורך בין שעה וחצי לשלוש שעות.

מקורות מידע – "אתר קופת החולים כללית", "אתר בית החולים שיבא"


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן