דלקת אוטואימונית של המוח

פרופ' דוד טנה וד
פרופ' דוד טנה וד"ר נטליה ירובינסקי צילום: רמב"ם

על פי פרופ' דוד טנה, יו"ר האיגוד הנוירולוגי בישראל, "אנצפליטיס אוטואימונית" יכולה לגרום נזק משמעותי במוח, בתקופה קצרה. אבחון וטיפול מוקדם – קריטיים

מרפאה חדשה, שהחלה לפעול ברמב"ם, מטפלת בבעיות דלקתיות של המוח. מדובר בתחום רפואי חדש יחסית, אשר הולך ומתפתח בשנים האחרונות, עם גילויים של מנגנוני הפעילות העומדים מאחורי מספר הולך וגדל של תסמונות הגורמות למחלת אנצפליטיס אוטואימונית.

פרופ' דוד טנה, מנהל מכון שבץ מוח וקוגניציה ברמב"ם, במסגרתו פועלת המרפאה החדשה, מסביר: "דלקת אוטואימונית של המוח (״אנצפליטיס״) היא מחלה קשה שיכולה בתקופה קצרה לגרום לנזק משמעותי, ולעיתים בלתי הפיך, לרקמת המוח. התוצאה יכולה להיות תחלואה קשה ואף תמותה במקרים מסוימים. אבחון וטיפול מוקדם במחלה, הוא קריטי, על מנת לעצור את התהליך ולמנוע את הנזק המוחי".

דוגמה מהעת האחרונה: אישה בת 87 מחיפה, שהחלה להרגיש קצת מוזר בתקופה האחרונה, חשבה כי זה קשור לדאגה עקב מצבו הבריאותי של בעלה, או סתם בגלל הגיל. כאשר מצבה החמיר, היא פנתה לרמב"ם, שם אובחנה כמי שסובלת מדלקת אוטואימונית של המוח. בתום מספר שבועות של טיפול תרופתי שקיבלה במרפאה החדשה ברמב"ם, חל שיפור גדול במצבה.

ד"ר נטליה ירובינסקי, נוירולוגית בכירה במכון שבץ מוח ברמב"ם, משמשת כאחראית המרפאה לאבחון וטיפול באנצפלופטיות אימוניות ומטבוליות: "במקרים רבים אנחנו יכולים לזהות את הגורם המדויק, שהוביל לדלקת המוח, וכך לתת טיפול מתאים שיכול לעצור את הפגיעה של מערכת החיסון במוח ולהקטין את הפגיעה ברקמת המוח. תסמונות נוספות ממשיכות כל הזמן להתגלות, מה שנותן לנו את התקווה שנוכל לאבחן ולטפל טוב יותר, וביותר חולים. מדובר במהפכה של ממש. אבחון מדויק ומוקדם יכול לשנות את חיי החולים, ולמנוע מצב של פגיעה קוגניטיבית ותפקודית בלתי הפיכים".

כאמור, המרפאה החדשה החלה לפעול לאחרונה ברמב"ם, והיא היחידה מסוגה באזור הצפון. בין היתר, ניתנים במרפאה שירותים אבחוניים של ביצוע דיקור מותני (LP) , לשם נטילת דגימה של נוזל השדרה וביצוע פאנל בדיקות נוגדנים לתסמונות פאראנאופלסטיות ולתסמונות דלקתיות של מערכת העצבים.

אלו סימנים עלולים לרמוז על דלקת אוטואימונית של המוח?

ד"ר נטליה ירובינסקי: "דלקת אוטואימונית של המוח, עלולה להתבטא בליקוים קוגניטיביים, ליקוי בזיכרון, בריכוז, בתפקודי שפה, בהתמצאות, פרכוסים, הפרעות בהתנהגות, הפרעות בשינה, הפרעות בתנועה וירידה בתפקוד היומיומי של החולים. מהלך מהיר יחסית של הידרדרות קוגניטיבית, במהלך שבועות עד חודשים, שינויים התנהגותיים בולטים או פרכוסים, מגבירים את החשד הקליני".

מה גורם לדלקת אוטואימונית של המוח?

ד"ר נטליה ירובינסקי: "הסיבה לדלקת אוטואימונית של המוח לא תמיד ברורה. לעתים הנזק במערכת האימונית נגרם על ידי מחלה זיהומית, מצב דחק, או גידול שעדיין לא מאובחן. כתוצאה מהמחלה, מערכת החיסון תוקפת את מערכת העצבים".

פרופסור דוד טנה, המכהן גם כיו"ר האיגוד הנוירולוגי בישראל, מסכם: "המחלות נשארות לעתים לא מאובחנות, או מאובחנות מאוחר מידי, כאשר הנזק הנגרם הוא בלתי הפיך. לכן חשוב לאבחן ולטפל בזמן, ובמיוחד כאשר קיימים כיום טיפולים יעילים, שאמורים לעצור ולשפר את המצב הקוגניטיבי, התפקודי וההתנהגותי של החולים".