לחקור אוטיזם בישראל

מעצבים-את-מחקר-האוטיזם-בישראל
מעצבים-את-מחקר-האוטיזם-בישראל
ד"ר גל מאירי צילום: שי שמואלי

מאות הורים לילדים עם אוטיזם נפגשו עם חוקרים ורופאים בכנס של המרכז הלאומי לחקר אוטיזם

מאות הורים לילדים עם אוטיזם, בוגרים על הספקטרום, מדענים, רופאים, ומטפלים לדיון על עתיד מחקר האוטיזם בישראל – קיימו לאחרונה מפגש משותף
ביוזמת המרכז הלאומי לחקר אוטיזם. מדובר במפגש ראשון מסוגו בישראל, במטרה לייצר מחקר חדשני המחובר לצרכי הקהילה בשטח. במהלך המפגש נערך סקר מיוחד בקרב משתתפי הכנס, בו דירגו המשתתפים בין היתר את חשיבות נושאי המחקר.

מהשאלון עלה כי יש חשיבות גבוהה במחקרים שיובילו לאבחון מוקדם יותר ולשיפור השירותים והטיפולים הניתנים בארץ. בנוסף, האזינו המשתתפים להרצאות מאת חוקרים מובילים, ולהרצאות של הורים פעילים שהתייחסו מנקודת מבט אישית לעולם מחקר האוטיזם. על פי הנתונים שעולים בסקר, כשמונים אחוז מההורים לילדים על הספקטרום, רוצים שילדיהם ישתתפו במחקרים, אך רק ארבעים אחוז השתתפו בפועל במחקרים עד כה.

עוד נמצא כי ישנה הסכמה רחבה על חשיבות המחקר בתחום האוטיזם, אך למרות זאת, הוא מצליח רק באופן חלקי להשפיע על השירותים שניתנים כיום לקהילת האוטיסטים בישראל. כמו כן ישנה הסכמה רחבה שמשרדי הממשלה (בריאות, רווחה, חינוך ומדע) צריכים להשקיע משאבים במימון מחקרי אוטיזם בישראל וכי צריך לתת עדיפות מסוימת למחקר המתמקד בילדים בגיל הרך. יש לתת עדיפות למחקרים שבודקים מתן שירותים לקהילה ומחקרים על שיטות טיפול, תוך מתן דגש על קשיים חברתיים.

מטרת המרכז הלאומי לחקר אוטיזם של ישראל – המשותף למרכז הרפואי סורוקה, לאוניברסיטת בן גוריון ומשרד המדע והטכנולוגיה – בראשות פרופ' אילן דינשטיין, ד"ר גל מאירי, פרופ' חוה גולן וד"ר עידן מנשה, הוא להוביל את חקר האוטיזם בארץ על ידי בניית שותפויות בינתחומיות תוך שילוב ידע מעולמות הרפואה, הגנטיקה, מדעי המוח, ביולוגיה מולקולרית, פסיכולוגיה, והנדסה ביו-רפואית על מנת לקדם את שיטות האבחון והטיפול באוטיזם. גוף זה מרכז מחקרים לאומיים על אוטיזם, תוך הנגשת שיטות מחקר לחוקרים בכל הארץ, יצירת מאגרי מידע לאומיים משותפים, והפצת מידע לציבור הרחב ולמקבלי ההחלטות.
המרכז מכיל את מאגר המידע הגדול ביותר כיום בארץ עם מידע נרחב של מעל 1000 ילדים עם אוטיזם כולל מידע גנטי, הדמיה מוחית, תיקי לידה, אבחונים התנהגותיים ועוד. המאגר יוצר הזדמנות נדירה לביצוע מחקרים על גורמי הסיכון לאוטיזם, ומאפשר לבדוק את היעילות של התערבויות קיימות וטיפולים חדשניים. באירוע נפגשו תחת קורת גג אחת מאות הורים לילדים על הספקטרום, בוגרים עם אוטיזם, מנהלי עמותות המטפלות באוטיזם, נציגי משרדי הבריאות, החינוך, והרווחה, קלינאים, מחנכים, רופאים ומדענים לדיון משותף על המטרות וסדרי העדיפויות שצריכים להיות במחקרי אוטיזם בישראל. לכנס שהתקיים שותפים אלו"ט, עמותת ילדים בסיכון וחברת טבע.


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן