אסטמה – מחלת ריאות כרונית שכיחה

asthma
asthma
צילום: שטרסטוק

אסטמה עלולה לסכן חיים. טיפול תרופתי מפחית או מונע את האסטמה ואת האירועים של קוצר נשימה. בטיפול נכון, למרות שהמחלה כרונית, ניתן לשמור על איכות חיים

אסטמה היא אחת ממחלות הריאות הנפוצות ביותר ומופיעה בדרך כלל בצורה קלה. לעיתים היא מופיעה במצב קשה ואף מסכן חיים. אסטמה ידועה גם בשמות, גנחת הסמפונות, וקצרת. זוהי מחלה דלקתית כרונית של דרכי הנשימה המאופיינת בתגובתיות יתר של דרכי הנשימה לגירויים שונים. שלושה תהליכים עיקריים מתרחשים בזמן התקף אסתמטי: התכווצות צינורות הנשימה, הסמפונות, התעבות הרירית הפנימית שלהם והפרשת ריר סמיך לתוך חללם. כל אלו מביאים לחסימה, חלקית עד מלאה, של דרכי הנשימה.

הקושי להעביר את האוויר דרך צינורות הנשימה שחללם הפנימי הוצר מביא למצב של קוצר נשימה. התסמינים של אסתמה משתנים מאדם לאדם, ונעים מחרחורים וצפצופים קלים בזמן הנשימה, ועד התקפי אסתמה מסכני חיים. לא ידוע מהו הגורם לאסתמה, וככל הנראה לא מדובר בגורם אחד אלא בשילוב של מספר גורמים, ביניהם תורשה והשפעה סביבתית כגון זיהום אוויר. לאסתמה אין מרפא. הטיפול במחלה כולל תרופות לטווח המידי המיועדות להרחבת דרכי האוויר ותרופות לטווח הארוך המטפלות בדלקת.

גורמים נוספים למחלה: קור, אימון גופני, תרופות שונות, אלרגנים שונים כמו חומרים הגורמים לאלרגיה כמו אבק, אבקנים של פרחים, עובש וצואה של מקקים, רמה גבוהה של זיהום אוויר, מחלות ויראליות של דרכי הנשימה (למשל צינון) וסטרס רגשי, מחמירים את התקפי המחלה. התסמינים של אסתמה הם אירועים חוזרים של צפצופים בעת הנשימה, קוצר נשימה, שיעול ופליטת ליחה. שכיח מאוד שהתסמינים מחמירים בלילה ולפנות בוקר.

האבחנה נעשית בדרך כלל בתקופת הילדות אצל רופא הילדים. המחלה מתאפיינת באירועים חוזרים של קוצר נשימה ושל צפצופים. בדיקת תפקודי ריאות מסייעת לאבחן את המחלה ואת מידת חומרתה. הערכה ראשונית ניתן לעשות גם על סמך בדיקה פשוטה אצל רופא הילדים או אצל רופא המשפחה בעזרת מכשיר המכונה פיק פלואו.

הטיפול באסטמה הוא תרופתי: מטרת הטיפול התרופתי היא להפחית ואף למנוע את תהליך האסתמה ואת האירועים של קוצר נשימה. הטיפול המונע ניתן באופן מקומי לדרכי הנשימה באמצעות משאף רגיל המחובר למיכל, או באמצעות משאף טורבוהיילר, או דיסקוס, המכילים שילוב של חומרים נוגדי דלקת (סטרואידים במינון מאד נמוך) ומרחיבי סימפונות. דיכוי הדלקת בדרכי הנשימה מונע החמרה של התסמינים ובכללם התקפים של קוצר נשימה. יש להדגיש שהטיפול ניתן לא רק בעת התקפים אלא באופן מתמשך. טיפול נוסף הוא באמצעות אבקה או כדורים שניתן ללעוס אותם של תכשיר שנקרא סינגולייר.

במקרה של קוצר נשימה חד פעמי, או של קוצר נשימה שקורה לעיתים רחוקות בלבד, או במקרה של החמרה בהתקף אסתמה, ניתן לקבל סיוע מידי באמצעות שאיפת מרחיב סימפונות קצר טווח כמו בריקלין או ונטולין. במידה ויש רקע אלרגי יש לנקוט צעדים להפחתת החשיפה לגורמים האלרגניים ולשקול טיפול חיסוני להפחתת הרגישויות במסגרת מרפאה לאלרגיה.

מקור המידע – אתר קופת חולים כללית, אתר קופת חולים מכבי.