פרס ARVO לפרופ' יעקב פאר

פרופ' יעקב פאר צילום: אבי חיון
פרופ' יעקב פאר צילום: אבי חיון

פרופ' יעקב פאר, מבכירי מערך העיניים בבית החולים הדסה, זכה בפרס היוקרתי ביותר של הארגון העולמי לחקר הראייה והעיניים

פרופ' יעקב פאר, רופא בכיר במערך העין בהדסה, ומי שניהל את המערך במשך מספר עשורים, זכה בפרס ג'ואן ג'י אנגל היוקרתי כהוקרה על פועלו. את ההוקרה קיבל מארגון ARVO (Association for Research in Vision and Ophthalmology) – הארגון הבינלאומי לחקר הראייה והעיניים, בו פעיל פרופ' פאר כבר שנים רבות. פרופ' פאר הוא הרופא הישראלי הראשון שזכה אי פעם בפרס זה.

ARVO הוא ארגון חקר העין הגדול והחשוב בעולם, בו חברים כ-12,000 חוקרי עיניים ורפאים חוקרים – כמחצית מהם אמריקאים, והמחצית השנייה הם רופאים חוקרים בינלאומיים. פרופ' פאר הוא מבין הראשונים שזכו בפרס, וכאמור, הישראלי הראשון שזכה להוקרה מבין אלפי רופאי העיניים החברים בארגון. פרס ג'ואן ג'י אנגל הוא ההערכה המשמעותית ביותר שמוענקת על ידי ARVO.

פרופ' יעקב פאר: "הכרתי באופן אישי את ג'ואן, מנכ"לית הארגון לשעבר על שמה נקרא הפרס, והייתי עד לתרומתה העצומה ל- ARVO במשך כל כך הרבה שנים. תמיד ראיתי חשיבות במחקרי רפואת העיניים והם היוו חלק בלתי נפרד מהעבודה היומיומית שלי, וכשמוניתי, בזמנו, למנהל מערך רפואת העיניים בבית החולים הדסה עין כרם, היה לי ברור שאחד הדברים החשובים שאעשה הוא פיתוח המחקר במערך רפואת העיניים כולל הקמתן והרחבת עשייתן של מעבדות המחקר. ובאמת כך עשיתי. היום המחקר הבסיסי והקליני במערך העיניים של הדסה, הוא המוביל בארץ ועל כך גאוותי".

מאז שהצטרף ל- ARVO בשנת 1983, הוביל פרופ' פאר פעולות רבות המקדמות את המחקר, תרם רבות לפגישות השנתיות וכיהן במספר תפקידים כולל חבר בוועדת תכנית הפגישות השנתית, במועצת הנאמנים של ARVO, בוועדת החברים הבינלאומית ובמערכת העיתון Investigative Ophthalmology & Visual Science (IOVS).

פרופ' פאר מסכם: "אני רואה בהתנדבות חלק מאורח החיים שלי בכל התפקידים שבהם כיהנתי. זה מוסיף כל כך הרבה לקיום הקצר שלנו בעולם. ההתנדבות ב-ARVO אינה יוצאת דופן בהיבט זה, אני תמיד אומר לרופאי העיניים והחוקרים הצעירים שאם הם מעוניינים לדעת מה יהיו ההתפתחויות החדשות שיוצגו בפגישות ובכנסים של רופאי העיניים בעוד חמש שנים, שיבואו ל- ARVO, שם נעשים המחקרים המתקדמים בעולם בתחום. זהו המקום ללמוד ממנו".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן