רמב"ם: בדיקת עיניים ממוגנת לפג בביתו

עיניים-פג
עיניים-פג

פג שהגיע מגיאורגיה לארץ לאחר תהליך פונדקאות, עבר בדיקת עיניים מיוחדת בביתו, מחשש שיידבק בקורונה בבי"ח

ד"ר יונינה רון צילום: רמב"ם

בכל תהליך הפונדקאות הקשה, לא תיארו לעצמם עדי ואלון דויטש מהיישוב אבטליון, בחבל משגב, מה מצפה להם כשישובו לארץ. כאשר הפכו להורים בהליך פונדקאות בגיאורגיה, לפני כמעט חודשיים, הם לא תארו לעצמם כמה אתגרים יצטרכו לצלוח בדרך לישראל. בנם תומר נולד כפג בגיאורגיה לאם פונדקאית. הם נאלצו לחזור ארצה בשיא מגפת הקורונה וכך מצאו עצמם בבידוד. אחד המכשולים שאיתם התמודדו לאחרונה היה בדיקת עיניים חשובה, שבנם הפעוט חייב לעבור על מנת לוודא שהוא לא מפתח מחלת עיניים, העלולה להוביל לעיוורון.

הקשר עם דר' יונינה רון, רופאת עיניים לילדים ברמב"ם, נוצר עוד לפני שמשפחת דויטש חזרה לארץ. "תוך כדי תנועה ובזמן שאנחנו מחפשים טיסה לישראל, הבנו שדברים משתנים בבית החולים בגיאורגיה", משחזרת עדי, האם, "הצוות היה שם מדהים ועזרו לנו בכל דרך אפשרית. קיבלנו גם המון תמיכה ועזרה מנציגי חברת הפונדקאות שסייעו לנו לא מעט, אבל הנחיות חדשות התקבלו בכל יום. כך למעשה הבנו שהבדיקה שהייתה אמורה להתבצע לפני שאנחנו עוזבים את גיאורגיה, לא תוכל להיערך, ואנחנו צריכים למצוא פתרון עם חזרתנו לישראל. התחלנו לחפש רופאי עיניים לפגים וכך הגענו לדר' רון. בשיחה עמה מגיאורגיה היא הבטיחה לנו שיהיה בסדר".

עיקר הדאגה היה להוציא את בנם הפעוט בטיסה לארץ, כאשר אין טיסות סדירות ואין אפשרות לוודא שבריאותו תקינה. לבסוף עם הרבה מזל ועזרה הם צלחו את המשוכה הזו ולפני ימים אחדים נחתו בישראל. ברוח ההסתגלות בימי הקורונה, ד"ר רון, החליטה לקחת את הסיכון, להתמגן ולצאת אל בית המשפחה כדי לבצע את הבדיקה החשובה. באישור ובתמיכת הנהלת רמב"ם ומחלקת העיניים, בניהולו של פרופ' איתן בלומנטל, יצאה דר' רון אל בית משפחת דויטש, כדי למנוע את חשיפת המשפחה בכלל והתינוק הרך בפרט אל בית החולים.

כשהיא מצוידת באמצעי מיגון, הגיעה דר' רון אתמול אל בית המשפחה לביצוע הבדיקה בשני שלבים, כשהיא נעזרת בהוריו של הפעוט. בסופן של כמה דקות מורטות עצבים עבור משפחת דויטש, הסתבר כי הבדיקה יצאה שלילית, ומצב עיניו של הפעוט תקין. "כל פג נולד עם כלי דם לא מפותחים דיים באזור הרשתית", מסבירה דר' רון. "על כן הפגים עוברים בדיקות על מנת לוודא שהם משלימים את ההתפתחות, ולא מפתחים מחלות עיניים, שעלולות להוביל לבעיות ראייה או עיוורון. במקרה הזה, בשל המצב בימי הקורונה, הבדיקות לא הושלמו בבית החולים בגיאורגיה והיה צורך לברר את מצבו של הפעוט עם חזרתו לארץ".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן