תקנה חדשה עוזרת לחולי סוכרת

מדידת-סוכר
מדידת-סוכר
מדידת סוכר צילום: יח"צ

אחד השינויים שאושרו בוועדת סל התרופות, ממש לפני משבר הקורונה, חסך לחולי סוכרת את הצורך להגיע לחדר מיון

לפני מספר חודשים פרסמה ועדת סל התרופות את מסקנותיה לשנת 2020, וכעת מתברר שאחת ההמלצות, הנוגעת לחולי סוכרת, חוסכת להם הגעה מיותרת ומסוכנת למיון. מדובר בתקנה לשינוי נוהל השימוש בסנסור לניטור סוכר רציף (מד סוכר). הסנסור מודד ומנטר את רמות הסוכר באופן קבוע 24 שעות ביממה, במשך 7 ימים בשבוע, מתריע על מצבי קיצון, ובמקרים מסוימים מאפשר מניעה של מצבי קיצון.

בעבר הותנתה הזכאות למד סוכר רציף, בהוכחת שני מקרי קיצון של היפוגליקמיה בחדר המיון. הגעה למצב של היפוגליקמיה, כאמור, היתה כרוכה ב"בילוי" של שעות בבית החולים. בסל התרופות האחרון אושרה טכנולוגית מדידת סוכר רציפה לחולי הסוכרת, על סמך תיעוד בדיקות במכשירי מדידה ביתיים. החולים ניגשים עם תיעוד תוצאות הבדיקות לרופא, ומקבלים את האישור המיוחל למד סוכר רציף.

מד סוכר צילום: יח"צ

התקנה החדשה הינה בשורה של ממש לחולים, הן מבחינת הנוחות והן בהיבט הרפואי, מאחר ומלכתחילה נדרש מהם להגיע למיון רק כשהם כבר נמצאים במצב מסוכן של היפוגליקמיה, על כל המשתמע מכך. ועדת הסל בעצם התייחסה לטענות הסוכרתיים שטענו כי "כדי לחיות אנו צריכים למות פעמיים" ופטרה אותם משהייה במצב מסוכן כזה לאורך שעות ארוכות (זמן ההגעה למיון והבדיקות בו) ובעצם מונעת את התמשכות התהליך.

כך או אחרת, כעת מתברר שהתקנה החדשה מנעה מחולי סוכרת רבים הגעה מסוכנת למיון, בשיא משבר הקורונה, דבר שגם מקטין את סיכויי ההידבקות שלהם וגם מפחית עומסים מכתפי המערכת.


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן