נסיוב לחולי קורונה קשים

רוחב2
רוחב2

מעבדת נוגדנים חדשה בבי"ח הדסה תאפשר הפקת נסיוב מדמם של מחלימים מסוימים אשר פיתחו ריכוז גבוה של נוגדנים. הפלסמה עם ריכוז הנוגדנים הגבוה תיאסף מדמם של מחלימים בשכונות החרדיות של ירושלים

קו לבדיקות סרולוגיות (בדיקות לגילוי קיומם של נוגדנים) של נוגדנים לנגיף הקורונה נפתח בימים האחרונים במרכז הרפואי הדסה בירושלים לאחר עבודה מאומצת ומשולבת של בכירי הדסה. המחלימים הראשונים שנבדקו, היו זוג מחלימים מספינת הקורונה ביפן, מלפני כחודשיים, ובגופם של השניים אכן נמצאו נוגדנים המעידים כי הם מחוסנים לנגיף. סרולוגיה מאפשרת לקבוע האם התרחשה הדבקה בגורם מחלה מסוים, וכן את שלב ההדבקה – הדבקה פעילה או זיהום ישן – על פי כמות וסוג הנוגדנים המתגלים בבדיקה.

פרופ׳ דנה וולף, מומחית למחלות זיהומיות אשר מנצחת כבר למעלה מחודשיים על מערך מעבדות גילוי נגיף הקורונה בהדסה, השלימה בימים האחרונים את התארגנות המעבדה לביצוע בדיקות של נוגדנים לקורונה. בשיטת הבדיקה לגילוי הנגיף (PCR), שקיימת ברוב המעבדות, בעצם מגלים את הנגיף בתאי חלל האף וחלל הלוע. בבדיקה זאת ניתן לקבוע רק את מצב החולה העכשווי, קרי האם יש או אין לו באותו הרגע וירוסים בגופו. לעומת זאת, בבדיקות הסרולוגיות החדשות בבית החולים הדסה, אפשר לאבחן את רמת הנוגדנים שהגוף מייצר נגד הנגיף.

בשלב הראשוני של המחלה מייצר הגוף נוגדן מסוג IgM אשר נוכחותו בדם מצביעה על מחלה חריפה. תוך כשבוע מההדבקה, מייצר הגוף נוגדן נוסף מסוגIgG ,. הכמות של נוגדן IgG עולה בהדרגה תוך מספר שבועות ומצביעה על הדבקה שהייתה. לנוגדן זה חשיבות רבה, כי הוא מעיד על החיסון שהגוף פיתח נגד הנגיף. הנוגדן נשאר בדרך כלל בדם למעלה משנה. נוכחותו הגבוהה מעידה על חיסון ואי יכולת הידבקות חוזרת של המחלים . כאמור, קו בדיקות חדשני זה נפתח בהדסה בימים האחרונים. הבדיקות הראשונות בוצעו ל-13 מחלימים מהמחלה בבית מלון ירושלמי.

פרופ' רוטשטיין צילום: מאתר הדסה

פרופ׳ זאב רוטשטיין, מנכ״ל הדסה, אומר כי מתוך המחלימים ל-75% יש כבר רמת נוגדנים גבוהה לנגיף, מה שמאפשר לנצל ממחלימים אלה, שבהם כבר אין וירוסים בבדיקת ה PCR, את הפלסמה בדמם, ולהכין נסיוב עם ריכוז גבוה של נוגדנים כדי להציל חולים קשים ומונשמים. לדבריו, הדסה התארגנה כבר לניסוי קליני, לטיפול ברכז הנוגדנים לחולים הנמצאים במצב קשה.

פרופ' וולף

בשילוב עם העדה החרדית בירושלים, ידגמו ויאספו בשכונות החרדיות, בהן יש שיעור גבוה של חולי קורונה, תרומות פלסמה ממחלימים. מהפלסמה הטריה שתיאסף, יופקו הנוגדנים מסוג IgG – ובהם יעשה שימוש להצלת חיי אדם. בהדסה מוסיפים כי היוזמה התקבלה בהתלהבות בעדה החרדית וצעיריה מתגייסים כיום למבצע ״הצלת חיים״ לחולים הקשים.


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן