טיפול נפשי אמבולטורי במרפאה בקהילה

טיפול-נפשי-ששש
טיפול-נפשי-ששש
צילום: שטרסטוק

טיפול נפשי ניתן בחינם במרפאות קהילתיות של קופות החולים, משרד הבריאות וגופים נוספים והוא כולל מגוון טיפולים נפשיים כמו ייעוץ של רופא פסיכיאטר, טיפול פסיכותרפי (שיחות עם איש מקצוע בתחום בריאות הנפש), הדרכה למשפחה של מתמודד עם קושי נפשי ועוד

טיפול נפשי מרפאתי הוא טיפול נפשי הניתן במרפאות קהילתיות וכולל מגוון של טיפולים נפשיים כמו ייעוץ של רופא פסיכיאטר, טיפול פסיכותרפי (שיחות עם איש מקצוע מתחום בריאות הנפש), הפנייה לסל שיקום, הדרכה לבני משפחה של מתמודד עם קושי נפשי ועוד.

טיפול מרפאתי נפשי – חינם או בתשלום – ניתן במגוון מסגרות, הנמצאות בבעלות גופים שונים, כשהמטופלים זכאים לבחור. בין המסגרות הקיימות לטיפול נפשי קהילתי ניתן למצוא: מרפאות לבריאות הנפש של קופות החולים, "נקודות שירות" של קופות החולים, בהן אנשי בריאות הנפש  הנותנים שירות, לרוב במרפאות קהילתיות לרפואת משפחה, מרפאות ציבוריות של משרד הבריאות, של בתי חולים כלליים, או של גופים פרטיים ובחלק מהקופות ניתן שירות פסיכיאטרי ציבורי (בתשלום רבעוני) גם בקליניקה של הרופא עצמו. בנוסף ישנן מסגרות לטיפול יום, המיועדות לתת טיפול אינטנסיבי על מנת למנוע את הצורך באשפוז פסיכיאטרי.

  טיפול נפשי על ידי מטפל עצמאי בתשלום: בנוסף למסגרות הטיפול המרפאתי, בהן ניתן לקבל טיפול פסיכותרפי בחינם, רשאית הקופה לתת גם שירות פסיכותרפיה על ידי מטפלים עצמאים בקליניקה פרטית, בתשלום קבוע ואחיד לכל הקופות. השירות ניתן למבוטחים שאינם מעוניינים לקבל את הטיפול בחינם במסגרת המרפאות שהקופה מפנה אליהן. התשלום עבור טיפול נפשי על ידי מטפל עצמאי זהה בכל קופות החולים, ועומד על 55 ₪ לפגישה ראשונה, ו-132 ₪ לכל פגישה טיפולית נוספת אשר המבוטח משלם ישירות למטפל.

השירותים הנכללים בסל השירותים המרפאתיים (חינם או בתשלום רבעוני): בסל הטיפול הנפשי המרפאתי נכללים, בנוסף לשירותי האשפוז הפסיכיאטרי בבתי חולים פסיכיאטריים או במחלקות פסיכיאטריות בבתי חולים כללים, גם מגוון שירותים מרפאתיים כפי שהיו קיימים לפני כניסת הרפורמה לתוקף: שירותי אבחון, הערכה, ייעוץ וטיפול פסיכיאטרי ותרופתי. פסיכותרפיה, התערבות במשברים, טיפול אישי, זוגי, משפחתי, קבוצתי, מעקב, תמיכה ואחזקה, וביקורי בית בהתאם לצורך הקליני. מתן חוות דעת פסיכיאטרית או תעודה רפואית על מבוטח, לאחר בדיקה במרפאה, על פי הוראת פסיכיאטר מחוזי או על פי צו בית משפט בהליך פלילי, לפי חוק טיפול בחולי נפש. שירות למבוטח המקבל שירות מרפאתי, לצורך סיוע בהגשת בקשות לוועדת שיקום אזורית לפי חוק שיקום נכי נפש ובכלל זה הכנת חוות דעת לוועדה. טיפול יום. נזע חשמלי (ECT) אמבולטורי.

טיפול מרפאתי נפשי ניתן במרפאות בריאות נפש של קופות החולים, של משרד הבריאות ושל ארגונים נוספים. על מנת לקבל טיפול נפשי, בכל אחת מהמסגרות יש לפנות לקופת החולים של המבוטח, לצורך קבלת מידע על אפשרויות הטיפול המוצעות ולקבל הפנייה למסגרת ציבורית מטפלת (ובמידת הצורך גם התחייבות לטיפול – טופס 17). 

עלויות הטיפול: תעריפי ההשתתפות העצמית מתעדכנים מעת לעת. הטיפול הנפשי המרפאתי ניתן בחינם, או בהשתתפות רבעונית, בדומה לטיפול ביתר מקצועות הרפואה בקופות החולים. פסיכותרפיה במרפאה ציבורית, ללא מפגש עם רופא פסיכיאטר, ניתנת בחינם. קיימת אפשרות לקבל טיפולי פסיכותרפיה אצל מטפל עצמאי (בתשלום לכל פגישה) – טיפול פרטני במחיר של 56 שקלים לפגישה ראשונה, ו-134 שקלים לכל פגישה נוספת.

מקור מידע – "אתר משרד הבריאות"