שינוי ברירית הוושט

צוות היחידה אנדוסקופית: פרופ חיים שירין (מימין),  ד
צוות היחידה אנדוסקופית: פרופ חיים שירין (מימין), ד"ר שי מטלון, אחות אחראית אירנה מליכוב, ד"ר סרגיי ווסקו, מנהלת האדמיניסטרציה טלי רוזנטל והאחות אורלי אילטוב. צילום: שמיר

חדש במכון לגסטרואנטרולוגיה ומחלות כבד בבית החולים אסף הרופא (שמיר): טיפולים אנדוסקופים מתקדמים למחלת הוושט ע”ש בארט

בשורה בבית החולים אסף הרופא (המרכז הרפואי שמיר) למטופלים שאובחנו כחולים במחלת ושט ע”ש ברט: המכון לגסטרואנטרולוגיה מבצע טיפולים אנדוסקופיים חדשים. בין היתר, מבצעים שם כריתה תת רירית סוב־מוקוזלית (ESD) ; טיפול בגלי רדיו RF radiofrequency; וטיפול בארגון פלזמה.

ושט על שם בארט מוגדר כשינוי ברירית הוושט הרחיקני, שבמהלכו מוחלפת הרירית התקינה לרירית מטפלסטית, עם פוטנציאל להתפתחות ממאירות ושטית. אבחנה של ושט ע”ש בארט מצריך מעקב אנדוסקופי צמוד, תוך כדי שימוש באמצעים אופטיים מתקדמים, אשר מסייעים בזיהוי התקדמות המחלה, דבר המחייב התערבות טיפולית מיידית.

לאחרונה הגיעו למכון הגסטרואנטרולוגיה במרכז רפואי שמיר בצריפין, בראשות פרופ’ חיים שירין, שלושה מטופלים עם דרגות שונות של דיספלזיה (מצב טרום סרטני) של ושט ע”ש בארט, וממצא סרטני מוקדם בוושט באזור התחתון, אשר טופל בעבר על ידי הקרנות וכימותרפיה. שלושת המטופלים עברו טיפולים שונים בהצלחה וללא סיבוכים.

עם חזרתו של ד”ר סרגיי ווסקו מהשתלמות אנדוסקופית בחו”ל, בשנה האחרונה, חלה התפתחות מרשימה ביחידה האנדוסקופית של המכון לגסטרואנטרולוגיה בראשות של ד”ר שי מטלון, הכוללת מגוון רחב של פעולות אנדוסקופיות ומציבה אותה ברמה ישראלית ובין לאומית גבוהה. טיפול ומעקב של המטופלים עם ושט ע”ש בארט הינו עוד מרכיב בחדשנות וקידום הרפואה למען המטופלים.