מרפאת אלרגיה חדשה

ד
ד"ר אבנר רשף צילום: דוד אביעוז, ברזילי

מרפאה לאלרגיות ואימונולוגיה בבית החולים ברזילי מאבחנת ומטפלת בילדים ובמבוגרים עם מחלות אלרגיה מגוונות (למזון, תרופות, אבק בית ועוד) ובמחלות במערכת החיסון

המרכז (המרפאה) לאלרגיה ולמחלות מערכת החיסון באגף החדש של בית החולים ברזילי באשקלון, מאבחן ומטפל במחלות אלרגיות נפוצות כגון נזלת אלרגית, אסתמה אלרגית, רגישות למגע, אלרגיה לתרופות ורגישות לעקיצות דבורים. במרכז ניתנים חיסונים (אימונותרפיה) אשר מפחיתים תגובות אלרגיות ומונעים את הצורך בטיפול מתמיד בתרופות. המרכז בברזילי מוביל בטיפול במחלת האנגיואדמה התורשתית (HAE).

המרפאה החדשה לאלרגיה ואימונולוגיה מנוהלת על ידי ד"ר אבנר רשף, מומחה בכיר בתחום האלרגיה והאנגיואדמה, עם ותק קודם של שנים רבות במרכז הרפואי שיבא תל השומר; ועל ידי פרופ' אלי מגן, מנהל מחלקה פנימית ג' והמערך האימונולוגי בבית החולים ברזילי. צוות המרפאה כולל ארבע אחיות מנוסות ומקצועיות בתחומי האלרגיה ואנגיואדמה ומזכירות ייעודית.

בדיקת אלרגיה צילום: דוד אביעוז, ברזילי

במרפאה מטפלים, כאמור, במבוגרים ובמתבגרים עם תופעות אלרגיות כגון נזלת אלרגית, אלרגיה לעקיצות דבורים, אסתמה, אלרגיה למזון ותרופות ומחלות עור אלרגיות.

פעילות המרפאה כוללת:

  • חיסונים (אימונתרפיה) – זריקות להפחתת רגישות לאבקות צמחים, קרדית אבק-בית ועקיצות חרקים.
  • טסטים לאלרגיה למזון (חלב, ביצים, שומשום וכיו"ב) ותרופות (אנטיביוטיקה) לאנשים שחוו תגובות אלרגיות בעבר ורוצים לדעת אם הם עדיין רגישים.
  • בדיקות לגילוי אלרגיה למגע (contact) למתכות, חומרים דנטליים, חומרים קוסמטיים, חומרי טיפוח שיער, אקרילים, בדים, שמנים ודלקים.
  • מרכז מומחים יחודי לאנגיואדמה תורשתית HAE – אליו מגיעים מכל קצווי הארץ חולים ומשפחותיהם עם מחלה נדירה זו. מרכז זה מוביל במחקרי תרופות חדשות.
  • במעבדות בית החולים ברזילי מתבצעות בדיקות מעבדה לאלרגיה ומחלות מערכת החיסון.

ד"ר אבנר רשף, מנהל המרפאה: "אצל אדם אלרגי נוצרת רגישות מוגברת מכיוון שגופו יוצר נוגדנים ספציפיים נגד גורמי האלרגיה (אלרגנים). מרבית האלרגנים הם חלבונים שמקורם בטבע. הם כוללים אבקות צמחים, נבגי עובש, קרדיות אבק-בית, ארס דבורים וצרעות, רוק ופרוות בעלי חיים, וכן מאכלים מסוימים או תרופות (כגון פניצילין). כאשר הנוגדנים מזהים את האלרגן הם מפעילים תאים המצויים בריאות, בלחמיות העיניים, בעור ובאף. הפעלת התאים מביאה להפרשת היסטמין אשר גורם להתעטשויות, נזלת, דלקות בעיניים, אסתמה ולעתים גם להלם (שוק) אלרגי קשה ומסוכן".

ד"ר אבנר רשף צילום: דוד אביעוז, ברזילי

ד"ר אבנר רשף מציין שבברזילי מבצעים גם אבחון לילדים ולמתבגרים עם אלרגיה למזון (חלבוני חלב, ביצים, שומשום, בוטנים וכדומה) ולתרופות מסוימות. כדי לזהות את הרגישות באופן מדוייק, מבצעים בדיקת תגר, המחייבת השגחה מיוחדת. בסוף התהליך ניתן לאשר או לשלול את הרגישות האלרגית ולהתיר לאכול את המזון החשוד או להשתמש בתרופה החשודה. "בנוסף", הוא אומר, "אנו מהווים מרכז מקצועי ייחודי בתחום הטיפול ופיתוח תרופות לאנגיואדמה, או בשמה העברי בצקת-נפיחות התקפית.

פרופ' יניב שרר, מנהל המרכז הרפואי ברזילי, מסכם: "המרכז לאלרגיה ואימונולוגיה של ברזילי הוא מהמובילים בארץ. הוא מנוהל על ידי צוות מומחים ונותן מזור למגוון מצבי אלרגיה והפרעות במערכת החיסון".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן