תקווה לריפוי סרטן הריאות

דר-עבד-אגבריה1-2
דר-עבד-אגבריה1-2

מחקר, שנערך ביותר מ-200 בתי חולים בארה"ב, אירופה, דרום אמריקה וישראל (שיבא, סורוקה, מאיר, הדסה, רמב"ם, בילינסון ואיכילוב), נותן תקווה לריפוי חולי סרטן ריאות שנותחו בשלבים המוקדמים של המחלה. בישראל נפטרים מדי שנה 2,000 חולי סרטן ריאות

ד"ר עבד אגרביה צילום: בני ציון

על פי מחקר חדש, שהתפרסם בכנס איגוד האונקולוגיה בשיקגו, תרופה המכונה "טגריסו" הצליחה למנוע ב-83% את הסיכוי לחזרת סרטן ריאות, וכן את סיכויי התמותה עבור חולים עם סרטן ריאה בשלב מוקדם, כלומר שלב הניתן לריפוי. טיפול בסרטן ריאה בשלב מוקדם, מונע התפשטות של גרורות בגוף, אשר פעמים רבות מגיעות למוח, לכבד ולעצמות. המחקר, שהוצג במושב החשוב ביותר של הכנס בארה"ב, מעורר ציפיות בעולם הרפואה וצפוי להיות מאושר במסלול מהיר על ידי סוכנות המזון והתרופות האמריקנית.

אחוז ההישנות של סרטן ריאה נחשב לגבוה במיוחד, גם כאשר המחלה מאובחנת בשלב מוקדם. ל-66% מהחולים, שהתגלו בשלב 2 של המחלה, ו-76% מהחולים שהתגלו בשלב 3, המחלה חזרה בפרק זמן של חמש שנים מיום האבחון, על אף שבעת האבחנה הם נותחו והגידול הוסר מגופם. כיום הטיפול המקובל לחולים בשלבים ראשוניים, כולל ניתוח להסרת הגידול ולעיתים גם כימותרפיה.

סרטן ריאות הוא הגורם התמותה הגדול ביותר, מבין כל סוגי הסרטן. 1.7 מיליון בני אדם ברחבי העולם מתים מסרטן ריאה, יותר מסרטן הערמונית, סרטן השד וסרטן המעי הגס גם יחד. בישראל כ-2,500 בני אדם מאובחנים עם המחלה מידיי שנה וכ-2,000 בני אדם נפטרים ממנה בשנה. על פי הערכה, כ-15% מכלל חולי סרטן הריאה מאובחנים עם מוטציה מסוג אי.ג'י.אף.אר, ולרוב מדובר באוכלוסייה של חולים שלא עישנו.

החוקרים במחקר ביקשו לבדוק האם הטיפול בתרופה "טגריסו" יכולה למנוע את חזרת המחלה לחולים, שהתגלו בשלבים מוקדמים (שלב 2 ושלב 3). טיפול מוקדם ומניעת חזרת המחלה בשלבים ראשונים יכול לסייע משמעותית בריפוי של סרטן הריאה, שנחשב, כאמור, לאלים וקטלני במיוחד. המחקר בוצע על 682 חולי סרטן ריאה בוגרים (מעל גיל 18) עם מוטציה מסוג אי.אף.ג'י.אר, כולם חולים שמחלתם לא נגרמה כתוצאה מעישון. המחקר נערך ביותר מ-200 בתי חולים בעולם ב-20 מדינות ובכללן ארצות הברית, מדינות אירופה, מדינות דרום אמריקה, המזרח התיכון וישראל.

בארץ כלל השתתפו במחקר המרכזים הרפואיים שיבא, סורוקה, מאיר, הדסה, רמב"ם, בילינסון ואיכילוב. כלל החולים אותרו בשלבים מוקדמים ועברו ניתוח לכריתת הגידול מהריאה (חלקם אף קיבלו כימותרפיה וחלקם לא). החולים חולקו לשתי קבוצות: קבוצה אחת קיבלה פעם ביום את התרופה "טגריסו" 80 מ"ג, והקבוצה השנייה קיבלה פעם ביום תרופת דמה, פלסבו.

על פי הממצאים, התרופה הצליחה להפחית ב-83% את הסיכוי לחזרת המחלה ותמותה ממנה. בנוסף, בקרב 90% מהחולים שקיבלו "טגריסו" לא נמצאה כל עדות של המחלה לאחר שנתיים מיום קבלת הטיפול, לעומת 53% בלבד בהשוואה לחולים שקיבלו תרופת דמה. היעילות של התרופה הוכחה בקרב כלל משתתפי המחקר, גם בגברים וגם בנשים, וללא קשר למוצאם או גילם.

החוקרים הגיעו למסקנה שהטיפול בתרופה "טגריסו", שהוא הטיפול הביולוגי המועדף בהנחיות הטיפול של האיגודים המקצועיים המובילים בעולם, יעיל באופן יוצא דופן עבור חולים בשלב מוקדם עם מוטציה בגן אי.ג'י.אפ.אר, וכי זהו הטיפול ממוקד המטרה הראשון למניעת חזרת המחלה, בדרך לריפוי. לאור תוצאות אלה, הטיפול צפוי לעבור מסלול אישור מהיר על ידי רשות המזון והתרופות האמריקאית.

ד״ר עבד אגבריה, מנהל המערך האונקולוגי בבית החולים בני ציון בחיפה, התעמק במחקר. "אלו תוצאות תקדימיות ויוצאות מן הכלל", הוא אומר. "לראשונה, ניתן לראות שטיפול ממוקד מטרה בשלבים מוקדמים של סרטן ריאות, יכול למנוע את חזרת המחלה. בכל הפרמטרים במחקר ניתן לראות שהטיפול טגריסו הביא לתועלת משמעותית. כשמדובר בטיפול משלים, לאחר ניתוח שאינו כולל כימותרפיה, זו בשורה משמעותית מאוד ליכולת שלנו לרפא״.