אקסלרטור של "אדמה" באסותא אשדוד

אקסלרטור-אדמה-אסותא-אשדוד
אקסלרטור-אדמה-אסותא-אשדוד
השקת האסלרטור של "אדמה" ליזמות רפואית צילום: אסותא אשדוד

בית החולים אסותא אשדוד, חברת האגרוכימיה הבינלאומית "אדמה", וקרן ההשקעות eHealth Ventures מיסודה של קופת חולים מכבי, השיקו אקסלרטור (תוכנית האצה) לחברות סטראט-אפ ישראליות בתחומי הטכנולוגיה הרפואית

חברת "אדמה" ובית החולים האוניברסיטאי אסותא אשדוד משיקים אקסלרטור ליזמות רפואית. המחזור הראשון נפתח השבוע. בין המיזמים שנבחרו: אבחון מהיר של נגיף הקורונה על ידי זיהוי חלבונים ייחודיים, ואפליקציה שתסייע בטיפול בילדים עם שיתוק מוחין. דר' ארז ברנבוים, מנכ"ל אסותא אשדוד: "שיתוף הפעולה של אסותא אשדוד עם חברת אדמה, ועם קרן ההשקעות ehealth Venture, מהווה צעד חשוב בפיתוח יזמות כחלק אינטגרלי מפעילות בית החולים, ומשתלב עם חזונו של ראש העיר, ד"ר יחיאל לסרי, להפוך את אשדוד למרכז חדשנות המושך צעירים מכל הארץ".

"אדמה" (לשעבר: מכתשים אגן) היא אחת מחברות האגרוכימיה המובילות בעולם לפתרונות חקלאיים ולהגנת הצומח. אדמה מפתחת, מייצרת ומספקת פתרונות ומוצרים לחקלאים במעל מאה מדינות ברחבי העולם, לצורך הדברת חרקים ומזיקים, והתמודדות עם עשבים שוטים, פגעים ונגעים. החברה הישראלית הבינלאומית, נרכשה לפני כמה שנים בעסקת מיליארדי דולרים, מאת קבוצת האחזקות הישראלית אי.די.בי, בידי ענקית האגרוכימיה העולמית, קבוצת כמצ'יינה, בבעלות ממשלת סין.

צבי מנור, סמנכ"ל התפעול של "אדמה ישראל", אמר השבוע בבית החולים אסותא אשדוד: "אדמה מעודדת יזמות חדשנית. אנחנו משוכנעים כי התכנית היוקרתית תסייע ליזמים בפיתוח רעיונות אשר עשויים בעתיד לשרת את עולם הרפואה". המפעל המרכזי של "אדמה" בישראל, וכן מרכז המחקר והפיתוח המרכזי שלה, שוכנים בעיר אשדוד. האקסלרטור (תוכנית האצה) החדש באסותא אשדוד, בתחום היזמות הרפואית, ייקרא: "אקסלרטור אדמה ליזמות רפואית". הפרויקט הוקם במטרה לעודד מציאת פתרונות חדשניים בתחום Health Tech בבתי החולים.

מתוך עשרות מיזמים, שהוגשו לפרויקט זה על ידי מדענים, רופאים, אחיות, טכנאים, ואנשי מנהלה ותחזוקה בבית החולים אסוצא אשדוד, נבחרו 12 מיזמים אשר יפתחו את המחזור הראשון שיימשך עשרה שבועות. תוכנית ההאצה תנוהל על ידי ד"ר יוסי רוזנבלום, המנהל הרפואי הראשי של קרן ההון סיכון eHealth Ventures מיסודה של קבוצת מכבי שירותי בריאות, ומנהל תחום אינפורמטיקה רפואית בקופת חולים מכבי.

ד"ר רוזנבלום מביא עמו לפרויקט כשלושים שנות ניסיון ב-IT בתחומי הרפואה והבריאות. בתפקידיו הקודמים היה מנהל המידע הרפואי בקופת חולים מאוחדת, מנהל המחלקה למידע רפואי במכון גרטנר (תל השומר), האחראי על המידע הרפואי בבית החולים שיבא וממקימי אגף מידע במפקדת קצין רפואה ראשי בצה"ל. כמו כן היה סמנכ"ל מחקר ופיתוח בחברת "קומט" למחשוב רפואי. ד"ר רוזנבלום, רופא בהכשרתו, עשה הסבה מקצועית ועבר לעסוק בטכנולוגיה ובמחשוב של הרפואה, לאחר שזיהה את הפוטנציאל בתחום זה.

קרן ההון סיכון eHealth Ventures נוסדה על ידי קופת חולים מכבי, בשיתוף עם אחד מבתי החולים המובילים בארה"ב ובעולם, קליבלנד קליניק, ועם גופי השקעה בינלאומיים בתחום ה-MEDTECH כגון חברת הביופארמה AMGN, קרן ההשקעות הסינית SCI וקרן ההשקעות האמריקנית מדיסון ונצ'רס. קרן eHealth Ventures משקיעה בחברות הזנק (סטארט-אפ) ישראליות, המפתחות טכנולוגיות חדשות בתחומי הרפואה והבריאות.

במסגרת האקסלרטור החדש באסותא אשדוד, יהיו שני מסלולים מרכזיים: ליווי ליוזמות עסקיות של פיתוח טכנולוגיה רפואית (מוצרים או שירותים); וליווי ליוזמות פנים ארגוניות, במטרה לשפר תהליכים בתוך בית החולים. היזמים יקבלו באקסלרטור ליווי והדרכה מאת מנטורים ומומחים מעולמות הבריאות והטכנולוגיה, ומחברת "אדמה", שיסייעו להם בבניית מודל עסקי, אסטרטגיה שיווקית, פניה למשקיעים וגיוס הון.

12 המיזמים שנבחרו, נמצאים כיום בשלבי תכנון ראשוניים. רובם נועדו לספק מענה לאתגרים יום יומיים בתחום הרפואה. לדוגמה, מיזם שמוביל ד"ר זיו סביליה, מנהל מעבדת המחקר באסותא, לזיהוי ואבחון מהיר של נגיפים כמו הקורונה, נועד להחליף את בדיקות החום שמבוצעות כיום בכניסה לקניונים, אולמות אירועים ושדות תעופה.

דוגמה נוספת: היזמית אלינור איתם מהפקולטה להנדסה במכללת סמי שמעון, בשיתוף עם דר' שני קיסרי מהמחלקה לרפואה דחופה באסותא אשדוד, מקדמות פתרון חדשני שיאפשר לחולים עם מחלות ספסטיות, כמו שיתוק מוחין או הפרעות בשרירי הגפיים, לשפר את פעילותם המוטורית באמצעות גירוי חשמלי הנוצר על ידי שימוש באפליקציית סמארטפון. "כיום, אין תרופה למחלות כמו שיתוק מוחין והפתרון שאנו מציעים עשוי לשפר משמעותית את חייהם של החולים", מסבירה אלינור איתם.

צבי מנור, סמנכ"ל תפעול באדמה ישראל: "אדמה, כחברה שנמצאת בחזית הטכנולוגיה בתחום הפתרונות להגנת הצומח, מעודדת בקרב אנשיה תרבות של חדשנות, יזמות וחשיבה מחוץ לקופסה. על כן, החבירה לבית החולים אסותא אשדוד בהקמת 'אקסלרטור אדמה ליזמות רפואית', היא אך טבעית עבורנו. אנחנו גאים בפרוייקט אשר מבטא את המחוייבות הגדולה שיש לנו לעיר אשדוד ולתושביה, ומשוכנעים כי התכנית היוקרתית תסייע ליזמים בפיתוח רעיונות אשר עשויים בעתיד לשרת את עולם הרפואה".

ראש עיריית אשדוד, יחיאל לסרי, שלפני בחירתו לראש עיר היה רופא בכיר וכיהן כסגן מנהל המחלקה הפנימית בבית החולים קפלן באשקלון, סיכם: "אני שמח על שיתוף הפעולה בין שני גופים חשובים באשדוד, הרואים את צו השעה ונכונים לתרום ניסיון, ידע ומשאבים על מנת להציע פתרונות לטובת הקהילה. זו דוגמה לאחריות החברתית של ארגונים וגופים כלכליים, המודעים יותר ויותר ליחסים עם הקהילה ועם הסביבה, ומחזקים ערכים של קיימות. הדברים עולים בקנה אחד עם מודלים ארגוניים וניהוליים של עיר חכמה ומקיימת, בדיוק כמו חזון העיר אשדוד, ואני מקווה ששיתוף פעולה זה ידרבן אחרים לפעול במתכונת דומה. תודה ל'אסותא' ול'אדמה' ובהצלחה".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן