סדנת טיפול בהול בשבץ מוחי

הסדנה לשבץ מוחי אקוטי צילום: שמיר
הסדנה לשבץ מוחי אקוטי צילום: שמיר

בבית החולים אסף הרופא נערכה, לראשונה בישראל, סדנה חדשנית רב-תחומית לטיפול בשבץ מוחי אקוטי, ביוזמה משותפת של מגן דוד אדום ובית הספר האקדמי לסיעוד “שמיר”

השבוע נפתח בבית הספר האקדמי לסיעוד במרכז הרפואי שמיר (אסף הרופא), קורס ייחודי המשלב בין הקהילה וארגון מגן דוד אדום, לבין בית החולים בצריפין, בנושא “שרשרת הטיפול במטופל עם חשד לשבץ מוחי אקוטי”. הקורס האינטגרטיבי, הראשון מסוגו בארץ, פותח במרכז הסימולציות של בית הספר האקדמי לסיעוד בבית חולים אסף הרופא, בידי צוותים משולבים, רפואיים וסיעודיים, ממחלקות נוירולוגיה, רדיולוגיה פולשנית וצינתורי מוח, המחלקה לרפואה דחופה (מלר”ד), ובשיתוף ארגון מגן דוד אדום (מד”א).

בפיתוח תכני הקורס הייחודי השתתפו, בין הייתר, ד”ר לויטה רונן – מנהל המחלקה לנוירורדיולוגיה פולשנית (צנתורי מח) במרכז הרפואי שמיר; ד”ר שני קלמנוביץ -מומחית בנוירולוגיה ווסקולארית ומצנתרת מוח במחלקה לנוירורדיולוגיה פולשנית; ד”ר קרן אמיתי – מומחית ברפואה דחופה במלר”ד שמיר; ד”ר נירה אברהם – מנהלת מרכז סה”ר בבית הספר האקדמי לסיעוד שמיר; סמיר אבולעיון – מרכז הקורס במרכז סה”ר; אהרון לודמן – אח במלר”ד שמיר; ונציגי מגן דוד אדום – ד”ר שפיר בוטנר, מנהל בית הספר לפראמדיקים, וסגנו חן ורמוס.

הקורס כלל הרצאות של רופאים מומחי תוכן בתחום (נוירולוגים ,מצנתרי מח, מומחים לרפואה דחופה ופראמדיק ממד”א) ותחנות תרגול של סימולציות רפואיות בשיתוף שחקנים מקצועיים. את התחנות התרגול הנחו מומחי תוכן מקצועיים ממד”א ומהמרכז הרפואי שמיר אסף הרופא. בקורס השתתפו 14 אנשי צוות ממגן דוד אדום – חובשי רפואת חירום, משתלמות קורס קפ”מ (שישתלבו בעבודת מד”א במרחב איילון) ופראמדיקים; ועשרה רופאים ואחיות ממחלקות נוירולוגיה, מלר”ד, ופנימית במרכז הרפואי שמיר.

צוות רב תחומי משולב צילום: שמיר

ד”ר עידית סגל, סגנית מנהלת המרכז הרפואי שמיר: “אוכלוסיית הקשישים במדינת ישראל תכפיל את עצמה בשנים הקרובות. שבץ מוחי שכיח אצל קשישות וקשישים יותר מכול אוכלוסייה אחרת. השבץ הוא מחלה מורכבת וקשה, עם משמעויות ארוכות טווח בתחום ההתמודדות האישית, המשפחתית והחברתית, כאשר כל דקה עד לקבלת הטיפול הינה קריטית לגבי האבחנה. אני מברכת על היוזמה, הביצוע ושיתוף הפעולה של כל הנוגעים בדבר על מנת שהקורס החשוב הזה יצא לדרך”.

ד”ר רפי סטריגו, סמנכ”ל רפואה במגן דוד אדום: ” בשעה טובה אנו יוצאים לדרך בקורס המתרגל את שרשרת ההישרדות של חולה הלוקה בשבץ מוחי, תוך התמקדות וחפיפה בין כל חוליות של שרשרת הטיפול עד לשלב האשפוז והשיקום. אם נטמיע את עקרונות הטיפול בשבץ מוחי, ננהל את האירוע הבא בצורה מיטבית ונוציא את הבשורה לכל רחבי הארץ. אנו עובדים עם כל בתי החולים בארץ, אך ברצוני להודות באופן אישי לנירה אברהם ולבית הספר האקדמי לסיעוד כאן, במרכז הרפואי שמיר, על החשיבה מחוץ לקופסא, היוזמה, ההתארגנות והראייה האנושית לאורך הפקת הקורס”.

ד”ר אפרת דנינו, מנהלת בית הספר האקדמי לסיעוד שמיר: “טיפול בשבץ מוחי אצל מטופל יוכתר בהצלחה רק אם נשמור על רצף טיפולי נכון. בבית הספר האקדמי לסיעוד שמנו לנו למטרה לראות את המטופל במרכז, ולהכשיר את המטפלים הטובים ביותר, הן בקהילה והן במרכזים הרפואיים. הייעד שלנו הוא להכשיר כמה שיותר מטפלים ברצף טיפולי נכון עם הטמעה נכונה. כול זאת, תוך חשיבה אינטגרטיבית ויצירת קורסים עדכניים, המותאמים לחדשנות הטכנולוגית ובשפה משותפת לכול הגורמים הרלוונטיים”.