דיקור סיני במחלקות הקורונה

טיפול משלים במחלקת הקורונה בכרמל צילום: אלי דדון
טיפול משלים במחלקת הקורונה בכרמל צילום: אלי דדון

חולי הקורונה המאושפזים, ואנשי הצוות הרפואי במחלקות הקורונה בבית החולים כרמל, מקבלים טיפולי מגע-תנועה, רפואת גוף-נפש-רוח, דיקור סיני ורפואה אנתרופוסופית מצוות המטפלים האלטרנטיביים של קופת חולים כללית, בהובלת פרופ' ערן בן אריה: "הניסיון הרב שצברנו ברפואה משולבת במכונים האונקולוגיים, מיושם עתה בהקשר של חולי הקורונה"

לראשונה בישראל, ניתנים בבית החולים כרמל בחיפה, מקבוצת קופת חולים כללית, טיפולי רפואה משלימה לחולים בתוך מחלקות הקורונה. "מדובר בפרויקט חלוצי, של מתן טיפול כוללני ומקיף במחלקות הקורונה שלנו, תוך שימת דגש על ההוליסטיות בטיפול", מסביר מנהל מחלקות הקורונה בכרמל, ד"ר סמיר קאסם.

שיתוף פעולה של כרמל וכללית

מדובר בשיתוף פעולה מיוחד בין מחלקות הקורונה בכרמל, לבין מערך הרפואה המשולבת (אינטגרטיבית) של קופת חולים כללית במחוז חיפה, המשלב לראשונה טיפולי רפואה משלימה למטופלים בתוך מחלקות קורונה וטיפולים גם לצוות הרפואי המטפל בהם. עד היום, יותר מ-800 חולי קורונה טופלו במחלקות הקורונה במרכז הרפואי כרמל. מאות חולים הונשמו, ועשרות עברו ימים ארוכים במכונות האקמו, במאמץ עילאי של צוותי בית החולים להציל חיים.

כאמור, בשבועיים האחרונים החלו במחלקות הקורונה של בית החולים כרמל בשיתוף פעולה מיוחד עם פרופ' ערן בן אריה – מנהל המערך לרפואה משולבת (אינטגרטיבית), בשירות האונקולוגי של קופת חולים כללית, במרחב חיפה והגליל המערבי. היוזמה לשלב טיפולי רפואה אינטגרטיבית (רפואה משלימה ) במסגרת מחקרית, כוללת הן את חולי הקורונה המאושפזים במחלקות קורונה בכרמל, והן את צוותי הרפואה והסיעוד המטפלים בחולים במחלקות הקורונה לרבות המחלקה לטיפול נמרץ נשימתי בניהולו של ד"ר אריק עדן.

פרופ' ערן בן אריה (משמאל) וד"ר סמיר קאסם צילום: אלי דדון, כרמל

מגע, הרפיה ונשימה בחליפת חלל

המטפלים המיומנים נכנסים לתוך מחלקות הקורונה, כשהם ממוגנים באופן מלא, ומטפלים בחולי הקורונה במחלקות באמצעות טכניקות דיקור סיני, מגע והרפיה/נשימה. בנוסף, הם מעניקים טיפולי רפואה אינטגרטיבית (משלימה) גם לצוותים הרפואיים המטפלים, אשר נמצאים מזה חודשים רבים תחת לחץ פיזי ונפשי רב. בדרך זו, גם המטפלים וגם המטופלים זוכים לטיפול מסוג אחר המכוון להקלת מצוקות גופניות, נפשיות ורוחניות.

ד"ר סמיר קאסם, מנהל המחלקות פנימית א'1 ופנימית א'2 בכרמל בעתות שגרה, משמש כעת כמנהל מחלקות הקורונה בכרמל. "אני מתרשם", הוא אומר, "שיש מרכיב משמעותי של חרדה וקושי נפשי ניכר אצל החולים במחלקות קורונה. חרדה מתחושת המחנק וקוצר הנשימה, חרדה מהניתוק מקרובי המשפחה ומן העולם החיצון וגם חרדה מהיעדר המגע האנושי ומקושי לתקשר באמצעות מבט, המביע חמלה ואמפתיה להקלת הסבל. בל נשכח שלשפת הגוף ולהבעת הפנים יש חלק חשוב בתקשורת בין מטפל לבין מטופל, לאינטונציה של הקול האנושי יש משמעות רבה בכל מפגש בין מטפל למטופל. כל אלו מופרעים ואף נעלמים מאחורי אמצעי המיגון והמסכות. אנו מאמינים", ממשיך ד"ר קאסם, "שטיפול ושמירה על הצוותים ישליכו ישירות על הטיפול בחולים, ולכן אנו בוחרים לטפל גם במטופלים וגם במטפלים".

טיפול משלים לאנשי הצוות הרפואי של מחלקות הקורונה צילום: אלי דדון

דומה לטיפול משלים לחולי סרטן

הטיפולים המשלימים במחלקות הקורונה מתבצעים בניהולה של ד"ר אורית גרסל, סגנית מנהל המערך לרפואה משולבת, והם נעשים על ידי צוותי טיפול מקצועיים של רופאים, אחיות ומטפלים ברפואה אינטגרטיבית מהמערך לרפואה המשולבת של כללית, שצברו ניסיון רב משך שנים במתן טיפולים משלימים משולבים לחולים אונקולוגיים המטופלים במכונים של כללית במרכזים הרפואיים לין, כרמל, זבולון, במרפאות נבחרות בקהילה וכן בהוספיס בית.

בין האחיות, שזכו לטיפול משלים כזה, נמצאת האחות רחל שפירו. כבר 18 שנה שהיא עובדת בבית החולים כרמל. לאחרונה כאחות במחלקה לטיפול נמרץ כללי ועובדת גם כאחות במחלקת קורונה. "העבודה במחלקת טיפול נמרץ קורונה, מאתגרת ומזכירה מאוד תחושה של אווירת מלחמה או שדה קרב", היא אומרת. "אנחנו כאנשי צוות נכנסים עם כל בגדי המגן לשעות של עבודה קשה ומתישה, ובסוף המשמרת ממש נופלים מן הרגליים. והנה פתאום הגיעה ההצלה – הרפואה המשלימה. נכנסתי לחדר הטיפולים עם אווירה רגועה, וצוות שמשרה שלווה, אומר, אנחנו כאן בשבילך וזה הזמן שלך רק לעצמך".

איזה טיפול אלטרנטיבי קיבלת?

האחות רחל שפירו: " התאימו לי טיפול בהתאם למצוקותיי. זה כלל דיקור, מדבקה לאוזן ודמיון מודרך. במהלך הטיפול חשתי רגיעה, שלווה ושמחתי שסוף סוף גופי ונפשי קיבלו את הטיפול שמזמן ייחלו לו".

פרופ' ערן בו אריה, מנהל המערך לרפואה משולבת (אינטגרטיבית), בשירות האונקולוגי של כללית בחיפה והגליל המערבי, מסכם: "צוות הרפואה האינטגרטיבית שלנו צבר ניסיון רב, והוכיח במחקרים רבים, ששיטות שונות כמו דיקור סיני, טיפולי מגע-תנועה, רפואת גוף-נפש-רוח ורפואה אנתרופוסופית מביאות להקלה ניכרת בתסמינים של חולים אונקולוגיים, להפחתה בתופעות לוואי וליכולת התמודדות טובה יותר עם המחלה ועם תופעות הלוואי. הניסיון הרב שצברנו במכונים האונקולוגיים, מיושם עתה בהקשר של חולי הקורונה. אנו תקווה כי נוכל ליישם ניסיון זה גם במרפאת הפוסט קורונה של כללית, במרפאת הריאות בחיפה וכן בסדנאות שנפתחו עתה לחולים שהחלימו מקורונה אך סובלים מתופעות נלוות קשות לאורך חודשים".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן