ארה"ב: טיגריס חלה בקורונה, נדבק מאדם

shutterstock_1128627569
shutterstock_1128627569
צילום: שטרסטוק

חמישה טיגריסים ואריות נוספים בגן החיות בברונקס, ניו יורק, סובלים משיעול וירידה בתיאבון. לא ידוע האם "חתולים גדולים" יכולים להדביק במחלה אנשים. הרשויות בארה"ב מנחות מי שחולה בקורונה להתרחק מבעלי חיים, לרבות חיות מחמד

נאדיה, טיגריסית בת ארבע בגן החיות של שכונת ברונקס בעיר ניו יורק, אובחנה כחולה בנגיף הקורונה. נדיה היא בעל החיים הראשון מאוכלוסיית "החתולים הגדולים", המאומת בתור נשא של נגיף הקורונה. העמותה לשימור חיות בר בניו יורק, שמפעילה את גן החיות בברונקס, הודיעה כי הטיגריסית המלזית אובחנה כחולה אחרי שפיתחה שיעול יבש, וכי הם מצפים להחלמתה. יחד עם זאת הודגש בהודעת העמותה, כי לא ידוע כיצד משפיע נגיף הקורונה על בעלי חיים.

רשות החקלאות של ארה"ב (USDA) הנחתה כל אדם, שחולה בנגיף הקורונה, להתרחק מבעלי חיים, לרבות חיות מחמד ביתיות, עד שיהיה יותר מידע על נגיף הקורונה בבעלי חיים בפרט ובכלל. עוד הודיעה רשות החקלאות הפדראלית של ארה"ב, כי דגימות של הטיגריסית נאדיה נשלחו לבדיקת מעבדה לגילוי נגיף הקורונה, אחרי שהיא ועוד חמישה טיגריסים ואריות בגן החיות של ברונקס פיתחו תסמינים של מחלה נשימתית. לבד מהטיגריסים והאריות הנ"ל, אף אחד מבעלי החיים האחרים בגן החיות בברונקס, לא פיתח תסמינים נשימתיים כלשהם.

אתר CNN

על פי נתוני USDA והמרכז לבקרת מחלות ומניעת מחלות בארה"ב, אין כרגע שום עדות לכך, שחיות בר שבויות, או חיות מחמד ביתיות, יכולות להפיץ את נגיף הקורונה החדש לאנשים. כידוע, ההערכה היא שהנגיף המדביק את בני האדם, התפתח ככל הנראה בסין מנגיף הנמצא בעטלפים.

מגן החיות בברונקס נמסר כי "לבד מהשיעול וירידה מסוימת בתיאבון, אין תסמינים נוספים אצל החתולים הגדולים בגן החיות, והם נמצאים במצב בריאותי טוב ובפיקוח וטרינארי ומגיבים למטפלים בהם בצורה טובה, בערנות ובחדות. אין ביכולתנו לחזות כיצד תתפתח המחלה בחתולים גדולים, שכן מחלת הקורונה מגיבה באופן שונה בזנים שונים של בעלי חיים, וזנים שונים של בעלי חיים מתנהגים בצורה שונה כלפי זיהומים ויראליים. אנו נמשיך לעקוב אחר הטיגריסים והאריות בגן החיות תוך ציפייה להחלמתם המלאה".

גן החיות בברונקס סגור לציבור מאז 16 במרץ. הטיגריסית נאדיה נדבקה בנגיף ככל הנראה מאחד העובדים בגן החיות שהתגלה כנשא נגיף הקורונה ללא תסמינים כלשהם. לדברי הווטרינר הראשי בגן החיות בברונקס, פול קייל, "זו הפעם הראשונה, למיטב ידיעתנו, שבה חיית בר נדבקה מאדם בנגיף הקורונה".

יחד עם זאת, ידוע כי בעבר מספר בעלי חיים ביתיים התגלו כנשאי נגיףSARS_COV_2 , שממנו התפתח נגיף הקורונה (COVID-19), ובהם רועה גרמני בהונג קונג וחתול ביתי בבלגיה. מדענים סינים טוענים, כי גילו לאחרונה שחתולי בר וחתולים ביתיים מדביקים זה את זה בנגיף SARS_COV_2 אך בשלב זה לא ידוע מעבר לכך, ולא ידוע באם חתולים יכולים להדביק זנים ומינים אחרים של בעלי חיים.

צילום: שטרסטוק

הווטרינר, פול קייל, מספר כי הטיגריסית נאדיה החלה להשתעל בסוף מרץ 2020 ואומתה כנשאית נגיף הקורונה ב-2 באפריל. נאדיה היא, כאמור, טיגריסית מלזית. בעקבותיה שתי טיגריסיות "אחיות" שלה, שתיהן טיגריסיות סיביריות, וכן שלושה אריות מאפריקה, כולם תושבי גן החיות בברונקס החיים בסמוך לנאדיה, פיתחו תסמיני מחלה נשימתית ואיבדו תיאבון. מחמשת החתולים הגדולים האחרונים לא נלקחו דגימות לבדיקת מעבדה.

"לאור רמת התחלואה הגבוהה בניו יורק", מסכם פול קייל, "החלטתי לקחת דגימות של נאדיה ולשלוח אותן לבדיקת נגיף קורונה. הרדמנו את הטיגריסית ושלחנו את הדגימות שלקחנו ממנה הן למעבדה האבחנתית של מדינת ניו יורק באוניברסיטת קורנל והן למעבדה האבחנתית הווטרינארית בבית הספר ללימודי רפואה ווטרינארית באוניברסיטת אילינוי. זה מצב לחלוטין חדש, ועל כן יש הרבה שאלות שאין לנו תשובות עליהן. למשל איננו יודעים, האם טיגריסים ואריות יותר רגישים לנגיף הקורונה, מאשר בעלי חיים אחרים. אף לא אחד מהחתולים הגדולים האחרים, שיש לנו בגן החיות בברונקס, כולל נמר שלג, ברדלסים ופומה – לא סובלים משום תסמינים".

אתר BBC

קייל מספר, כי וטרינארים רבים פונים אליו בשאלות, והוא משתף אותם במידע שברשותו. להערכתו, בעקבות הגברת המודעות כעת לרגישות של טיגריסים ואריות לנגיף הקורונה, צפויים להתגלות מקרים נוספים כאלה ברחבי העולם.

ג'ון גודריץ', המדען הראשי של הארגון הבינלאומי לשימור והגנה על חתולים גדולים (PANTHERA), מודאג מהשלכות הגילוי הנוכחי על טיגריסים ואריות ברחבי העולם. "חתולים גדולים כמו אריות וטיגריסים נמצאים כבר שנים רבות בסכנת חיים בטבע", הוא אומר. "אם וירוס הקורונה יכה בעוצמה באוכלוסיית החתולים הגדולים החיים בטבע, ויהווה גורם משמעותי של תמותת טיגריסים ואריות, הדבר עלול להסתיים בהכחדתם".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן