מנה שלישית לבדה - לא תספיק

פרופ' אורן צמחוני צילום: גלעד שעבני שופן
פרופ' אורן צמחוני צילום: גלעד שעבני שופן

על פי פרופ' אורן צמחוני, מנהל היחידה למחלות זיהומיות בבית החולים קפלן, רק הרחבת היקף החיסונים לאוכלוסייה הכללית תעצור את התפשטות המגיפה

במרכז הרפואי קפלן ברחובות, מקבוצת קופת חולים כללית, היו מאושפזים בשבוע האחרון 8 חולי קורונה ביחידה לטיפול נמרץ כללי ובמתחם מבודד לחולי קורונה במחלקה פנימית. מתוכם אחד מורדם ומונשם, שניים במצב קשה, אחד במצב בינוני וארבעה במצב קל. פרופ' אורן צמחוני, מנהל היחידה למחלות זיהומיות בבית החולים קפלן, התייחס לעלייה בתחלואה ולאפשרות מתן חיסון שלישי.

"העלייה בתחלואה ובאשפוז של מחוסנים קשישים, שנצפית כעת", אמר פרופ' צמחוני, "נובעת בעיקרה מהידבקות נרחבת בנגיף בקרב האוכלוסייה הכללית, שאינה פוסחת עליהם. העלייה בקרב האוכלוסייה הכללית נובעת בעיקרה משיעור חסינות לא מספיק גבוה. לעצירת התפשטות נגיף הדלתא, שהוא כידוע מדבק הרבה יותר, נדרש שיעור מחוסנים גבוה יותר של האוכלוסייה הכללית".

עד כמה החיסון של פייזר יעיל נגד זן דלתא?

פרופ' צמחוני: "למזלנו, יעילותו הגבוהה של החיסון מפני התפתחות מחלה קשה לאחר הדבקה, הוא המגן העיקרי כעת מפני איום בקריסת המערכת הרפואית ושגרת חיינו".

תמכת בגישה שצריך לתת מנת חיסון שלישית לבני 60 ומעלה?

"רגישותם המוגברת של קשישים למחלה קשה בעקבות הידבקות, מצדיקה תגבור אפשרי של ההגנה החיסונית, באמצעות זריקה נוספת שתביא להפחתת הסיכון למחלה קשה. אולם יש להדגיש שרק הרחבת היקף החיסונים לאוכלוסייה הכללית, על פי מה שלמדנו, היא שתאפשר למצות את השפעת החיסון ככלי לעצירת התפשטות המגיפה".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן