מערכת לאיתור חולים ללא תסמינים

ד
ד"ר יואכים בהר צילום: הטכניון

טכנולוגיה מתקדמת, שפותחה בפקולטה להנדסה ביו-רפואית, תסייע באיתור חולי קורונה טרום סימפטומטיים, ותתריע על בעיות נשימה קריטיות בקרב חולים קיימים

טכנולוגיה שפותחה בפקולטה להנדסה ביו-רפואית בטכניון, תסייע באיתור חולי קורונה טרום-סימפטומטיים, ותתריע על בעיות נשימה קריטיות בקרב חולים קיימים. את הפיתוח מוביל ד"ר יואכים בהר, יחד עם ד"ר דני איתן, רופא בכיר בטיפול נמרץ ילדים ומרצה בכיר בטכניון, ועם ד"ר רונית אלמוג, מנהלת היחידה לאפידמיולוגיה וביו-בנק במרכז הרפואי רמב"ם.

הטכנולוגיה תסייע באיתור חולי קורונה, שמחלתם טרם אומתה, וזאת על סמך עיבוד ממוחשב של נתונים המצביעים על מחסור בחמצן בדם (היפוקסמיה), מצב המאפיין רבים מחולי הקורונה. בנוסף, הפיתוח עשוי לסייע באיתור מצבים מסוכנים של דלקת ריאות בקרב חולי קורונה מאושפזים, סיבוך שכיח בקרב חולים אלה. זאת על סמך ניתוח ממוחשב של המידע המתקבל באופן רציף, ממדידות רמת החמצן, ומן המדדים העקיפים המעידים על דלקת ריאות.

החוקר ג'רמי לוי צילום: הטכניון
החוקר ג'רמי לוי צילום: הטכניון

צוות החוקרים פיתח ארגז כלים לניטור ולניתוח של סמני אוקסימטריה, סמנים פיזיולוגיים המעידים על רמת החמצן בדם. רמת החמצן, או בשמה המקצועי ריווי חמצן, היא משתנה המעיד על שורה של תפקודים גופניים חשובים. במקרים קיצוניים, מחסור בחמצן (היפוקסמיה) עלול להוביל לנמק ואף למוות.

כיום, בעקבות ההתפתחות הטכנולוגית בעולם הניטור הרפואי, רמת החמצן בדם נמדדת לא רק באמצעות ציוד מקצועי בבתי חולים, אלא גם במכשירים ביתיים, ניידים וזולים. כדי להסיק מסקנות מדויקות ממכשירים אלה נדרש ניתוח חכם של רצף הנתונים שהם מספקים.

כאן נכנס לתמונה ארגז הכלים שפיתחו ד"ר יואכים בהר, והמסטרנט ג'רמי לוי. ארגז כלים חדשני זה, מספק מידע על רמת החמצן בדמם של נבדקים, והמידע מתבטא כספרייה של סמני אוקסימטריה דיגיטליים, המוצגים בתוכנה שפותחה עם פרופ' יעל יניב, גם היא חברת סגל בפקולטה. תמיכה הנדסית בתהליך הפיתוח סיפקו אלכסנדרה אלכסנדרוביץ', שניר לוגסי ואביב רוזנברג.

ד"ר יואכים בהר, השלים מאסטר בהנדסה בצרפת, ותואר שלישי בעיבוד אותות ביולוגיים ובלמידה חישובית באוניברסיטת אוקספורד בבריטניה. לאחר השלמת הדוקטורט הוא עלה לישראל ועשה פוסט-דוקטורט בהנחיית פרופ' יעל יניב מהפקולטה להנדסה ביו-רפואית בטכניון. כיום הוא עומד בראש המעבדה לבינה מלאכותית ברפואה בפקולטה. המעבדה עוסקת בבינה מלאכותית ברפואה ומתמקדת במידע המנוטר באופן רציף באמצעות התקנים ניידים.