אמבולנס חכם ממוגן

המערכות החכמות צילום: מד
המערכות החכמות צילום: מד"א

מד"א, צה"ל ומפעל הפיס פיתחו מערכת טכנולוגית, שמעבירה נתונים על מצב החולה מהאמבולנס לבית החולים, ומבודדת את הנהג והפרמדיק מחולי קורונה במהלך הנסיעה. המערכת הותקנה בעשרות אמבולנסים

במסגרת פרויקט של מד"א ומפעל הפייס, הותקנו בעשרות אמבולנסים של מד"א מערכות טכנולוגיות מיוחדות, אשר מצלמות ועוקבות אחר המדדים הרפואיים של החולים ומעבירות את הנתונים למוקד הרפואי של מד"א בכל רגע נתון. כך, נוצר בידוד מוחלט ונשמר המרחק הנדרש בין החולה המאומת הנמצא בחלקו האחורי של האמבולנס, לבין הפרמדיק והנהג, אשר נמצאים בחלק הקדמי והמופרד. במהלך כל הנסיעה הם בקשר ישיר עם המטופל, רואים אותו במצלמה ומקבלים את הנתונים שלו באופן מידי ורציף.

בראשית משבר הקורונה, פיתח מד"א, בשיתוף צה"ל, אמבולנס ייעודי עם מחיצה, המאפשרת בידוד מוחלט בין תא הנהג והתא האחורי. כעת, הפרויקט החדש עם מפעל הפיס, מאפשר, תוך כדי ההפרדה באמבולנס, לשמור על קשר ויזואלי ורפואי בכל רגע נתון עם המטופל. בעת חירום, כאשר החולה יתלונן על מצוקה, או כשהמדדים הרפואיים יציגו בעיה, הפרמדיק יעצור מיד את האמבולנס, יעבור אל חלקו האחורי ויעניק למטופל טיפול רפואי במקום.

הפרויקט מותקן בימים אלו בעשרות אמבולנסים של הארגון ובהמשך, בעידן פוסט קורונה, הטכנולוגיה תשולב בכל האמבולנסים של הארגון ולמעשה תהפוך אותם לחכמים יותר, תייעל ותקצר את זמני הטיפול ותהפוך את משך זמן הנסיעה לקצר יותר באופן משמעותי. באמצעות הטכנולוגיה החדשה, ניתן יהיה להעביר לצוות האמבולנס ולמוקד הרפואי של מד"א שמאויש 24 שעות ביממה ברופאים ופראמדיקים בכירים נתונים רפואיים ומדדים שכוללים בין היתר דופק וקצב לב, לחץ דם, ערכי סטורציה, באופן מידי וללא צורך במגע. כך, יוכל ארגון מד"א להמשיך ולסייע לחולי קורונה, תוך שיפור המיגון של הצוותים הרפואיים.
המשנה למנכ"ל מד"א עו"ד אורן בלושטיין: "המערכת הטכנולוגית החדשה, אשר כוללת פיקוח רפואי מצולם והזרמת נתוני המטופל למוקד הרפואי של מד"א בזמן אמת, יאפשרו לצוותים הרפואיים הגנה ומרחק בטוח ובמקביל יעניקו שיפור משמעותי של אופן קבלת הנתונים, ניתוחם ואופני הטיפול בשטח. נמשיך להימצא בחזית הטכנולוגית והרפואה ולהעניק טיפול רפואי מתקדם גם בימי קורונה וגם בימי שגרה".

יו"ר מפעל הפיס, רו"ח אביגדור יצחקי: "מתחילת משבר הקורונה בישראל מפעל הפיס והשלטון המקומי התגייסו למאמץ הלאומי בהשקעה של למעלה ממאה מיליון ש"ח. אנחנו גאים להמשיך את שיתוף הפעולה הפורה עם מגן דוד אדום שמביא את הטיפול הרפואי לאזרח לרמה הגבוהה ביותר, הן בהיבט הטכנולוגי והן בהיבט המקצועי והאנושי. נמשיך לפעול יחד גם בעתיד כדי להעניק לאזרחי ישראל את הטיפול הרפואי הטוב ביותר".

אלי בין, מנכ"ל מד"א, מסכם: "ארגון מגן דוד אדום פועל ללא הרף על מנת להעניק את הטיפול הרפואי הטוב ביותר – ובאותה העת לשמור ולהגן על אנשיו. בזכות הירתמותם ותורמתם הנדיבה של מפעל הפיס הפרויקט החדש פורץ גבולות באופן הטיפול, בזמן התגובה ובניתוח הממצאים הרפואיים ומעניק שירות רפואי מסוג חדש. אני מודה למנכ"ל מפעל הפיס רו"ח אביגדור יצחקי על התמיכה והרצון לסייע בהצלת חיים ולדאוג לבריאותם של תושבי מדינת ישראל. נמשיך לעמוד בחזית המאבק בנגיף הקורונה ולהעניק לצוותים הרפואיים שלנו את האמצעים הטובים והמתקדמים ביותר על מנת לטפל, וגם על מנת לשמור על בריאותם".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן