רביעייה בריאה נולדה מהריון רגיל

ההורים, הילודים והצוות הרפואי צילום: קפלן
ההורים, הילודים והצוות הרפואי צילום: קפלן

בבית החולים קפלן נולדה רביעייה מהריון ספונטני, בניתוח קיסרי דחוף, בשבוע 33 להריון של יולדת בת 38. היולדת, שתי הבנות ושני הבנים – בריאים

הוסאן יוקוב בת ה-38 ובן זוגה, ימין גברטנסה, זכו להיריון יוצא דופן. כל כך יוצא דופן שמדובר בהיריון שמתרחש אחת לשבע מאות אלף לידות. מדובר בהיריון ספונטני של רביעייה, שני בנים ושתי בנות. הלידה הייחודית, שבוצעה בניתוח קיסרי דחוף על ידי צוותים שהגיעו מהבית כדי להשתתף במעמד המרגש, בוצעה בניתוח קיסרי. כעת מתכוננים ההורים, עובדים זרים ללא משפחה בארץ וללא סיוע ממסדי, להתמודד עם האתגר העצום.

פרופ׳ אדי ויסבוך, מנהל יחידת אם ועובר ומחלקות היולדות צילום: קפלן

הריונות מרובי עוברים מתרחשים בדרך כלל בעקבות טיפולי פוריות ובמרביתם מתבצעת הפחתת עוברים. העובדה שבני הזוג הרו באופן טבעי, והביאו לעולם רביעייה בריאה, הינה כמעט בגדר נס לדברי הרופאים.

ימין גברטנסה, האב: “אני מאוד מתרגש ומאוד שמח, גם שאשתי עברה את הכול בשלום והילדים גם יצאו בריאים. זו מתנה מאלוהים מה שקיבלתי. אני רוצה להודות לצוות בבית החולים קפלן שליווה אותה בהריון ועד הלידה. יש לנו שתי בנות בבית, בת שש ובת שלוש וחצי. הגדולה מאוד מתרגשת, מחכה לזה. היא שאלה כל הזמן מתי באים התינוקות החדשים ומתי אמא יולדת. הקטנה מתרגשת, וגם קצת מקנאה, שעכשיו היא כבר לא תהיה התינוקת בבית”.

מימין: ד”ר כלנית שפורן, סגנית מנהלת הפגייה ומחלקת ילודים צילום: קפלן

פרופ׳ אדי ויסבוך, מנהל יחידת אם ועובר ומחלקות היולדות במרכז הרפואי קפלן, טיפל בזוג לאורך ההיריון: ״בשל רמת הסיכון הגבוהה, היולדת נכנסה לשמירת היריון בבית החולים כבר במהלך חודש ינואר 2021, כשהיא בשבוע ה-28 להריונה. לידות מסוג זה בדרך כלל מסתיימות בלידה מוקדמת סביב שבוע 29, אולם במקרה הזה הצלחנו לייצב את מצבם של היולדת ושל העוברים עד לשבוע 33. כאשר היולדת החלה לחוש בצירים, החלטנו לבצע ניתוח קיסרי דחוף”.

״הלידה הייתה מעט מפחידה״, מודה ניולדת, גברטנסה. ״לא נכנסתי לחדר והמתנתי בחוץ. בכל פעם הביאו לי תינוק החוצה, וכל מה שאני חשבתי היה – תודה לאל שעוד תינוק בסדר״.

הניתוח הקיסרי צילום: קפלן

“זו הייתה לידה מיוחדת ומרגשת כאחד”, אומר פרופ’ ויסבוך, “ונערכנו אליה מבעוד מועד. הייתה התגייסות מיוחדת של הצוותים הרפואיים, שחלקם הגיעו מהבית במיוחד לקחת חלק בלידה”.

ד”ר כלנית שפורן, סגנית מנהלת הפגייה ומחלקת ילודים, מוסיפה: “את התינוקות קיבלו ארבעה צוותים רפואיים שכללו רופאי ואחיות פגיה ומיילדות. במהלך הלידה היה שיתוף פעולה מלא בין הצוותים על מנת לסייע לאם ולילודים לעבור את הלידה בשלום. הפגים נזקקו לתמיכה במצבם הנשימתי והועברו לפגייה להמשך טיפול. מצבם יציב, הם חשים בטוב ועתידים להשתחרר בקרוב”.

הקליקו כאן לצפייה בסרטון שצולם והופק בבית החולים קפלן

האבא כבר מתכונן לא לישון בלילות: ״זה קשה מאוד, אני עובד במחסן כלי בית, ואשתי עובדת במפעל באזור התעשייה ביבנה. קשה לנו כלכלית, כי היא נכנסה לשמירת היריון מחודש רביעי. יהיה מאוד קשה להסתדר עם ארבעה ועוד שניים קטנים בבית. אין לנו פה עזרה. לא קיבלנו כלום מביטוח לאומי, רק מענק אחרי הלידה. היו שאמרו שאולי יעזרו לנו בגלל הרביעייה, אבל בביטוח הלאומי אמרו שלא מגיע לנו כלום, כי אנחנו עובדים זרים, למרות שאנחנו פליטים״.