יחידת השתלת ריאות בשיבא

ביאור-2020-05-27-193003
ביאור-2020-05-27-193003
ד"ר מילטון סאוטה וד"ר לירן לוי צילום: שיבא

ד"ר מילטון סאוטה, מנהל מחלקת השתלות הריאה היחידה בישראל, בבילינסון, עובר לנהל את היחידה החדשה בשיבא. לצידו יוביל את היחדה החדשה ד"ר לירן לוי, שייבא מטורונטו טכנולוגיה מתקדמת להשתלת ריאות, שאמורה להגדיל את כמות האיברים הניתנים להשתלה

המרכז הרפואי שיבא בתל השומר פותח יחידה חדשה להשתלת ריאה. ד"ר מילטון סאוטה, ממייסדי תחום השתלות הריאה בישראל, שניהל בעשרים השנים האחרונות את מחלקת ניתוחי ריאות בבית החולים בילינסון ונחשב למומחה עולמי בתחום השתלות הריאה, מונה לעמוד הראש היחידה החדשה. ד"ר סאוטה מצטרף לד"ר לירן לוי, אשר שב לאחרונה לישראל לאחר התמחות-על בת ארבע שנים, בהשתלות ריאה ופולמונולוגיה פולשנית במרכז השתלות הריאה הגדול בעולם, בטורונטו, קנדה.

היחידה להשתלת ריאות בבית החולים שיבא, תהיה היחידה השנייה בישראל, לאחר שבאוגוסט 2019 אישר משרד הבריאות לשיבא להקים יחידה להשתלת ריאות. לפני כן, בוצעו כל השתלות הריאות בישראל, אך ורק בבית החולים בילינסון, במחלקה שניהל שם במשך 20 שנה פרופ' מילטון סאוטה. בישראל מבוצעות בשנים האחרונות, בבילינסון, 50 עד 60 השתלות ריאות. ההמתנה הממושכ לאיבר, לצד מצבם הקשה של הממתינים להשתלה, מביא מדי שנה למותם של עשרות חולים בטרם ההשתלה. למעשה, אחד מכל ארבעה ממתינים להשתלה, נפטר לפני שהוא מספיק להיות מושתל.

המועמדים להשתלות ריאה הם בעיקר חולי סיסטיק פיברוזיס צעירים, וחולים מבוגרים הסובלים מהצטלקות של הריאה, בשל עישון או מחלות שונות. מעל 1,000 איש ממתינים להשתלת ריאות בישראל. בתחום השתלות הריאה, המחסור באיברים קריטי, משום שרק 20% מן הריאות שמתקבלות – מתאימות להשתלה. פרופ' סאוטה מצטרף לעמיתו, פרופ' איתן מור, מבכירי משתילי הכליות בישראל, שעבר גם הוא מבילינסון אל שיבא לתפקיד מנהל מרכז ההשתלות בשיבא.

ד"ר מילטון סאוטה צילום: שיבא

ד"ר מילטון סאוטה וד"ר לירן לוי יובילו בצוותא את תחום השתלות הריאה ברמה הלאומית. החזון הוא להגדיל משמעותית את מספר מושתלי הריאה בישראל, על ידי שימוש בטכנולוגיה חדשה, אותה הביא ד"ר לירן לוי מטורונטו, ובהובלתו של המשתיל הבכיר והמנוסה, ד"ר סאוטה. יחידת השתלות הריאה החדשה, תפעל בשיתוף פעולה רב-תחומי עם מכון הריאות של שיבא, בראשותו של ד"ר אמיר און, ועם מרכז הלב, חזה וכלי דם בראשותו של פרופ' אהוד רענני, כולל מחלקת ניתוחי הלב, בראשותו של ד"ר לאוניד סטרניק, ומחלקת ניתוחי חזה, בניהולו של ד"ר רן קרמר; ובשיתוף מומחים ממרכזי השתלות מובילים בעולם. שיתוף הפעולה יכלול גם את יחידת טיפול נמרץ ניתוחי לב, בראשות ד"ר אלכסנדר קוגן, בה יבוצע האשפוז לאחר ההשתלה.

נוסף על השימוש בטכנולוגיה חדשה, ובטובי המומחים, יספק בית החולים שיבא למועמדים להשתלת ריאות מעטפת רחבה וייחודית של שירות והכנה לניתוח, הכוללת, בין השאר, ייעוץ וליווי עד יום הניתוח על ידי צוות רב-מקצועי שיכלול דיאטנים, פיזיותרפיסטים, פסיכולוגים, מומחים בשיקום ריאות ועוד. ההערכה היא כי בעזרת הטכנולוגיה החדשה, שיובאה מטורונטו, ניתן יהיה להגדיל בכ-50% את מספר הריאות, הכשרות להשתלה.

ד"ר לירן לוי צילום: שיבא

ד"ר לירן לוי: "פתיחת יחידת השתלות ריאה נוספת בישראל, תביא לקפיצת מדרגה בתחום. המטופלים יוכלו לקבל חוות דעת שנייה, ואפשרות לבחינה נוספת של מידת התאמתם להשתלה. היחידה בשיבא משלבת כוחות עם צוותים רב-מקצועיים, מהארץ ומחו"ל, ותעניק למושתלים את השירות הרפואי הרחב, המקיף והמקצועי ביותר, תוך שימוש בטכנולוגיות מתקדמות וחדשניות".

ד"ר מילטון סאוטה, כאמור, הוא הכירורג המנוסה ביותר בישראל בהשתלות ריאה והוא ממייסדי מערך השתלות הריאה בישראל ושותף למאות השתלות ריאה. ד"ר סאוטה מרצה בבית הספר לרפואה באוניברסיטת תל אביב, ופרסם יותר משבעים מאמרים בספרות הרפואית המקצועית. הוא למד רפואה באוניברסיטה הפדרלית של ברזיל, התמחה בכירורגיה כללית בבית החולים האוניברסיטאי של ממשלת ברזיל והתמחה בכירורגיה של החזה בבית החולים של האוניברסיטה הנוצרית בריו דה ז'נרו.

בשנת 1989 עזב את תפקידיו הבכירים, כמנהל האגף הכירורגי ומנהל מחלקת כירורגיית חזה בבית החולים קונסייאסם בברזיל, ועלה לישראל כדי לנהל את ביחידה לניתוחי בית החזה בבית החולים כרמל בחיפה. משנת 2000 ועד לאחרונה, ניהל במשך עשרים שנה את מחלקת ניתוחי הריאות בבית החולים בילינסון בפתח תקוה. בימים אלה, כאמור, מונה לנהל את יחידת השתלות הריאות החדשה בבית החולים שיבא. ד"ר סאוטה: "זוהי תחילתו של עידן חדש בתחום השתלות הריאה. השילוב שלנו עם מכון הלב, המפואר ביותר בישראל, ומומחי הריאות של שיבא, יעניק למטופלים את הרפואה המקצועית ביותר והטובה ביותר עבורם".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות לב וכירורגיה >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן