בדיקת "נאור" לגילוי קורונה

ד
ד"ר נעמה גבע זטורסקי ופרופ' אורי סיון צילום: ניצן זוהר, הטכניון

לראשונה בישראל: בדיקת קורונה מהירה, זמינה ופשוטה, שפותחה בטכניון, תקטע שרשראות הדבקה ביעילות ותהפוך את הקמפוס והמעונות לפתוחים ובטוחים

בעקבות ההתפרצות המחודשת של המגפה בארץ והעלייה הדרמטית במספר החולים, הכריזה הנהלת הטכניון על מבצע בדיקות מהיר ונרחב למען השמירה על בריאות הסטודנטים הגרים במעונות. האמצעי: בדיקת "NaorCov19" חדשה, שפותחה על ידי ד"ר נעמה גבע זטורסקי מהפקולטה לרפואה ע"ש רפפורט באפריל 2020. הטכנולוגיה מוסחרה על ידי הטכניון להמשך פיתוח בחברת ראפיד דיאגנוסטיק סיסטמס בע"מ, המפתחת את הפלטפורמה תחת השם "נאור" (www.naordia.com).

בדיקות קורונה נאורות

בדיקות "NaorCov19" הן בדיקות מהירות לגילוי קורונה, המצריכות דגימת רוק פשוטה וחימום של הדגימה, במבחנה ל-65 מעלות צלזיוס. אם הצבע של תכולת המבחנה משתנה מאדום לצהוב – התשובה חיובית. תהליך עיבוד הדגימה אורך כ-40 דקות, ובאותה עמדה אפשר להריץ במקביל עשרות או מאות דגימות בעת ובעונה אחת.

בשל פשטותה ומהירותה מתאימה ערכת הבדיקה לשימוש ביתי ולאבחון מהיר במקומות עבודה, נמלי תעופה, בתי ספר ועוד. בדיקות נאור בקמפוס מתבצעות כחלק מניסוי שקיבל את אישור ועדת הלסינקי. הנבדקים המעוניינים בכך יקבלו את התוצאות בתוך שעות ספורות מתום הבדיקה.

ד"ר נעמה גבע-זטורסקי , נשיא הטכניון פרופ' אורי סיון, ד"ר אורן פירסט מנכ"ל חברת ראפיד דיאגנוסטיק סיסטמס והמשנה לנשיא הטכניון למחקר פרופ' קובי רובינשטיין צילום: ניצן זוהר, הטכניון

מבצע טכניון פתוח ובטוח

בתחילת הסמסטר הכריזה הנהלת הטכניון על פרויקט "יוצרים קמפוס פתוח ובטוח", אסטרטגיה של הגנה רב שכבתית על באי הקמפוס הכוללת ארבע שכבות. השכבה הראשונה היא שמירה הדוקה על כללי התו הסגול, עטיית מסכה, הגיינה ושמירת מרחק. השכבה השנייה היא ניטור מערכת הביוב בקמפוס באמצעות טכנולוגיה חדשנית שפותחה בטכניון בהובלת פרופ' ערן פרידלר מהפקולטה להנדסה אזרחית וסביבתית – טכנולוגיה שכבר הובילה בהצלחה לקטיעת שרשרות הדבקה בקמפוס ללא צורך בבדיקה יחידנית של כל אדם ואדם.

השכבה השלישית, שתיושם כעת, היא בדיקות "NaorCov19" שפותחו בטכניון – בדיקות אישיות, מהירות ולא פולשניות שיסייעו בניטור ובאבחון החולים בקמפוס. השכבה הרביעית היא בדיקות PCR רגילות בקמפוס לבדיקת מי שחשים סימפטומים רלוונטיים או קיבלו תשובה חיובית בבדיקת "NaorCov19". מאחר שבדיקת נאור עדיין ממתינה לאישור משרד הבריאות, לנבדקים שייצאו חיוביים יוצע להיבדק בבדיקת PCR רגילה לאימות סופי.

את פרויקט "יוצרים קמפוס בטוח ופתוח" מובילים בטכניון המשנה לנשיא הטכניון למחקר, פרופ' קובי רובינשטיין, פרופ' אביגדור גל מהפקולטה להנדסת תעשייה וניהול ע"ש דוידסון ופרופ' דני רז מהפקולטה למדעי המחשב ע"ש טאוב.

הבדיקות המהירות – צבע אדום תוצאה שלילית, צבע צהוב תוצאה חיובית צילום: ניצן זוהר, הטכניון

נשיא הטכניון פרופ' אורי סיון: "כדי לשמור על בריאות באי קמפוס הטכניון והמתגוררים בו, לנהל אורח חיים רגיל ככל האפשר ולחזור לשגרה מהירה לצד הקורונה נדרשת קטיעה מהירה של שרשרות ההדבקה באמצעות ניטור ואבחון יעילים. החיים לצד הקורונה הם אתגר עצום לכלל האוכלוסייה, ואני מקווה ומאמין שההטמעה המהירה של הטכנולוגיות החדשניות, שפיתחו חוקרי הטכניון, תסייע לנו בבלימת התפשטות הנגיף ותהווה מודל שיאומץ במקומות נוספים בארץ".

מבצע הבדיקות הנרחב בטכניון יחל כאמור כבר בשבוע הבא, עם הידוק הסגר השלישי, ויסייע בהגנה על בריאותם של דיירי המעונות ובהמשך על כלל באי הקמפוס. הבדיקות מוצעות לסטודנטים, לעובדים ולחברי הסגל ללא עלות, ובכוונת הנהלת הטכניון לעודד את באי הקמפוס להיבדק בכל שבוע וכך לקטוע את שרשרות ההדבקה ולשמור על בריאות הציבור בקמפוס ומחוצה לו.