מכשיר נייד כבית גידול לנגיף הקורונה

ככה-זה-ניראה-קרדיט-הופר-הרמטיק
ככה-זה-ניראה-קרדיט-הופר-הרמטיק

חברה ישראלית תרמה לבתי החולים אלפי מגינים למכשירי טלפון ניידים כדי שלא יהפכו למשטחי גידול לנגיף הקורונה

המגן בבי"ח צילום: יח"צ

רובנו מתורגלים היטב לשים כפפות ומסכות ולחטא את הידיים לפני ואחרי כל יציאה מהבית או מגע עם החוץ. אבל רבים שוכחים כי אנחנו מסתובבים באופן קבוע עם מה שיכול להיות צלחת הפטרי הגדולה ביותר לגידול וירוס הקורונה – הטלפון הנייד שלנו. רובנו מסתובבים עם הטלפון ביד, נוגעים בו ללא הרף ומקרבים לפנים ולפה. משטח מסך הטלפון הנייד יכול להיות מזוהם פי כמה וכמה מאסלת השירותים. נגיף הקורונה יכול להישאר על המשטח של הטלפון עד מספר ימים.

הרופאים בבתי החולים ובמחלקות הקורונה נאלצים לחפש פתרונות לבעיה. חברת גופר הרמטיק הישראלית המציאה פטנט בינ"ל בצורת סוגר מגנטי שננעל באופן הרמטי ואוטומטי. מהסוגר יצרו בחברה "dry bag" – נרתיק אטום למים בגדלים הנעים מגודל של תיק קטן ועד גודל של פתח חללית של נס"א. בזכות הפטנט לנעילה הרמטית, המבוסס על מגנטים, נבחרה החברה על ידי נאס"א לסייע בפיתוח פרויקט איטום בתנאי חלל ובתת לחץ. יחד עם זאת מוצרי גופר נועדו בעיקר להגן על טלפונים ניידים מפני מים, חול, שלג, אבק, בוץ. מה שהכי חשוב בנרתיק הוא העובדה שניתן בקלות לשטוף ולחטא אותו, כפי ששוטפים ומחטאים את הידיים עם סבון, ואז כשמגיעים למרחב בו לא צריך הגנה מהנגיף ניתן להוציא את הטלפון לטעינה.

גופר הרמטיק יחד עם חברת fidlock הגרמנית שהינה בעלת הזיכיון לשיווק מוצרי החברה בעולם הקצו תרומה של 5,500 נרתיקים אטומים עבור הצוותים הרפואיים בבתי החולים. "הכל התחיל לפני שבועיים, כשהתאשפזתי בבית חולים וראיתי את הצורך של הרופאים להתגונן מפני הנגיף שנמצא על גבי משטח הנייד שבידם", מספרת קרן מועלם נפתלי, רעייתו של מנכ"ל החברה, פליפ נפתלי. "הופתעתי לראות שהם ממגנים את עצמם עם שקיות ניילון מאולתרות".

עד סגר החג סיפקה החברה עשרות ארגזים לרשימה ארוכה של בתי חולים בארץ וגופים רפואיים שהגיעו לנקודת החלוקה לאסוף את המגינים. "אנחנו עסק קטן, הרמנו את המיזם מהבית, מנסים להגיע לכמה שיותר אנשים מתוך רצון לחלק את המלאי. הופתענו לראות שבמקום שליחים, הרופאים בעצמם הגיעו לאסוף את התרומה, מה שמעיד על הצורך בשטח" מסכמת נפתלי.