אפליקציה בנייד תזהיר משבץ מוחי

הסטודנטים שיתעשרו, יתפרסמו ולא ישכחו צילום: הטכניון
הסטודנטים שיתעשרו, יתפרסמו ולא ישכחו צילום: הטכניון

האפליקציה Scan&Sound מזהה מצבים מוקדמים מינוריים של שבץ מוחי, על סמך ניתוח קול והבעת פנים, באמצעות בינה מלאכותית. במקרה של שינוי משמעותי, תאותת האפליקציה למשתמש, כי מוטב שיחוש במהירות לחדר מיון

קבוצת סטודנטים מהטכניון, חיפה, ומאוניברסיטת מיזורי, ארה"ב, זכתה במקום השני ב-MedHacks, האקתון לפיתוח טכנולוגיות רפואיות שקיימה אוניברסיטת ג'ונס הופקינס. הפרס ניתן לחברי הקבוצה על פיתוח אפליקציית Scan&Sound לניטור והתראה על שבץ מוחי בשלב ראשוני.

האקתון הוא אירוע יזמות מרתוני, העושה שימוש בחוכמת ההמונים, בו המשתתפים מתחלקים לקבוצות חשיבה ויוצרים ומפתחים יחדיו רעיונות והמצאות פורצי דרך. כולם מנסים לענות על אתגר, אשר הוגדר מראש על ידי מארגני ההאקתון. אוניברסיטת ג'ונס הופקינס היא אוניברסיטה יוקרתית בעיר ולטימור שבמדינת מרילנד, ארה"ב, הנחשבת לאחת המובילות בעולם בתחום הרפואה והבריאות.

MedHacks הוא ההאקתון הגדול ביותר בארה"ב לפיתוח טכנולוגיות רפואיות, והשנה השתתפו בו יותר מאלף סטודנטים, רופאים, מהנדסים, אנשי מדע ויזמים מכל העולם. האירוע נערך בשיתוף פעולה בין אוניברסיטת ג'ונס הופקינס ל-MLH , ארגון המוביל מאות האקתונים סטודנטיאליים בכל שנה, ובמימון גורמים שונים ובהם Google Cloud.

בקבוצת Scan&Sound חברים ארבעה סטודנטים ובוגרים מהטכניון: הדס ברוידא, סטודנטית שנה שישית בפקולטה לרפואה ע"ש רפפורט; שון היילברון-דורון, סטודנטית שנה רביעית בפקולטה לרפואה; שונית פולינסקי, סטודנטית לתואר שני בפקולטה להנדסת מכונות; ורון לירז, בוגר תואר שני בפקולטה להנדסת חשמל ע"ש ויטרבי. הסטודנטית החמישית בקבוצה היא ליאור לוינשטיין, סטודנטית שנה שלישית לרפואה באוניברסיטת מיזורי בארצות הברית.

האפליקציה שפיתחה הקבוצה זכתה במקום השני בהאקתון בקטגוריית "רפואה מותאמת אישית המבוססת על נתונים". Scan&Sound מזהה מצבים מוקדמים ומינוריים של שבץ מוחי על סמך ניתוח קול והבעת פנים וניתוח הנתונים באמצעות בינה מלאכותית. במקרה של שינוי משמעותי, תודיע האפליקציה למשתמש כי הוא סובל מתסמינים שעלולים להצביע על שבץ מוחי, ותציע לו להתקשר לאנשי קשר שנקבעו מראש או למוקד חירום.

הדס ברוידא, ראש הקבוצה, העלתה את הרעיון לאחר שאדם קרוב אליה לקה בשבץ מוחי. ביום האירוע נפגש אותו אדם עם חבריו ובני משפחתו, שהבחינו מיד כי משהו אינו כשורה, אולם לא חשדו שמדובר בשבץ. "כתוצאה מכך", אומרת ברוידא, "הגיע האיש לבית החולים באיחור והחמיץ את 'החלון הטיפולי'. מאז לא הפסקתי לחשוב איך למנוע את האירוע הבא ואיך יתכן שהטלפון, שנמצא איתנו כל הזמן ואוסף עלינו מידע ממילא, אינו יכול לזהות ולהתריע שאנחנו לא בסדר".

שבץ מוחי הוא תופעה קלינית הפוקדת כל אדם רביעי בארצות הברית, בשלב כלשהו במהלך חייו. אירוע זה יכול להתרחש ברמות שונות של חומרה, משבץ שהאדם כלל אינו מודע לקיומו, ועד אירוע המוביל למגבלות קוגניטיביות ומוטוריות חמורות ואף למוות. בנוסף לפגיעה האישית והבין-אישית גוררים אירועי שבץ הוצאות פיננסיות עצומות לאדם, למערכת הבריאות ולמדינה, מה שמגביר את המוטיבציה לפיתוח שיטות לזיהוי השבץ בשלב מוקדם שבו הטיפול בו יעיל יותר.

הדס ברוידא ושון היילברון-דורון הכירו כבר קודם, כשהתחרו יחד בהאקתון T2Med שערכה הפקולטה לרפואה ע"ש רפפורט בטכניון. בעקבות הניצחון ב-T2Med נרשמו השתיים להאקתון בג'ונס הופקינס והזמינו את רון לירז, מהנדס חשמל מוכשר ומנוסה שהכירו בT2Med, לחבור אליהן. שתי חברות קבוצה נוספות הגיעו, כמיטב המסורת הישראלית, דרך היכרות אישית וקשר משפחתי. כך התגבשה הקבוצה הטראנס-אטלנטית הייחודית והמגוונת שפיתחה את Scan&Sound.

העבודה בהאקתון עצמו הייתה מאתגרת במיוחד, שכן מלבד המרחק הפיזי נדרשו חברי הקבוצה להתמודד עם הפרשי השעות לארה"ב, ועם מחויבויות קודמות כגון לימודים בפקולטה ובבתי חולים. השופטים בתחרות התלהבו מאוד מהפרויקט וביקשו מחברי הקבוצה, בהומור מעורב בהתפעלות, לזכור אותם גם אחרי שיתעשרו ויתפרסמו.


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות נוירולוגיה ונוירוכירורגיה >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן