חולה קורונה חמישי טופל באלוסטרה והחלים

פרופ׳ דרור מבורך צילום: הדסה
פרופ׳ דרור מבורך צילום: הדסה

התרופה הניסיונית "אלוסטרה", שפיתח פרופ' דוד מבורך מבית החולים הדסה עין כרם, בשיתוף עם חברת "אנלייבקס", הביאה עד כה לריפויים של חמישה חולי קורונה קשים וקריטיים תוך 5-6 ימים. וגם: בהדסה נפתחה מחלקת קורונה נוספת

לאחרונה שוחרר לביתו חולה הקורונה החמישי, מבין חמשת החולים הקשים והקריטיים, שקיבל טיפול חדשני במסגרת ניסוי קליני ראשון בעולם, בטיפול בתאים אנושיים הנלקחים מתורם בריא.

חמשת חולי הקורונה – מהם שלושה במצב קשה ושניים במצב קריטי – טופלו בבית החולים הדסה עין כרם תחת ניסוי קליני בתרופה חדשנית, אלוסטרה, שפותחה בהדסה בשיתוף עם חברת הביוטכנולוגיה אנלייבקס תרפיוטיקס. כל חמשת החולים שוחררו בריאים מבית החולים לאחר הטיפול, בממוצע חמישה-שישה ימים לאחר קבלת התרופה, וכולם היו שליליים לווירוס הקורונה ביום השחרור.

תרופת "אלוסטרה" פותחה על בסיס מחקריו של פרופ' דרור מבורך, מנהל מחלקה פנימית ומחלקת קורונה בהדסה, וכבר נוסתה בהצלחה בעבר בעשרה חולי ספסיס (אלח דם), הנחשבת למחלה קשה שכיום אין לה תרופה. פרופ' מבורך: "אלוסטרה מיועדת לטיפול במגוון רחב של מקרים שבהם יש פעילות יתר של מערכת החיסון, מה שמוביל לעלייה בהפרשות של חלבונים על ידי תאים של מערכת החיסון, הנקראים ציטוקינים וגורמים לסערה ציטוקינית. פעילותה מתבצעת על ידי טיפול בתאים שנלקחים מתורם בריא, והינדוסם במעבדה באופן שהם ירסנו עם הזרקתם לגוף החולה, את הדלקת, או את סערת הציטוקנים, הפוגעת מאוד בחולים".
הניסוי בחולי קורונה נערך תחת אישור ועדת הלסינקי של משרד הבריאות, והחוקר הראשי בניסוי היה פרופ' ואן הירדן, מנהל המחלקה לטיפול נמרץ בבית החולים הדסה עין כרם. מנכ"ל הדסה, פרופ' זאב רוטשטיין: "למרות המלחמה בנגיף מסביב, ולצד היערכות אינטנסיבית לקליטת המספרים ההולכים ועולים של החולים הקשים, ממשיכה הדסה לחדש ולהוביל את פריצות הדרך בטיפול בחולי הקורונה הללו. אנו שמחים שתרופה שפותחה במחקר בין כותלי בית החולים שלנו אכן מראה פוטנציאל טיפולי בחולים אלו. אני תקווה שגם אלה שחייבים לעשות את שלהם בתחום התקציב והתזרים של המערכת האשפוזית במדינה, יתעוררו סוף סוף, ויסייעו לנו לעזור לציבור בשעה זאת".

מחלקת הקורונה החדשה צילום: הדסה

מחלקת קורונה נוספת בהדסה

כפי שהתחייבה הנהלת הדסה, בית החולים ממשיך להגדיל את מספרי המיטות המוקצות עבור חולי קורונה. כל מתחמי הקורונה ממוקמים בבניין הישן בהדסה עין כרם, ובאופן זה מתאפשר לבית החולים במבנה החדש בהדסה עין כרם, וכן לכל קמפוס הדסה הר הצופים, לטפל בחולים רגילים שאינם חולי קורונה. לאחרונה הוגדל מתחם הקורונה בהדסה עין כרם בעוד 30 מיטות נוספות, מעבר ל-120 מיטות המוקצות כיום.

לדברי מנכ"ל הדסה, פרופ' זאב רוטשטיין, הדסה תגדיל על פי הצורך את מתחמי הקורונה, כדי שלא ייווצר מצב בו חולה הזקוק לאשפוז לא יתקבל לבית החולים. פרופ׳ רוטשטיין ממשיך לפנות לממשלה: ״מלאו חובתכם התקציבית והתזרימית בצוק העיתים הזה, לכל בתי החולים הציבוריים, הן בסיוע לתשתיות, לתרופות ומתכלים וכמובן לשם הגדלת מצבת כוח האדם הלוחם״.


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן