תרופה למיגור הסערה הציטוקינית

פרופ' נדיר ארבר צילום: איכילוב
פרופ' נדיר ארבר צילום: איכילוב

בבית החולים איכילוב הסתיים בהצלחה שלב 1 במחקר לפיתוח תרופה חדשנית לחולי קורונה קשים

בבית החולים איכילוב בתל אביב הסתיים מחקר בפאזה 1 לתרופה לקורונה. הבשורה: 29 מתוך 30 חולים במצב בינוני עד קשה השתחררו מאשפוז בתוך 3-5 ימים בלבד. מדובר בתכשיר חדשני, EXO-CD24, המבוסס על אקסוזומים מועשרים. התכשיר ניתן בהשאפה ישירות לריאות, לצורך מיגור הסערה הציטוקינית הקשה בגופם של החולים הקשים, הנובעת מנגיף הקורונה.

למחלת הקורונה (COVID-19) שני שלבים עיקרים במחלה. שלב ראשון הוא דמוי מחלת השפעת, ואינו מחייב טיפול ספציפי, אלא טיפול תומך בלבד. שלב שני מתרחש אצל 5-7% מן המטופלים, בדרך כלל כאלו עם גורמי סיכון, והוא מתאפיין בפעילות יתר של מערכת החיסון. דבר זה מכונה “הסערה הציטוקינית”. עד היום, למרות המאמצים העצומים ברחבי העולם, אין תרופה שהוכחה כיעילה לטיפול בשלב קשה זה של מחלת הקורונה.

פרופ’ נדיר ארבר צילום: איכילוב

פרופ׳ נדיר ארבר, מהרופאים והחוקרים הבולטים באיכילוב, שאמון על פיתוח התרופה: ״גם אם החיסונים ימלאו את תפקידם, ואפילו אם לא תווצרנה מוטציות חדשות מסוכנות, עדיין בצורה זאת או אחרת הקורונה תישאר עמנו. לשם כך פתחנו תרופה ייחודית -. EXO-CD24 חלפה כחצי שנה מרגע הגיית הרעיון והמצאת הטכנולוגיה, ועד שהיא נוסתה לראשונה בבני אדם, בפאזה קלינית ראשונה״.

התרופה החדשנית וממוקדת המטרה, פותחה על בסיס מחקרים רב שנתיים, במעבדתו של פרופ’ נדיר ארבר, במרכז הרפואי תל-אביב. התכשיר מיועד לחולים בינוניים-קשים, על מנת למנוע את ההדרדרות למצב קשה. מדובר בתרופה מצילת חיים. עד כה, התכשיר נוסה בהצלחה על 30 מטופלים קשים, כאשר ב- 29 מתוכם המצב הרפואי השתפר תוך יומיים עד שלושה, ומרביתם השתחררו הביתה תוך 3-5 ימים. גם החולה ה-30 החלימה אך במשך זמן ארוך יותר.

ד״ר שירן שפירא, מנהלת המעבדה של פרופ׳ ארבר: ״התרופה מבוססת על אקסוזומים, שהינם וזיקולות המשתחררות ממברנת התא, ומשמשות לתקשורת בין תאית. אנו מעשירים את האקסוזומים בחלבון 24CD . חלבון זה מתבטא על פני שטח התא, ולו תפקיד ידוע וחשוב בוויסות מערכת החיסון״.

התכשיר ניתן בהשאפה, פעם ביממה, במשך דקות ספורות בלבד, למשך חמישה ימים. פרופ’ ארבר: ״ייחודיות התכשיר טמונה במנגנון כפול, הפועל לעיכוב המסלול, שמוביל לסערה החיסונית והפרשת הציטוקינים המרובה. התכשיר מוכוון ישר אל לב הסערה, אל הריאות. בניגוד לתכשירים רבים אחרים בעולם, הניתנים באופן סיסטמי, ומעכבים באופן בררני ציטוקין מסוים או פועלים באופן נרחב יותר אך גורמים לתופעות לוואי קשות ומרובות, הרי שהתרופה החדשה,, EXO-CD24 ניתנת באופן מקומי ופועלת בצורה נרחבת. מדובר בתכשיר מתקדם, אותו ניתן לייצר במהירות וביעילות, ובעלות נמוכה מאוד. התכשיר יכול להיות מיוצר בכל מתקן פרמצבטי בארץ, כשתוך זמן קצר ניתן לספק את כלל התצרוכת העולמית״.

פרופ’ גמזו: “בשורה כחול לבן למגיפה עולמית” צילום: איכילוב

פרופ׳ רוני גמזו, מנהל המרכז הרפואי איכילוב, מסכם: “מחקר שמבוצע במעבדה של פרופ’ נדיר ארבר הוא חדשני ומתוחכם ויתכן שמציל חולי קורונה. התוצאות למחקר בפאזה ראשונה, היו מצוינות. נפעל לקבלת האישורים, מול משרד הבריאות, לצורך המשך המחקר בצורה יסודית ומעמיקה. הבנה כעת בעולם היא, שלצד החיסונים, חשוב לפתח תרופות מתאימות למחלה. אני גאה שבאיכילוב כבר עכשיו, מהראשונים בעולם, אנחנו פועלים בשדה מחקרי זה ומביאים אולי תחילתה של בשורה כחול לבן למגיפה עולמית איומה”.