רק תרם נוגדן

דר-עופר-רק-ופרופ-אילת-שנער-2קרדיט-דוברות-מדא
דר-עופר-רק-ופרופ-אילת-שנער-2קרדיט-דוברות-מדא

דר' עופר רק, רופא שהחלים מקורונה, תרם פלסמה מדמו הרווי בנוגדים למחלה – להצלת חיי חולים בנגיף

דר' רק תורם צילום: מד"א

מזה ימים מתנהל בארץ מרוץ להשגת הנוגדנים לנגיף הקורונה, אותם מתכוונים לייצר מפלזמה (חלק מנוזל הדם בו נמצאים גם נוגדנים בגוף האדם) של תורמים שהחלימו מהמחלה. הפלזמה צפויה להכיל את נוגדנים לנגיף הקורונה, שהאנשים שהבריאו מקורונה פיתחו במהלך החלמתם. אותם נוגדנים אמורים לעזור לחולים פעילים להילחם בווירוסים.

ד"ר עופר רק, רופא מומחה בכירורגיה אורטופדית, החלים מנגיף הקורונה לפני כשבועיים, אחרי שנדבק במהלך חופשה באיטליה. כשבשירותי הדם של מגן דוד אדום פנו אליו, כדי שיתרום פלסמה על מנת לסייע לרפא חולי קורונה במצב בינוני וקשה, ד"ר רק נענה בשמחה. ביום ראשון השבוע (05.04.2020) הוא הגיע לתרום.

"מדובר בתהליך פשוט", מסבירה סמנכ"לית שירותי הדם של מד"א, פרופ' אילת שנער. "לוקחים דם מווריד של התורם שהחלים מהנגיף, הדם נכנס למכונה אשר מפרידה את מרכיב הפלסמה ומעבירה אותו לשקית מיוחדת, כשכל שאר מרכיבי הדם מוחזרים לגופו של התורם. המטרה היא לאסוף נפח של כ-600 מ"ל, והתהליך לוקח בסך הכול כארבעים דקות. יחידת אפרזיס (הפרדת דם למרכיביו) של מגן דוד אדום פועלת מזה שנים רבות. תהליכים דומים נעשו כבר בעבר, ויש לנו ניסיון רב בטיפולים כאלו".

מילת הסיום לדר' עופר רק: "הפרוצדורה הזאת מאוד חשובה ויכולה להועיל לחולי קורונה, במיוחד במצבים שבהם אין פתרונות אחרים למחלה. התהליך מאוד פשוט ולא כואב ולמעשה לא מרגישים שום דבר".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן