5 ק"ג של גידולים בבטן

ביטרמן-ועופר-לביא
ביטרמן-ועופר-לביא
פרופ' עופר לביא וד"ר אריה ביטרמן צילום: אלי דדון, כרמל

פרופ' עופר לביא וד"ר אריה ביטרמן ביצעו מאות ניתוחים בבית החולים כרמל. אבל השבוע, כאשר הצילו את חייה של שושי בת ה-54, גם הם נאלצו להודות: "בכאלה גידולים ענקיים, עדיין לא נתקלנו"

מספר גידולי ענק במשקל כולל של 5 ק"ג, הוצאו מבטנה של מטופלת בניתוח מורכב וארוך, שבוצע בבית החולים כרמל בחיפה, ובכך ניצלו חייה. הניתוח עבר בהצלחה והמטופלת מתאוששת במחלקה כירורגית א'. המנתחים, פרופ' עופר לביא וד"ר אריה ביטרמן, מדווחים כי מדובר בגידולים במשקל נדיר. ד"ר אריה ביטרמן: " כבר ניתחתי וראיתי מטופלים וגידולים גדולים ושונים, אבל בכאלה גידולים ענקיים, עדיין לא נתקלנו".

מאות רבות של ניתוחים עברו תחת ידיהם של פרופ' עופר לביא וד"ר אריה ביטרמן, אבל מנותחת עם גידולי ענק כאלה בבטן, הם עדיין לא פגשו. בניתוח השתתפו במקביל מומחים מתחום הכירורגיה, הגינקולוגיה והאורולוגיה בבית החולים, ובמהלכו הוצאו מבטנה של שושי בת ה 54, תושבת הצפון, שמונה גידולים נפרדים וגדולים שמילאו את חלל הבטן שלה.

שושי הגיעה החודש לכרמל לאחר שחשה כאבי בטן עזים, והבטן שלה תפחה וגדלה למימדים גדולים, שנראו כמו היריון מתקדם. היא עברה בירור רפואי מקיף, שכלל בדיקות מומחים ובדיקות דימות, ואובחנה במיומטוזיס. פרופסור עופר לביא: "מדובר בתופעה נדירה למדי, בעיקר באישה שעברה כריתת רחם, אך זו תופעה מוכרת בספרות הרפואית". לאור המאסות הגדולות של הגידולים התוך ביטניים, והלחץ שהם הפעילו על רקמות חיוניות בתוך חלל הבטן, כמו המעיים ודרכי שתן, הוחלט לנתח את שושי במהירות בגישה משולבת.

הגידולים שהוצאו בניתוח צילום: אלי דדון, כרמל

במהלך הניתוח נצפתה חדירה של אחת המיומות (מיומה: שרירן ברחם, כלומר שריר המיוצר על ידי הרחם, תופעה שכיחה אצל נשים בגיל הפיריון) לתוך לולאת מעי דק, מה שחייב כריתה של קטע המעי, וחיבורו מחדש. טרם הניתוח, מאחר והמיומות הגדולות חבקו והתמזגו עם השופכנים המובילים מהכליות אל שלפוחית השתן, החליט צוות המנתחים על הכנסת סטנטים לשופכנים, כדי לא לפגוע בהם. לאחר חמש שעות של ניתוח מורכב, הוצאו מחלל הבטן של שושי המיומות הגדולות, בגדלים שונים.

פרופ' עופר לביא: "מדובר במטופלת מוכרת לנו, שאושפזה כבר בעבר בכרמל, ועברה ניתוח כריתת רחם. בניתוחים הקודמים הוצאנו לה שני גידולים, החשודים כגידולים ממאירים, ומיומות מהרחם. שרירן מיומה הינו בעצם גידול שפיר, אשר מוצאו משריר הרחם. בכ- 30 אחוז מאוכלוסיית הנשים בגיל הפריון, ניתן להדגים שרירנים ברחם, והאינדיקציה וההתוויות לניתוח שרירנים כוללים סימפטומים דוגמת דימומים, לחץ על איברים סמוכים, אי פריון, כאבי בטן וחשד לממאירות של השרירן".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות לב וכירורגיה >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן