30% חיוביים לקורונה בחדר מיון

פרופ' קובי אסף צילום: הדסה
פרופ' קובי אסף צילום: הדסה

פרופ' קובי אסף, מנהל המיון בבית החולים הדסה עין כרם, מודאג ממגמת העלייה של חולי קורונה קשים צעירים

במחלקות הקורונה בהדסה עין כרם מאושפזים מעל מאה חולים, רובם במצב קשה או קריטי, ורבים מהם מונשמים. פרופ׳ קובי אסף, מנהל מלר״ד (חדר מיון) הדסה עין כרם, מעדכן כי בחדר המיון הביולוגי בהדסה עין כרם ״אנו עדים למגמה של עלייה במקרי הקורונה גם בקרב הצעירים".

החולים שמאובחנים, מגיעים עם מצבים שונים של חום וקוצר נשימה, או שלשולים, כאבי שרירים או דלקת בקרום הלב – פעמים רבות, מבלי שהם יודעים כי הם חיוביים לקורונה. במיון הביולוגי מתבצעים האבחנה לווירוס והטיפול הראשוני, ומתקבלת ההחלטה בהתאם, לאשפוז או שחרור להמשך החלמה בבית.

חדר המיון (מלר"ד) בעין כרם צילום: הדסה

"אחוז המאובחנים כחיוביים ממשיך להיות יציב", מסכם פרופ' קובי אסף, "ועומד על כ-30% ליממה, מתוך כלל הנבדקים במיון הביולוגי. צוות המיון פועל במסירות ובאינטנסיביות רבה גם בימים אלה, בעבודה מסביב לשעון, ועושה כל שניתן על מנת לאבחן במהירות את החיוביים ולהגיש טיפול מתאים״.

מכתב חריף מבית החולים הדסה לממשלת ישראל

בתוך כך, מנכ"ל בית החולים הדסה בירושלים (קמפוס עין כרם וקמפוס הר הצופים), פרופ' זאב רוטשטיין, שיגר בשבוע שעבר (24.01.2020) מכתב חריף לראש הממשלה תחת הכותרת "מכתב גלוי ומאשים לממשלת ישראל – האדישות והניכור השתלטו".

"עובדה ידועה לכל היא", כתב פרופ' רוטשטיין, "שבמשך שנים רבות הזנחתם את בתי החולים הציבוריים במדינה, ייבשתם אותם, קיפחתם אותם בתקצוב חסר, הכרחתם אותם בחוק לפעול מתחת לעלויותיהם כפי שנקבעו על ידי משרד הבריאות ועכשיו למרבה הצער הגענו לכך שכולם בקשיים כלכליים קשים, ושבעת מנהלי בתי החולים הציבוריים מפגינים ומוחים כבר מעל לשבוע בגופם מול משרד האוצר, ונראה לי שזה פחות דחוף וחשוב מאשר עיסוקים אחרים בהם אתם עוסקים היום. האם אתם ערים לכך שאנחנו, המנהלים, ניצבים מול מנהלי המחלקות הרפואיות והאחיות שלנו הנמצאים בחזית הקורונה ובו זמנית גם מול חזיתות נוספות, כאשר הם מתריעים שמצוקת כוח האדם הנוראית עכשיו, כולל חוסר ממשי מסוכן ברופאים ואחיות, יוצרת מצב מפחיד של חוסר בטיחות הגובל בסיכון המטופלים? האם אתם ערים לכך שתת-התקצוב וחוסר המזומנים של כולנו מונע מבתי החולים כבר קבלת אספקה שוטפת של תרופות ומתכלים של מה שצריך במינימום כדי לטפל בחולים?".

פרופ' זאב רוטשטיין צילום: הדסה

"אם בשעה כזאת, כשהחזית בוערת, אינכם מתגייסים לעזרתנו, אזי אין מנוס מקביעה שהאדישות והניכור לבריאות הציבור המקבל שירותים רפואיים מאיתנו, מסתבר, השתלטו עליכם לגמרי", המשיך רוטשטיין. "חברי הממשלה הנכבדים, אנא תתעדפו נכון ומהר את בתי החולים הציבוריים הנמצאים בחזית המאבק, כי לצערי מה שמתרחש היום זה נורא. אנא התפנו מעיסוקיכם החשובים והקדישו לנושא הבריאות ומצב בתי החולים תשומת לב. שמעו אותנו, לימדו מה קורה בפנים, איך צוותים נופלים ממש מהרגליים, ואיך אין מענה לצרכי החולים. מצב זה אינו מחויב המציאות ודי מבייש אותי כאזרח מדינת ישראל שאנחנו במצב כזה".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן