כמה סוכר אנו צורכים

אהוד אברהמסון. צילום: מכון אברהמסון
אהוד אברהמסון. צילום: מכון אברהמסון

סקר חדש מגלה: בישראל כמות הסוכר הנצרכת לנפש הינה מעל 15 כפיות סוכר ליממה. משקאות קלים, מיצי פירות, קפה ותה, מהווים 47% מצריכת הסוכר המוסף

המודעות לסכנות הסוכר בקרב הישראלים הולכת וגוברת: 82% מהישראלים מעידים כי ניסו להפחית או להימנע לחלוטין מצריכת סוכר, מגמה שגוברת עם העלייה בגיל, כאשר 90% מבני ה-50 ומעלה, שככל הנראה ערים לנזקי הסוכר, ניסו להפחית או להימנע. 39% מהישראלים בודקים תמיד, או בדרך כלל, את תכולת הסוכר במזון ובשתייה לפני הרכישה ברשתות השיווק. 28% השיבו כי הם בודקים לפעמים.

אבל – כשנתבקשו להעריך כמה כפיות סוכר, מוסף וסמוי, נמצא במשקאות קלים, יוגורטים, דגני בוקר ועוד, שהם צורכים, היה ממוצע הצריכה המדווח על ידי הישראלים, נמוך מנתוני משרד הבריאות בישראל, ועמד על 9.2 כפיות סוכר. כך עולה מסקר חדש, בהשתתפות מדגם ארצי מייצג, שערך מכון אברהמסון לגמילה מסוכר ופחמימות ממכרות, על ידי מכון ברנדמן למחקר.

על פי נתוני הלמ"ס, ה-OECD ונתוני צריכת הסוכר מסקרי מב"ת (מצב בריאות ותזונה בישראל), צריכת הסוכר לנפש, בכל הגילאים בישראל נעה בין 60-176 גרם סוכר ליום, כלומר בין 15 ל-44 כפיות סוכר ביום. על פי נתוני משרד הבריאות, בכל ההערכות נצפה כי בישראל כמות הסוכר הנצרכת לנפש גבוהה מ-15 כפיות סוכר מוסף ליום.

צריכת סוכר בישראל. גרף: באדיבות מכון ברנדמן למחקר & מכון אברהמסון

בהשוואה לנתוני משרד הבריאות, מן הסקר עולה, כי לישראלים הערכת חסר בנוגע לכמות הסוכר שהם נוהגים לצרוך: 33% סבורים כי הם צורכים בין 1-4 כפיות סוכר מוסף וסמוי ביום; 28% 5-10 כפיות ביום; 20% 11-20 כפיות, ו-8% מעידים שאינם צורכים סוכר כלל. עם העלייה בגיל ניכרת ירידה בצריכת הסוכר, כאשר 15% מבני ה-50 ומעלה מעידים, כי אינם צורכים סוכר.

לישראלים הערכת חסר גם לגבי מספר כפיות הסוכר שמומלץ לצרוך: רוב הישראלים סבורים, כי מומלץ לצרוך 3.5 כפיות בממוצע, בשעה שארגוני בריאות בעולם ובארץ ממליצים על בין 5-8 כפיות סוכר. 37% מהנסקרים השיבו כי להערכתם מומלץ לצרוך עד 4 כפיות סוכר ביום; 16% השיבו בין 5-10 כפיות ביום; ו-27% מהישראלים השיבו כי עדיף לא לצרוך סוכר כלל. בהתאמה, בקבוצה זו 40% בודקים תמיד או בד"כ את כמות הסוכר במוצרים שקונים, ו-46% מהם ניסו להמעיט או להפחית את כמויות הסוכר.

"לפי הסקר אין הלימה בין ההמלצות לצריכה בפועל. על פי נתוני משרד הבריאות; מתבגרים, למשל צורכים 5.5 כפיות סוכר ביום רק ממשקאות ממותקים בסוכר. מדובר במשקאות קלים, מיצי פירות ממותקים, קפה ותה, המספקים 47% מצריכת הסוכר המוסף. לאחריהם בהיקף הצריכה ממתקים, חטיפים ומאפים (31%)", מסביר אהוד אברהמסון, מומחה לגמילה מהתמכרויות ומייסד מכון אברהמסון.

אהוד אברהמסון: "ארגון הבריאות העולמי המליץ עוד ב-2003 להגביל את צריכת הסוכרים לפחות מ-10% מסך צריכת האנרגיה, וב-2015 יצא בהמלצה נוספת להפחית סוכר מתחת ל-5% מהאנרגיה הנצרכת כדי להפחית סיכון להשמנת יתר ולמחלות הכרוניות. מי שיצאו בהמלצה ברורה יותר הם איגוד הלב האמריקאי. כדי להפחית את הסיכון למחלות לב וכלי דם, המליץ האיגוד לנשים ולילדים שלא לצרוך יותר מ-5 כפיות סוכר ביום ולגברים לצרוך עד 7.5 כפיות סוכר. לתינוקות ופעוטות עד גיל שנתיים המליצו להימנע לחלוטין מסוכר".

הישראלים נלחמים בסוכר. גרף: באדיבות מכון ברנדמן למחקר & מכון אברהמסון

"סוכר הוא חומר ממכר ממש כמו טבק, אלכוהול וקוקאין", מסכם אהוד אברהמסון. "הסוכר מעודד את הפרשתו של הורמון ההנאה וההרגשה הטובה, דופמין. ובדומה לכל חומר ממכר אחר, אנחנו פועלים לשחזור ההרגשה הטובה וצורכים עוד ועוד. צריכה מוגברת של סוכר מוסף תורמת להתפרצותן של מחלות, כמו סוכרת, יתר לחץ דם, כבד שומני, השמנת יתר, מחלות לב וכלי דם וסרטן. על גבי הסוכר צריכה להופיע אזהרה המתריעה מפני הסכנות הבריאותיות שבו, בדומה לאזהרות על נזקי העישון שמופיעות על גבי קופסאות סיגריות".